1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

İsviçre Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023

İsviçre Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2023
0

İsviçre’de çalışmak isteyenler İsviçre asgari ücret ne kadar oldu sorgusunu yapıyor.  İsviçre’de 1 kişinin 1 aylık yaşam maliyeti 2.507 dolar olduğundan asgari geçim için kazancı da bu seviyenin üzerinde ayarlanmıştır.

İsviçre’de Asgari Ücret 2023

İsviçre’de 4 kişilik bir aile için aylık masraflar 6.465 dolardır. Kira ödemeyecekse 1 kişi 1.156 dolara geçinebilir. 1 kişi için 1 aylık yemek masrafı 800 dolar ulaşım masrafı 120 dolar ve bu ülkede vergiler çıktıktan sonra ödenen İsviçre asgari ücret 6.200 dolara denk geliyor. Ülkede insanların ömrü ortalama 83 yıldır. İngilizce konuşan insan sayısı nüfusun yüzde 61’ini oluşturuyor. İsviçre nüfusu günümüzde 8.5 milyon kişidir.

İsviçre Yaşam Maliyetleri

İsviçre’de öğle yemeği 22 dolara mal olur. Lüks bir restoranda 2 kişi 100 dolara yemek yiyebilir. Fastfood yiyecekler 15 dolara satılır. 1 L bira barda 12 dolara satılıyor.

İsviçre’de 40 metre kare daire kirası aylık 1.400 dolardır. 1 yatak odalı daire ise 1.100 dolara kiralanır. 80 metre kare ve şehrin göbeğinde daire kirası 2.000 dolar veya asgari ücretin üçte ikisi kadardır.İsviçre asgari ücret 2023 yılında mutfak fatura kira giderlerini fazlasıyla karşılamaya yetiyor.

İsviçre Aylık Fatura Giderleri

İsviçre’de aylık su gaz ve elektrik internet fatura tutarı 190 dolardır. Eğer merkezde daire almak istiyorsanız veya İsviçre daire fiyatları konusunu merak ediyorsanız şehir merkezinde metre kare fiyatı12.700 dolar kenar mahallelerde evin metre kare fiyatı 8000 dolardır.

İsviçre’de otobüs biletleri şehir içinde ulaşım için 3.8 dolar aylık bilet paketi 85 dolara mal olmakta taksi 8 km için 40 dolar ücret almaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İsviçre’de 1 L benzin fiyatı 1.9 dolardır.

İsviçre Market Fiyatları

Süt, 1 L1,69 USD
Pirinç, 1 kg2,87 USD
Peynir, 1 kg21,7 USD
Yuvarlak Biftek       43,7 USD
Muz 1 kg2,81 USD
Domates 1 kg4 USD
Soğan, 1 kg2,46 USD
Coca-Cola / Pepsi, 2 L2,76 USD
Bira, 0,5 L2,23 USD
Saç Şampuanı5,17 USD
Şarap (orta fiyatlı), 750 mL şişe14 USD
Sigara paketi8.99 USD
Tuvalet kağıdı, 4 rulo3,75 USD
 Su, 1 L 0,75 USD
 Muz 1 kg2,81 USD
İsviçre’de Market Fiyatları Tablosu

İsviçre’nin Bazı Kentlerinde Aylık Yaşam Maliyetleri

Zürih kentinde yaşam maliyeti2.800 USD
Cenevre’de yaşam maliyeti aylık2.900 USD
Basel’de yaşam maliyeti aylık2.500 USD
Lozan’da yaşam maliyeti aylık2.500 USD
Bern kentinde yaşam maliyeti2.300 USD
Winterthur yaşam maliyeti aylık2.400 USD
Gallen şehrinde yaşam maliyeti1.900 USD
İsviçre’de Aylık Harcama Tablosu

İsviçre Tatil Rehberi

İsviçre; Fransa, Almanya ve İtalya ile sınırı olan çekici, dağlık bir ülkedir. İsviçre Alplerini ziyaret edebilir, tarihi şehirleri ve köyleri keşfedebilir veya sadece alışveriş yaparak biraz zaman geçirebilirsiniz. Zevk alacağınız birçok aktivite var ve bir İsviçre turist rehberi seyahatinizi planlamanıza yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kanola Yetiştiriciliği | Faydaları ve Fiyatı

Gölleri, zümrüt vadileri ve yüksek zirveleri ile tanınan İsviçre’nin güzel bir manzarası var. Yürüyüş yapmak, kayak yapmak veya bisiklete binmek için harika bir ülkedir.Alpler’deki en etkileyici zirveler aklınızı başınızdan alacak. Dünyanın en yüksek dağlarından biri olan Matterhorn dağı buradadır.

İsviçre Gezilecek Yerler

Başkent Bern’deki birçok müze görülmeye değerdir. İsviçre Doğa Tarihi Müzesi’nde hayvan, bitki ve diğer nesnelerin heykellerini görebilirsiniz. Ayrıca ilginç dükkanların ve galerilerin yer aldığı Eski Kent’te gezintiye çıkabilirsiniz.Göl kıyısındaki gezinti yolu, Lozan’ın eski limanından d’Ouchy limanına kadar uzanır. Size SavoyAlpleri’nin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Limandan çeşitli tekne seferleri kalkmaktadır.

Fransız Devrimi sırasında Napolyon’a karşı savaşan İsviçreli Muhafızları onurlandırmak için Aslan Anıtı görülmeye değerdir. Hans Rudolf Giger müzesinin de bulunduğu Saint-Germain Kalesi’ni de gezebilirsiniz.

Schaffhausen’deki Ren Şelaleleri, Orta Avrupa’nın en büyük şelaleleridir. En iyi Haziran veya Temmuz aylarında ziyaret edilirler. Bölgede başka şelaleler de var.

Zürih Hayvanat Bahçesi, Avrupa’nın en ünlü parklarından biridir. Yabani ayıları görebilirsiniz. Ayrıca bir fil parkı ve Madagaskar köşkü de bulunmaktadır.Göz atılması gereken diğer ilgi çekici yerler arasında başkentin orta çağdan kalma eski kentindeki Zytglogge saat kulesi yer alır.

İsviçre’nin başkenti Bern, çok sayıda ortaçağ anıtına ve binasına ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Şehir, kısa bir ziyaret için harika bir seçimdir. Yaz aylarında Uluslararası Müzik Festivali’ni izleyebilirsiniz. Ayrıca Çağdaş Sanat Müzesi’ni ve İsviçre Ulusal Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.Cenevre’nin kültürel ve ekonomik merkezinde zaman geçirebilirsiniz.

İsviçre güvenli, emniyetli ve konuksever bir ülkedir. İnsanlar arkadaş canlısı ve birlikte çalışması kolay insanlardır. Ülkeleriyle gurur duyuyorlar ve yeni diller öğrenmeyi seviyorlar. Bu ülke aynı zamanda 10 bin USD bütçe ile çok rahat ziyaret edilebilecek bir ülkedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir