1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

İyi Bir Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

İyi Bir Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?
0

İyi bir pazarlama planı, müşterilerinizi, rakiplerinizi tanımlamanıza ve işinizin göze çarpmasını sağlamak için bir strateji geliştirmenize yardımcı olur. Rehberde yer alan Pazarlama Planı şablonu iyi bir pazarlama planı hazırlamak konusunda sizlere yardımcı olacaktır

Bu pazarlama planı şablonunu doldurmadan ve kullanmaya başlamadan önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir:

 • Araştırma yapın,  şablonu tamamlayabilmeniz için, yapınızı, pazarlama stratejilerinizi ve maliyelerinizi de içeren işinizle ilgili birkaç karar vermeniz gerekecektir. Elde edilecek doğru bilgiye sahip olmanız, tahminleriniz ve analizlerinizde daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.
 • Planın kimin için olduğunu belirleyin. Birden fazla amacı var mı? Sadece firma için mi kullanılacak yoksa üçüncü taraflara ilişkin bilgiler de yer alacak mı? Pazarlama planının amacına karar vermek, kısa ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza öncülük edecektir.
 • Şablonu baştan sona doldurmaya çalışmayın. Öncelikle hangi bölümlerin işletmeniz ile alakalı olduğuna karar verin ve sizinle ilgili olmayan bölümleri ayırdıktan sonra baştan başlayın
 • Yardım Alın, planı kendiniz tamamlayamıyorsanız, planınızı gözden geçirmeniz ve size tavsiyelerde bulunmanız için bir profesyonelin (örn. İş Girişim Merkezi, iş danışmanı veya muhasebeci) yardımını alabilirsiniz.
 • Özeti Hazırlayın, mümkün olduğunca az kelime kullanın. Bu pazarlama planını hazırlayabilmek için bir daha fırsat bulamayabilirsiniz. O nedenle aşırıya kaçmayın, üçüncü tarafların planı net ve hızlı bir şekilde okuyabilmesini, gerçekçi olarak algılamasını ve motive olmasını sağlayın.
 • Gözden geçirmek. Gözden geçirmek. Gözden geçirmek. Üç kere yazdığımıza göre önemini kavramışsınızdır. Planı hazırladıktan sonra defalarca gözden geçirmenizde büyük yarar var.

PAZARLAMA PLANLAMASI

Bir pazarlama planı yazarken hedefleriniz ve bunları nasıl başaracağınız konusunda net olmanız gerekir. İyi bir pazarlama planı açık, gerçekçi ve ölçülebilir hedefleri, son teslim tarihlerini içerir. Plan ayrıca bütçe sağlar ve sorumluluklar verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi Pazarlama Fikirleri

Bir plan aşağıdaki unsurlardan oluşabilir:

 1. Mevcut pazarınızın analizi
 2. İş hedefleriniz
 3. Anahtar stratejiler
 4. Hedeflerinize ulaşmak için adımlar
 5. Önerilen bütçe
 6. Zamanlama

Pazarlama planınızın işletmenizin ömrü boyunca devam eden bir süreç olacağını unutmayın.

 

PAZARLAMA PLANI ŞABLONU

SORU ALANI Açıklama
İşletme Logosu Bir logo eklemek daha profesyonel bir görüntü sağlar.
İsim İşletme sahibinin adını girin. Birden fazla sahip varsa birden çok ad girin.
Unvan Yukarıda listelenen işletme sahibi (ler) in başlıkları, ör. Sahip yönetici.
İşletme Adı İşletmenizin adını eyaletinizde / bölgenizde kayıtlı resmi şekliyle girin.
Ana İş Adresi Ana iş adresinizi girin.
İşletme No Varsa İşletme Numaranız
Vergi No İşletmenize ait Vergi Numarası
Tarih Pazarlama Planı’nın oluşturulduğu tarih.
İçindekiler Bu şablonu herhangi bir şekilde değiştirdiyseniz, lütfen değişiklikleri yansıtacak şekilde içerik tablosunu güncellemeyi unutmayın.

 

İŞLETMENİZ HAKKINDA

Soru Açıklama Ek
İşletme Adı İşletmenizin adını eyaletinizde / bölgenizde kayıtlı olarak girin. İşletme adınızı kaydetmediyseniz, önerilen işletme adını ekleyin.
İşletme Yapısı İşletmeniz tek bir tüccar, ortaklık, güven veya şirket midir?
İşletme No Varsa İşletme Numaranız
Vergi No İşletmenize ait Vergi Numarası
Merkez Adresi Şehriniz / şehriniz gibi ana iş yerinizi girin.
Başlangıç İşletmeyi Açtığınız Tarih
İşletme Sahip(leri) Tüm işletme sahiplerinin isimlerini listeleyin.
Deneyim Sektördeki deneyiminizi ve / veya yıllarınızı ve büyük başarıları / ödülleri özetleyin.
Ürünler Hangi ürünleri / hizmetleri satıyorsunuz? Ürünleriniz / hizmetleriniz için beklenen talep nedir? Bu cevaplar, ana ürün / hizmetler bölümündeki cevaplarınızı kısaca özetlemelidir.

 

GELECEK PLANLAMASI

Soru Açıklamalar Ek
Vizyon Vizyon bildirimi, iş için gelecekteki planınızı kısaca özetlemektedir. İş için genel hedeflerinizin ne olduğunu açıkça belirtmelidir.
Hedefler Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler? Hedeflerinize ulaşmak için neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

PAZAR

Soru Açıklamalar Ek
Hedef Piyasa Hedeflediğiniz piyasa nedi? Hangi pazarlar şirketin odak noktası olacak?
Pazarlama Stratejisi Pazara nasıl girmeyi planlıyorsunuz? Müşterileri nasıl çekmeyi düşünüyorsunuz? Bu nasıl ve neden işe yarayacak?

 

MALİYE

Soru Açıklamalar Ek
Maliye Satış tahmininizi kısaca özetleyin. Öncelikli olarak ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacak? Bu fonları sermayeyi temin edeceksiniz? Özet kısım olarak değerlendirilmeli.

 

İŞLETME

İşletme Genel Bakışı

Soru Açıklama Ek
İşletme Genel Bakışı Mevcut işletme sahipleri kimler? İşletme ne yapar / satar? Nerede bulunuyor? Ne kadar süredir aktif?

 

S.W.O.T. ANALİZİ

Soru Açıklama Ek
S.W.O.T. Analiz Tablosu Güçlü yönler: (örn. Endüstride tecrübe).

Zayıflık: (örneğin, işinizin yeri).

Fırsat: (örneğin yeni ihracat fırsatı).

Tehdit: (örneğin, pazara giren yeni rakip).

Ek Bilgiler SWOT Analizi Rehberinde.
S.W.O.T. Değerlendirmes Swot Analizi Değerlendirmesi. Güçlü yönler nasıl kullanılacak, zayıf yönler ile nasıl başa çıkılacak?

 

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

ÜRÜN HİZMET

Soru Açıklama Ek
Ürün – Hizmetler İşletmenizin şu anda sunduğu her ürün / hizmeti listeleyin. Her biri için bir açıklama ve birim fiyat (KDV dahil) tutarı sağlayın.
Pazar Konumu Ürünleriniz / hizmetleriniz piyasada nerede bulunur? Rakipleriniz tarafından sunulan ürünlere / hizmetlere bir alternatif mi? Ürünleriniz, rakiplerinizin ürünleri ile nasıl kıyaslanıyor?
Benzersiz Satış Pozisyonu Ürünleriniz / hizmetleriniz başkalarının başarısız olabileceği pazarda nasıl başarılı olacak? Ürünlerinize / hizmetlerinizde ayırt edici avantajlar nelerdir?
Beklenen Talep Müşterilerinizin satın alma olasılığı yüksek ürün / hizmet miktarı nedir? Örneğin, bireysel bir müşteri 6 ay veya 12 ayda ne kadar ürün-hizmet satın alacak?
Fiyatlandırma Stratejisi Belirli bir fiyatlandırma stratejiniz var mı? Bu stratejiyi neden seçtiniz?

Fiyatlandırma stratejinizi geliştirmenize yardımcı olmak için, müşteri araştırmanıza, pazar konumunuza, beklenen talebe ve maliyet / giderlere bir fikir edinmek için başvurabilirsiniz. Fiyatınızı belirlerken hangi stratejiyi kullanırsanız kullanın, ayrıca ilgili adil ticaret mevzuatına veya davranış kurallarına uymanız gerekir.

Müşterilerin Bakış Açısı Müşterileriniz ürünlerinize / hizmetlerine nasıl değer veriyor? Ürünleriniz zorunlu bir ihtiyaç mı yoksa lüks mü?
Büyüme Potansiyeli Gelecekte ürünün beklenen yüzde büyümesi nedir? Bu büyümeyi ne getirecek?

Bu büyüme potansiyelini belirlemenize yardımcı olmak için, işinizi olumlu yönde etkileyebilecek herhangi bir sanayi / bölgesel büyüme hakkında fikir edinmek için bölge / endüstri araştırmanıza başvurabilirsiniz. Ayrıca, işletmeniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek sosyal eğilimlere de bakabilirsiniz.

 

PERSONEL

Soru Açıklama Ek
Personel Mevcut personelinizi verilen bu tabloda listeleyiniz. Her iş ünvanını, çalışanın pozisyondaki ismini ve pozisyonla ilgili ana sorumlulukları belirtin. Ayrıca özgeçmişlerinin bir kopyasını planınızın arkasına eklemek mantıklı olacaktır.

 

GELECEK

Soru Açıklama Ek
Vizyon Beyanı İşletmenizin vizyon beyanı nedir? İşletme için gelecekteki planınızı kısaca özetlemeli ve genel hedeflerinizi içermelidir.
Misyon Beyanı İşletmenizin misyon beyanı nedir (örneğin vizyonunuza nasıl ulaşacaksınız)?
Hedef(ler) Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

 

PİYASA

Soru Açıklama Ek
Benzersiz satış pozisyonu İşletmeniz piyasada eşsiz özelliklere sahip mi? Ürün / hizmetinizi pazardaki diğerlerinden ayıran özellikleri nedir? İşinizi rakiplerinizden nasıl ayırt edersiniz? Müşterileriniz için hangi ürün boşluğu veya servis ihtiyacını karşılıyorsunuz?

 

MÜŞTERİLER

Soru Açıklama Ek
Müşteri demografisi Hedef müşterilerinizin kim olduğunu ve nasıl davrandıklarını tanımlayın. Yaş, cinsiyet, sosyal statü, eğitim ve tutumları dahil edebilirsiniz. Yaşam tarzları, etkinlikleri, değerleri, ihtiyaçları, ilgi alanları veya görüşleri nelerdir?
Anahtar müşteriler Önemli müşterilerinizi tanımlayın. (Bunlar, ürünlerinizin büyük tüketicileri veya memnuniyetiniz işinizin başarısı için önemli olan bireyler olabilir.) Ürünlerinizi / hizmetlerinizi onlara nasıl hedeflersiniz? Ürün / hizmetinizi onlara nasıl teslim edeceksiniz?
Müşteri yönetimi Müşterilerinizle nasıl iyi bir ilişki kuracaksınız? Hangi teknikleri kullanacaksınız? Müşterilerinizin geri gelmesini nasıl sağlayacaksınız? Müşteri hizmetleri standartlarını tanıttınız mı? Herhangi bir uygulama kuralına uyuyor musunuz?

 

RAKİPLER

Soru Açıklama Ek
Rakipleriniz Rakiplerinize nasıl puan veriyorsunuz? İşletmeniz sunduklarını nasıl geliştirilebilir?
Rakip detayları tablosu Tablodaki en az 5 yarışmacıyı listeleyin. Her yarışmacı için şunları girin:

   • Rakip: Rakip ismi.
   • Kuruluş tarihi: Ne zaman kuruldu?
   • Boyut: Personel ve / veya ciro sayısı.
   • Pazar payı (%): Pazar payının tahmini yüzdesi.
   • Müşterilere değer : Müşterilere benzersiz değer. Rakiplerinizle neden iş yaparlar? Örneğin: kolaylık, kalite, fiyat veya servis?
   • Güçlü yönler : Rakipinizin ana güçleri nelerdir?
  • Zayıf Yönler: Rakipinizin ana zayıflıkları nelerdir?
Pazar araştırması Pazarınızı analiz etmenize yardımcı olmak için hangi istatistiksel araştırmayı tamamladınız? Anket / anket kullanıyor muydunuz? Eğer öyleyse, anketinizin / anketinizin bir kopyasını bu planın arkasına eklemek isteyebilirsiniz.
Pazar hedefleri Planlanan satış hedeflerinizi belirtin. Bu hedeflerin gerçekçi ve ulaşılabilir olması gerekiyor. Planladığınız bir zaman diliminde hangi ürün / hizmet miktarını satmayı planlıyorsunuz? Aylık veya yıllık hedefler mi? Örneğin, kendinizi 12 ayda 1 000 ürün satma hedefine ayarlayabilirsiniz.
Çevre / endüstri analizi Yaptığınız pazar araştırmasının sonuçlarını detaylandırın. Bölge nüfus artışı yaşıyor mu? Bölgede uzun vadeli işveren var mı? Bölge ekonomisi istikrarlı mı? Mevsimsel varyasyon var mı?

Pazarın büyüklüğü nedir? Piyasada son trendler neler? Hangi alanlarda büyüme potansiyeli var? Pazara girdiğinizde pazar / müşteriler nasıl değişecek? Müşterilerinizi hangi dış faktörler etkileyecek?

TÜİK – Oda ve Borsalar kullanılabilir.

 

Pazarlama stratejisi Genel pazarlama stratejiniz nedir? Hedeflerinize ulaşmak için hangi adımları veya faaliyetleri gerçekleştireceksiniz? Her bir pazarlama etkinliği / kilometre taşı için:

Pazarlama faaliyeti / kilometre taşı: Basılı reklam, çevrimiçi reklam, posta gönderme, hediye, medya yayınlama, etkinlik, web sitesi, blog / sosyal medya, halkla ilişkiler, markalaşma ve sanat eserleri veya yayınlar ve kataloglar.

Sorumlu kişi: Bu görevi tamamlamaktan kim sorumludur?

Beklenen tamamlanma tarihi: Pazarlama etkinliğini ne zaman tamamlamayı bekliyorsunuz?

Maliyet ($): Tahmini etkinlik maliyeti.

Başarı göstergesi: Bu etkinlik bir başarı olarak kabul edilmeden önce hangi gösterge / ölçüm sonucunun karşılanması gerekecek?

 

REKLAM & SATIŞLAR

Soru Açıklama Ek
Reklam ve tanıtım stratejisi tablosu Planlanan tanıtım / reklam türü: Kullanılmakta olan tanıtım / reklam türü nedir (örn. Basılı medya reklamcılığı, çevrimiçi reklamcılık, SMS, posta gönderme, hediye, medya yayını, sosyal medya kampanyası veya etkinlik)?

Tanıtım stratejisi: Bu tanıtım / reklam türünü neden kullanmaya karar verdiniz? Nasıl ve ne zaman kullanacaksınız? Bunun arkasındaki stratejiniz nedir? Sosyal medya varlığınızı kim koruyacak? Beklenen iş iyileştirme: İş başarınızı nasıl artıracağını nasıl beklersiniz?

Maliyet ($): Planlanan her aktivitenin maliyeti nedir?

Hedef tarih: Her aktiviteyi ne zaman tamamlamayı bekliyorsunuz?

Sosyal medya stratejisi Neyi başarmak / iletişim kurmak istiyorsunuz (marka bilinirliği, çevrimiçi satışlar vb.)? Müşterileriniz hangi sosyal medya araçlarını kullanıyor (örn. Blog, Twitter, Facebook vb.)? Bu müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurmak ve iletişim kurmak için hangi stratejileri kullanabilirsiniz? Sosyal medya varlığınızı kim koruyacak? Dahili personeliniz var mı yoksa harici bir organizasyona mı katılmalısınız?
Satış stratejisi Hangi satış tekniklerini kullanıyorsunuz? Bu tekniklerin arkasındaki stratejileriniz neler? Bu rakiplerinizden nasıl daha farklı / daha iyi?
Satış ve dağıtım kanalları tablosu Her bir kanal için şunu girin:

Kanal tipi: Hangi kanalı kullanacaksınız (örneğin Shopfront, internet, direkt posta, ihracat veya toptan satış)?

Ürünler / hizmetler: Bu kanal üzerinden satılan tüm ürünleri / hizmetleri listeleyin.

Satışların yüzdesi : Bu kanal üzerinden toplam satışların yüzde kaçını satmayı bekliyorsunuz? Dağıtım stratejisi: Bu kanal türünü neden kullanmaya karar verdiniz? Nasıl ve ne zaman kullanacaksınız? Bu ürün / hizmet için bu kanal türünü kullanmanın stratejisi nedir?

 

MALİYE

Soru Açıklama Ek
Fiyat Ürünleriniz / hizmetleriniz için hangi fiyatı belirlediniz? Bu fiyat kişisel, başlangıç, operasyonel, nakit akışı ve işletme sermayesi dahil tüm masraflarınızı hesaba katıyor mu? Maliyetinize kar marjı da tahsis ettiniz mi? Hedef pazarın fiyatı ne olacak? Fiyatlarınız, tedarikçilerinizin maliyetlerine ilişkin mevsimsel değişiklikleri hesaba katıyor mu?
Beklenen Satışlar Beklenen satışlarınız neler? Bu rakamlara ne zaman ulaşmayı umuyorsunuz? Mevsimsel etkiler var mı?
Pazarlama Bütçesi 

(YILLIK)

Pazarlama bütçesi tablosu örneği, tipik bir işletmenin kullanabileceği önerilen pazarlama öğelerinin bir listesini içerir.

Muhasebecinizden destek alın.

İZLEME / ÖLÇÜM

Soru Açıklama Ek
İzleme Ölçüm Faaliyetleri Pazarlamanızın etkisinin gözden geçirilmesi periyodik bir etkinlik olmalıdır. Sağlanan tablodaki her gözden geçirmenin ayrıntılarını listeleyiniz. Her bir pazarlama etkinliği için:

 • Pazarlama faaliyeti: Basılı reklam, online reklam, mail-out, hediye, medya yayınlama, etkinlik, web sitesi, blog / sosyal ağ, halkla ilişkiler, marka ve sanat eserleri, yayınlar ve kataloglar.
 • İnceleme tarihi: (örn. Ay / Yıl veya 6 aylık).
 • İzleme yöntemleri: Pazarlama faaliyetlerinizin etkisini ölçmek / izlemek için hangi araçları kullandınız?
 • İnceleme sonuçları: Promosyon dönemi için sonuçlar neydi? Satış / kar rakamlarınız nelerdi? Kaç yeni / tekrar müşteri aldınız? Web sitenize kaç ziyaretçi var?

EK BELGELER

Soru Açıklama Ek
Ek Belgeler Tüm eklerinizi burada listeleyin. Bunlar özgeçmişleri, müşteri anketi / anketi ve / veya finansal belgeleri içerebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Pazarlama ve işletme yönetimi konusunda ilginizi çekebilecek diğer rehberler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2 Yıldır Bu İşi Yapıyor! Şimdi Paraya Para Demiyor
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir