1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

İşsizdi Şimdi 5 Kişiye İş Veriyor

İşsizdi Şimdi 5 Kişiye İş Veriyor
6

Kastamonu’da KOSGEB’den aldığı 50 bin liralık destek ile kendi işletmesini kurmayı başaran muhasebeci Buket Bideci, şimdi 5 kişiye iş verecek bir işletmenin sahibi

Kastamonu’da iş bulamayınca kendi işini kurmaya karar verdiğini anlatan Bideci, “Eşim de veterinerlik, medikal tarım ürünleri alanında çalışıyor. Burada işe girmek istedim ancak iş bulamadım. Daha sonra kendi işimi kurmak istedim. İlk zamanlar aklımda pastacılık sektörü vardı. Ancak büyükbaş hayvancılıkta kullanılan mineral bloğun üretimiyle ilgili sektörde açık olduğunu düşündüm, KOSGEB’den aldığım 50 bin lira destekle işe koyuldum.” diye konuştu.

“KİMSE BİR BAYANIN YAPACAĞI İŞ OLARAK GÖRMÜYOR”

Türkiye’de mineral blok üreten yaklaşık 6 firmanın olduğuna işaret eden Bideci, bunların tamamının patronunun erkek olduğunu belirtti.

Sektörün kadınlar için zor olduğunu ifade eden Bideci, şöyle devam etti:

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

“KOSGEB yetkililerini de ikna etmekte baya bir çaba sarf ettim. KOSGEB’den aldığım 50 bin lira destekle pres makinesi ve ihtiyacımız olan ekipmanları aldık. Bu iş erkek gücü de gerektiriyor. 25 kiloluk çuvallarla tuzlar geliyor. Ben de bu nedenlerle 5 kişiyi istihdam etmiş oldum. Kimse bir bayanın yapacağı iş olarak görmüyor. Türkiye’de yaklaşık 6 yerde üretiliyor. Çevre illerimizde üreten yok. Diğer hiçbir ilde bu sektörde kadınların çalıştığını görmedim.”

Bideci, mineral bloğun ana maddesinin tuz olduğunu, bloğun büyükbaş hayvanların mineral ve vitamin ihtiyacını karşıladığını aktardı.

“HAYVANCILIKTA YAYGIN KULLANILIYOR”

Bideci, mineral bloğun büyükbaş hayvanların tuz ve mineral madde ihtiyacını karşılamak üzere yaygın kullanıldığını belirterek, “Tuzumuzu 25 kiloluk çuvallarla karıştırma makinesine getiriyoruz. Burada vitaminleri ve minerallerini koyup karıştırıyoruz. Daha sonra 3 kiloluk taşlar halinde presleme işlemini yapıyoruz. Kuruttuktan sonra paketleme ünitesine getiriliyor. Paketlendikten sonra başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’deki birçok kente sevk ediyoruz.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Youtube - Facebook - Instagram - Whatsapp Ne Zaman Kuruldu

Tuzla ilgili farklı alanlarda da çalışma yapacaklarını kaydeden Bideci, yeni pres makinesi aldıklarında işçi sayısını da arttıracaklarını kaydetti.

KOSGEB Kastamonu İl Müdürü Nevzat Erol da Bideci’ye makine ekipman, personel ve kira giderleri için destekte bulunduklarını belirterek, “Bir bayanın yapacağına çok inanmadığımız iş fikriydi ama Buket Hanım, işi bildiğini kuruldaki ifadeleriyle ispat etmiş oldu. Bugün de işletmesini görüyoruz. Kendisi 5 çalışanla beraber zorlu bir sektörde, insan gücünün gerekli olduğu bir sektörde faaliyetini sürdürüyor. Önümüzdeki yıllarda daha başarılı olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

  1. Türkiye de başarılar genelde engellenir hayret başarıları değerlendirecek kişiler ne tür başarı sağlamışlar acaba çok merak ediyorum

  2. 17 Kasım 2017

    Parasız adama KOSGEB destek verme şansı yok önce cebınden yapacaksın KOSGEB isisne gelirse ardından bankanın isine gelirse öyle hemen KOSGEB verdi diye birşey yok fakırmısın hiç birşey yok kısacası :)))

  3. Helal olsun cesaret

  4. 16 Kasım 2017

    ancak insanları kandirip zaman ve nakit yönünden zarara sokup elimizdeki parayı da bu uğurda harcatip sonra çok basit bir ptt mektubuyla kurulumuz size destek vermeyi ONAYLAMIYOR.diye yazı gönderiyordu. artık kandırmayın insanları. KOSGEP VATANDAŞTAN FINANS SAĞLAMAKTAN BAŞKA BISEY YAPMIYOR. kandırmayın insanlari

  5. Sanki kosgeb nakit veriyormuş gibi anlatıyorsunuz ya hasta oluyorum yalanlarınıza…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir