1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Kendi Başarısıyla Milyarder Olmuş Zenginlerin 10 Özelliği

Kendi Başarısıyla Milyarder Olmuş Zenginlerin 10 Özelliği
0

Bazı milyarderler aslında “o konuma” gelirken ciddi bir çaba harcamamış olabilir, örneğin bir loto kazanmıştır, babasından ciddi bir miras kalmıştır, ya da sadece doğru zamanda doğru yerdedir. Ancak bazı zenginler ise bugünkü konumlarına adım adım ilerlemiştir. Peki, kendi başarısı ve azmiyle milyarder olmayı başaran zenginleri, diğerlerinden ayıran özellik tam olarak nedir? Neyi, diğerlerinden farklı yaparak bu konuma gelmeyi başardılar? Aslında birkaç cevabı var…

1. Yüksek Farkındalık

Gerçek bir zenginin en önemli ayırt edici özelliği farkındalıktır. Zenginler, hele hele kendi emekleri ile adım adım ilerleyen zenginler, yüksek farkındalığa sahip olmak zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTürkiye’nin En Zenginleri

Farkındalık hemen hemen her işin özellikle yönetici pozisyonuna sahip çalışanlarında bulunması gereken bir özelliktir. Farkındalık sayesinde krizler daha iyi çözülebilir ve fırsatlar çok daha iyi bir şekilde değerlendirilebilir.

2. Geleceğe Odaklanma

Bir zengin daima yarını düşünmek zorundadır. Bu kariyeri ve hedefleri ilerletebilmenin en iyi yollarından biridir.

Geleceğe odaklanarak, birçok fırsatı daha kolaylıkla elde etmek mümkün olacaktır. Böylelikle, yarını da düşünürken; bugünü düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü bunu zaten dün yaptınız!

3. Yüksek Bilgi Kapasitesi

Bir zengin olmak istiyorsanız mutlaka bilgi konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Aynen bir bilgisayar gibi bu bilgileri depolamak ve gerekli gördüğü zamanda işlemeniz gerekiyor. Elbette bunun bir kapasite olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu sonradan da rahatlıkla elde edilebilen bir konu. Sağlıklı her insan kendini bilgi ve işleme konusunda geliştirebilir.

4. Kalıcılık

Bir zengin kalıcı olmak için de yoğun çaba harcar. Süreklilik sağlayabilmek ve istikrar için kalıcı olmak ciddi önem arz eden bir konudur. Bir şeyin peşinde giderken, kalıcı olmak üzere fikirler elde etmeli ve bu fikirleri işinize doğru bir şekilde yansıtabilmelisiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yeni Bir İş Kurma Korkusu Nasıl Aşılır?

5. Sonuca Odaklanmak

Kendi başına milyarder olmayı başaran zenginlerin en büyük ortak özelliği ise sonuca odaklanmaktır. Bir hayali olan zenginler, buna uzun yıllar odaklanmayı ve tüm hayatınızı o odağa doğru yöneltmeyi başarabilmektedir. Sonuca odaklanmak her zaman sizi daha tutarlı, istikrarlı ve motive edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRNasıl Zengin Olunur?

6. İyileştirme Felsefesi

Kendi başına dünyanın en zengini olmayı başaran insanların genel bir “iyileştirme” felsefesi bulunuyor. Bu felsefe genel olarak bir ürünün veya hizmetin geliştirilmesi anlamına geliyor.

Örneğin Steve Jobs, bilgisayarları cebimize sığdırabilmek üzere bir “iyileştirme” felsefesi ile yola çıkmıştı.

7. Avantaja Odaklanmak

Birçok insan zenginleri kalpsiz veya duygusuz olarak nitelendirir. Bunun en büyük nedeni ise zenginlerin genel olarak “avantaja” odaklanmasıdır. Zenginler genel olarak yaptığı veya yapmak istediği bir işi planlarken, bunu nasıl daha iyi bir şekilde “avantaja” dönüştürebileceklerini düşünür ve bunun yollarını ararlar.

Avantaja odaklanmak genel olarak bir rekabet terimidir ve zenginlere en çok hırs ve istek sağlayan konudur.

8. Doğal Motivasyon

İlginç gelebilir ancak neredeyse dünyanın en zenginlerinin çok büyük bir kısmı, iş için motivasyonunun ne olduğu hakkında pek bir fikri yok, bunu sadece içten gelen bir dürtü ile istiyorlar. Birçok zengin artık paraya ihtiyaç duymadığını, ödüller almanın veya dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışmanın “kendileri için bir şey ifade etmediğini” açıkça söylüyor. Peki zenginleri her sabah erken saatte uyandıran ve işletmesinin karlılığını maksimize etmek için çaba sarfetmesini sağlayan şey nedir?

Kesinlikle cevap “doğal motivasyon“. Bu tam olarak belirsiz karmaşık bir konu ama zenginler ilginç bir şekilde işe ve iş hayatına karşı doğal bir motivasyona sahiptir.

İNCELEYİNİyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

İNCELEYİN: İşinizi Büyütmenin 8 Süper Yolu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmak İstiyorum

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir