1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Karikatür Çizerek Para Kazanmak | Karikatürist Olmak

Karikatür Çizerek Para Kazanmak | Karikatürist Olmak
0

Komik veya iğneleyici bir tarz ile olayları, sorunları veya çeşitli hikayeleri ele alan bir çizim sanatı olan karikatür özellikle yazılı basında yoğun olarak kullanılmaktadır. Karikatür çizenlere ise Karikatürist adı veriliyor. Son dönemde dünyadaki her bölgede ise karikatüre yönelik internet aramalarında artış yaşanmaktadır.

Türkiye gibi yoğun siyasi gündeme sahip bir ülkede de karikatür ile ilgilenen milyonlar bulunuyor. Edebiyat ve resim sanatı ile de doğrudan ilgili olan karikatür sanatında elbette herkes başarılı olamaz. Başarılı olmak için mutlaka belirli oranda bir eğitimden geçmek ve en önemlisi farklı ve eleştirel tarzda bir düşünce yapısına sahip olmak gerekiyor.

Karikatür çizerek para kazanmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Kendinizi geliştirdikten ve dikkate değer karikatür çizimi yapabildikten sonra para kazanmak işin kolay kısmıdır.

İYİ BİR ÇİZER OLUN

Karikatür çizerek para kazanmak için yapmanız gereken en önemli husus kendi alanınızda dikkate değer karikatürler çizebilmektir. Karikatür konusunda başarılı olmak için mutlaka farklı ve eleştirel tarzınızı da geliştirmeniz gerekiyor. Karikatürler sıklıkla kara mizahın da kullanıldığı bir resim türü olarak da ele alınıyor.

İyi bir çizerin her zaman doğuştan yeteneğe sahip olduğu algısı vardır. Ancak iyi bir eğitim ve özveri ile yapabileceklerinizin hiçbir sınırı yoktur.

Ülkemizde yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir ile birkaç büyük şehirde daha bulunan karikatür kursları aracılığıyla kendinizi belirli bir seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Bu işin çizim öğrenme kısmı nispeten zor değildir. Önemli olan çok sık çizmek ve farklı düşünmeyi öğrenmekten geçiyor. Bunun için çok sayıda önemli çizere ait kitapları da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca çok okumak bu işin en önemli bir diğer kısmıdır.

PARA KAZANMAK

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Karikatür olarak para kazanmanın 2 önemli yolu vardır. Bunları ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  15+ En Çok Para Kazandıran Geleceğin Meslekleri!

BAŞKA YAYINLAR İÇİN ÇİZEREK PARA KAZANMAK

Karikatür olarak para kazanmanın en etkili yollarından biri başkaları içiz çizim yapmaktır. Özellikle gazeteler, dergiler ve farklı internet siteleri için karikatür çizimi yapabilirsiniz. Ulusal ve bölgesel hemen hemen her türlü etkili yayında çeşitli karikatür köşeleri bulunmaktadır. Tek biri için çizmek durumunda değilsiniz. Eğer başarılı bir çizerseniz ve çok sayıda çizim ortaya koyabiliyorsanız çok sayıda yayın için de karikatür çizebilirsiniz.

Genellikle elde edeceğiniz gelir yayının büyüklüğüne ve sizin itibarınıza göre değişiklik gösterecektir. Bazı karikatürler tek bir karikatürden 5-10 bin liraya kadar para kazanabiliyor. Ortalama ölçekteki bir yayındaki ortalama tanınan bir çizerin karikatür başına elde ettiği gelir ise 500 ile bin lira arasında değişiklik gösteriyor.

Birçok başarılı karikatürist aynı anda çok sayıda yayın için içerik üretmektedir. Dolayısıyla ciddi düzeyde gelir potansiyeli içeren bir yoldur.

KENDİ YAYINLARI İÇİN ÇİZEREK PARA KAZANMAK

Karikatür olarak para kazanmanın bir diğer etkili yolu ise kendi sahip olduğu veya ortağı olduğu yayınlar için çizerek para kazanmaktır. Aynı zamanda bu sosyal medyadaki platformlar için de geçerli bir para kazanma yoludur.

Kendi yayınlarınız için para kazanma potansiyeliniz değişken bir husustur. İyi bir çizerin çok sayıda takipçisi bulunur. Dolayısıyla kendi yayınlarınızın itibarı ile sizin itibarınız eşit düzeyde gelir potansiyeli içermektedir. Dünyadaki pek çok karikatüristin kendi yayınları bulunmaktadır. Bazısı hem başkaları hem de kendi yayınları için de çizim yaparak gelir elde ediyor.

Özellikle Instagram’daki popülarite aracılığıyla da çok ciddi düzeyde para kazanma şansına sahipsiniz. Instagram’da her gün çok sayıda reklam teklifi alan sayısız karikatür bulunmaktadır. Ülkemizde de durum bundan farklı değildir.

Kısaca karikatür çizerek para kazanmak çok zor değildir. Önemli olan gündemi takip etmek ve popülaritenizi artırmak için iyi karikatürler ortaya çıkarmaktır. Birçok başarılı karikatür genellikle bir veya birkaç başarılı karikatür ile kariyer basamaklarını çok hızlı atlamıştır. Dolayısıyla bu sektör çok değişken ve yeni oyunculara açıktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram’da Fenomen Olmanızı Sağlayacak 10 Yol

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir