Kısa Sürede Zengin Bir Patron Oldu! Sizde Başarabilirsiniz!

Kısa Sürede Zengin Bir Patron Oldu! Sizde Başarabilirsiniz! hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Kısa Sürede Zengin Bir Patron Oldu! Sizde Başarabilirsiniz! ile benzer konular hakkında bilgi almak için Başarı Hikayeleri, Girişimcilik, Tarım - Hayvancılık kategorimize göz atabilirsiniz.

Malatya’dan yola koyularak ABD’de işletme okuyan Önder Bor, ABD’de aradığı işi bulamayınca memleketi Malatya’ya döndü ve kısa sürede zengin bir patron ldu.

Türkiye ve ABD’de işletme okuduktan sonra aradığı işi bir türlü bulamayan girişimci Önder Bor, memleketi Malatya’ya dönüp brada bir süt üretim çiftliği kurdu. Devlet desteği almadan önce birkaç inek ile süt üretimi yapan Bor, devlet desteği alıp işini büyüttü. Kısa sürede 600 sağımlık inek sahibi olan girişimci Önder Bor, şimdi günde 10 tona yakın süt üreterek zengin bir patron olmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRZengin Olmanın YollarıNasıl Zengin Olunur

Girişimci Bor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduğunu ve 1998’de ABD’ye giderek San Francisco’da uluslararası ticaret okuduğunu söyledi. Buradaki eğitiminin ardından Türkiye’ye döndüğünü ve 3 yıl çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra yeniden ABD’ye gittiğini anlatan Bor, burada finans üzerine yüksek lisans yaptığını ifade etti.

“ARKADAŞLARIM ‘DELİ MİSİN?’ DEDİ”

Daha sonra yeniden Türkiye’ye döndüğünü söyleyen Bor, şöyle devam etti:

“Ailemde daha önce hayvancılık yapan yoktu. Beni biraz babam yönlendirdi, biraz da balıklama atladık. İyi de yaptık diye düşünüyorum. ‘Bir daha yapar mısın?’ diye sorsalar yine yaparım. Hiç bocalamadım, taktım çizmemi ve içeri girdim. İğne yaptık, hayvan doğumuna yardımcı olduk… Eşimin çok büyük desteği var, hiç sıkıntı yaratmadı. Çocuklarım da sıkıntı yaratmadı. Onlar da hep burada köpeklerle, buzağılarla oynuyorlar. Beyaz yakalı olmak çok da önemli değil. Herkesin böyle bir hayali vardır ama cesaret edip yapamaz. Arkadaşlarımın hepsi ‘Deli misin?’ diyor. Bir daha olsa yine yaparım. Annem ‘güzel maaşını bıraktın’ diye hala bana küstür ama birilerinin bunu yapması lazım. Herkes yurt dışında kalamaz. Bir şekilde üretim yapılması gerekli.”

ŞU AN 600 HAYVANI BULUNUYOR

Bor, süt üretimine 2012’de 146 hayvanla başladığını, şu an yaklaşık 20 çalışanla 600 hayvana baktıklarını belirtti.

İlk zamanlarda tesisi büyütmek gibi bir niyetinin olmadığını ama Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörlüğü personelinin kendisini cesaretlendirdiğini anlatan Bor, “Biz pek sıcak bakmıyorduk ama TKDK’nin desteği sayesinde büyümeye karar verdik. Bu konuda hiç zorluk da yaşamadık. Destekleri çok rahat aldık. Bu destek olmasaydı büyümeyi düşünmüyorduk. Çünkü büyük bir yatırım gerekiyordu. Bunu TKDK’nin yönlendirmesi ve IPARD sayesinde yaptık.” diye konuştu.

Anadolu Ajansı

Kısa Sürede Zengin Bir Patron Oldu! Sizde Başarabilirsiniz! hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Kısa Sürede Zengin Bir Patron Oldu! Sizde Başarabilirsiniz!” üzerine bir yorum

Yorum yapın