Kitap Kafe Açmak
 1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Kitap Kafe Açmak

0

Kitap kafe açmak, insanlar yoğun iş temposu ve günlük hayattaki stresi atması için belirli aktiviteler yapmaktadır. Yapılan aktiviteler arasında kitap okuma yer almaktadır. Sessiz bir ortamda bulunması kişinin daha rahatlamasını sağlar. Bu durumu fırsatı çevirmek isteyenler kitap kafe açarak kendinize özel alan sağlayabilirsiniz. Özel iş olmasıyla birlikte yüksek kazanç oranlarının olmasıyla ileri seviyede konsept olarak yerini almaktadır. Konumuzda kitap kafeyle ilgili detaylı bilgileri paylaştık.

Kitap Kafe Nedir

Kitap kafe, standart olarak kafe yapmak yerine konsept değişikliği sağlanan kafe türüdür. Kişilerin sessiz ortamda kitaplarını okurken içecek içebileceği ve keyifli dakikalar ortamı sağlayan alandır. Her yaştan kişilerin geldiği ortam içerisinde kendine vakit ayırmak isteyen kişilerin bulunacağı ortamdır. 

Kitap kafe açmak, kitap kafe nedir, kitap kafe açılış aşamaları, kitap kafe açma maliyeti, kitap kafe ortalama kazanç.

Kitap Kafe Açılış Aşamaları

Kitap kafe açılış aşamaları için ilk olarak başlangıç itibaren ele alınması gerekmektedir. Bu aşamalar;

 1. Mekân bulmak: Kitap kafe açılış ilk olarak dükkânın bulunması gerekmektedir. Bu alanda gençlerin hedef almak kriter durumdur. Gençlerin en çok olduğu yerlerde üniversite yakınları, yurt yakınlarında bulunması artı yönde edecektir. Mekânında büyük olması ortamı daha ferah hale getirecektir. Ancak maliyet analizi yaparak mekân seçimlerinizi sağlayabilirsiniz.
 2. Modern Kafe Tasarımları: Kişilerin ruh halini etkilemesi için modern tasarım yaptırmanız gerekmektedir. Ortama girildiğinden itibaren kişi daha rahat hissedecek ve sürekli gelmek isteyecektir. Dekorasyon yaptırmak da maliyet açısından fazla etkilemektedir. İş planınıza bu eklemeniz gerekmektedir.
 3. Kitap ve Dergi: Kitap ve dergi stoklarınız her alandan olması gerekmektedir. Her branştan kitap bulundurmanız kişilerin mekanınızda daha çok keşif yapmaya itecektir. Ayrıca kitap kiralama hizmetleri dahi verebilirsiniz. Çoğu kişi kendi kitaplarını dahi getirse alanınızda yer alan kitapları göz gezdirmek isteyen olacaktır. Güncel kitaplardan yararlanmak daha çok kişinin vakit geçirmesini ve kazanç ihtimalini de artıracaktır.
 4. Sosyal Medya: Sosyal medya reklam aracınız olmalıdır. Kafenizdeki göz alıcı yerleri çekerek her alanı paylaşmanız kişileri daha kolay çekecektir. Belirli kampanyalar sağlayarak da olumlu yorumların gelmesini sağlayın. 
 5. Rakip Analizi: Kitap kafe açılışı yapmadan önce rakip analizi sağlayarak kendi alanınızı sağlayabilirsiniz. Hatta bu işi yapan kişilerin mekanlarını ziyaret ederek kişilerin neden tercih ettiğini bulabilirsiniz. Rakiplerinizden daha ön plana çıkacak işlemleri sıralayarak yapabilirsiniz.
 6. Kampanyaların sağlanması: Kafe ilk açılışında herkesin ulaşabileceği miktarda fiyatlandırmaların sağlanması daha çok kişinin gelmesini sağlamaktadır. Ortalama olarak üç ay boyunca uygun sağlanan fiyatlandırmalar sağlamak öğrencilerin dikkatini daha çok sağlayacaktır.
 7. Askıda Kahve Uygulamaları: Bazı kafeler diğer kişilerin yararlanması adına askıda kahve modeli çıkarmıştır. Genellikle öğrenciler yapılan sistemde paylaşmanın önemi vurgulanarak sistem sağlanmıştır. Bu tür ortamlarda kişiler öğrencilere kahve ısmarlamak için olanak verilmesi halinde sosyal sorumluluk olarak adımlarınızı atabilirsiniz. Kafenizde bu uygulamadan oldukça adının duyurulmasını da sağlayacaktır.
 8. Personel: Kitap kafe hizmetleriniz için personel olmadan oldukça zorlanırsınız. Bu durum maliyet olarak çokça yansıtılacağından kendinize göre ayarlama sağlayarak analiz yapmanız gerekmektedir. Özel içecekler veya tatlılar için gerekli altyapı yapmanız kazancınızı daha çok artıracaktır.
Kitap kafe açmak, kitap kafe nedir, kitap kafe açılış aşamaları, kitap kafe açma maliyeti, kitap kafe ortalama kazanç.

Kitap Kafe Açma Maliyeti

Kitap kafe açma maliyeti dönemleri içerisinde değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak maliyet analizlerine denk geldiğinde şu şekilde sıralanabilir;

 1. Şirket kurulumunun sağlanması: 5 bin TL 
 2. İşyeri kiralama maliyetleri: 40 bin TL (depozito ve çift kira istenebilir)
 3. Dekorasyon maliyetleri: 100-150 bin TL
 4. Kafe malzemeleri ve kitaplar: 200 bin TL 
 5. Personel giderleri: 30 bin TL 
 6. Reklam giderleri: 5 bin TL

Bu tabloya göre bakıldığında ortalama olarak 400-450 bin TL olarak maliyet olabilmektedir. Bu durum yapacağınız alana göre değişiklik gösterecektir. Tam teşkilatlı bir alan maliyeti bu şekilde yansımaktadır. Özellikle dikkat etmeniz gereken konu da bu bütçe içerisinde acil durum parası oluşturmaktadır. Acil durum parası kafenin ilk açılış zamanlarında kullanılabilmektedir. Reklam giderleri de ilk zamanlarda bol tutarak kafeye müşteri çekebilmeniz içindir. İlerleyen dönemlerde azaltabileceğiniz bütçe olarak yerini alacaktır.

Kitap kafe açmak, kitap kafe nedir, kitap kafe açılış aşamaları, kitap kafe açma maliyeti, kitap kafe ortalama kazanç.

Kitap Kafe Ortalama Kazanç

Kitap Kafe ortalama kazanç olarak bölgeye göre gelir elde edebilirsiniz. Ortalama olarak %50 satış sağlarsınız. Aylık tüm giderlerle birlikte 30-40 bin TL arasında gelir kalabilir. Ancak müşteri boyutuna göre kazanç ihtimaliniz daha çok artacaktır. Kendi menülerinizin olması ve bu menülerinde geniş yelpazede yer alması da daha çok kazancı getirecektir.