İşletmelerin Genellikle Hesaplamadığı 6 Maliyet

Girişimcilik > İşletmelerin Genellikle Hesaplamadığı 6 Maliyet

Birçok işletme sahibi, işletmeyi kurma aşamasında hazırladığı iş planlarında bazı maliyetleri hesaba katmaz ve bu durum birçok işletmenin uzun vadede performansını ve karlılığını hesaplamak için kritik öneme sahiptir. Eğer bu maliyetler hakkında çok fikriniz yoksa hem kısa hemde uzun vadede çeşitli risklere hazırlıklı olmanız gerekebilir.

Bu nedenle işletmelerin genellikle hesaplamadığı 6 önemli maliyete mutlaka göz atmanız gerekebilir. Bu hesaplamaları dikkate almanızı öneriyoruz.

1- Pahalı Krediler

Birçok işletme sahibi yalnızca kredi almaya odaklanır, halbuki birçok kredi çeşitli ek masraflar nedeniyle “pahalı” düzeyinde değerlendirmeye alınmalıdır. Türkiye’de birçok kredinin yıllık maliyeti yüzde 30’a ulaşmaktadır. Bu rakam birçok işletme için hiç de azımsanacak bir rakam değildir. Bu nedenle mutlaka iş planınızı hazırlarken pahalı kredilere karşı hesaplamalarınızı doğru yapmalısınız.

2- Çalışan Hakları ve İkramiyeleri

Yatırım sahipleri tarafından sıklıkla hesaplanmayan bir diğer önemli maliyet ise genellikle çalışanların hakları ve ikramiyeleridir. Birçok işveren yalnızca personelin aylık maaşını hesaba dahil eder, aslında çalışanların sigortaları ve ikramiyeleri de hiç azımsanacak bir maliyet değildir. Bu nedenle işe alım ve işten çıkarma süreçlerindeki maliyetleri de göz önüne almalısınız.

3- Sigorta

Şirketinizi kurarken çoğu zaman sigortayı unutursunuz, ancak sigorta günümüzde işletmeler için olmazsa olmaz durumundadır. Hatta işiniz büyüdükçe almanız gereken sigorta hizmetleri de katlanacaktır. Birçok başlangıç işletme için yalnızca 1-2 sigortaya ihtiyaç duyulurken, bu rakam yıllar sonrasında 10 – 20 sayısına erişebilir. Sigortalar pahalıdır ve maliyet hesaplamasında önemli bir rol almalıdır.

4- Vergiler

Bugün yeni işletme kurmayı planlayan girişimcilerin çoğunun iş planında “vergiler” kısmı yoktur. Türkiye’de genellikle birçok işletme sahibi bunun öncelikli bir maliyet olmadığını düşünür, aslında bu çok kritik bir süreç ve işletmenizin doğal süreci için mutlaka ama mutlaka çözümlenmesi gereken bir maliyet. Vergiler önemlidir ve bu sürecin arka plana atılması maliyetinizi de artıracak hatta çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilecektir.

5- İdari Araçlar

Örneğin bir boya üretim atölyesi kurmak isteyen bir girişimci genellikle idari masrafları göz önüne almadan yalnızca makinelere odaklanır. Ancak bir şirketi telefon olmadan kurmak mümkün değil. Bu nedenle idari süreç için gerekli masrafları da göz önüne alın. İdari süreç için gerekli olacak araçlar:

  • Araçlar
  • Bilgisayarlar
  • Telefonlar
  • Yazıcılar
  • Dosyalama dolapları
  • Kağıt tutacağı
  • Ofis temizleme gereçleri
  • Yazılım
İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

İşletmelerin Genellikle Hesaplamadığı 6 Maliyet hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın