1. Anasayfa
  2. İnsan Kaynakları

İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine 2.500 TL Maaşla İş

İŞKUR’dan Üniversite Öğrencilerine 2.500 TL Maaşla İş
0

İŞKUR tarafından başlatılan “Sosyal Çalışma Programı” kapsamında üniversite öğrencilerine yaz ayları boyunca toplam 2.500 TL maaş ile iş verilecek.

İŞKUR tarafından hazırlanan “Sosyal Çalışma Programı” kapsamında üniversitede aktif olarak öğrenci olan ve 18 yaşından büyük olan gençlere ikamet ettikleri veya üniversite okudukları şehirde “Hem sosyalleş hem para kazan” sloganı ile iş sağlayacak. Program ile üniversite öğrencileri haftada 3 gün, günde 7,5 saat boyunca Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çalışma fırsatı sağlayacak. Açılacak olan iş alanları ise her şehirde farklı pozisyonlarda olmak üzere, genellikle sosyal hizmetler ve turizm bölümündeki kurumlar olacak.

Toplam 3 ay boyunca haftada 3 gün, günde 68 TL maaş ile çalışacak öğrenciler böylelikle yaz ayı boyunca 2.500 TL civarında para kazanabilecek. Türkiye genelinde yaklaşık 100 bin öğrencinin programdan yararlandırılması planlanıyor.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMI

Sosyal Çalışma Programları, üniversite öğrencilerinin kamu kurumlarının toplumsal faydası yüksek işlerine katılarak mesleki niteliklerini geliştirebilecekleri programlardır. Bu programlarla gençler hem çalışıp hem de sosyal sorumluluklarını yerine getirebilecekler.

Sosyal Çalışma Programına Kimler Katılabilir?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere 18 yaşını tamamlamış bütün üniversite öğrencileri bu programlara katılabilir. Ancak dersleri devam eden, zorunlu staj yapmakta olan veya başka bir işte çalışan öğrenciler bu programlardan yararlanamıyor.

Sosyal Çalışma Programları Hangi Aylarda Düzenlenecek?

Sosyal Çalışma Programları, yaz tatiline özel bir program olup Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında en fazla 3 ay süreyle düzenleniyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Sosyal Çalışma Programları Hangi Alanlarda Düzenlenecek?

Doğa korumadan, restorasyon çalışmalarına kütüphanelerin düzeninden kamu kurumlarının daha pek çok sosyal ve kültürel faaliyetine bu programlar ile katılım sağlanabiliyor. Başvuru tarih aralığında programlar “destek verilecek işleri”, “yüklenici kurumu” ve “programın açılacağı ili” gösterecek şekilde İŞKUR tarafından yayınlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram'dan Para Kazanmak | Ne Satılır? | Kaç Takipçi Gerekir?

Sosyal Çalışma Programında Çalışma ve Yararlanma Süresi Ne Kadar?

Tatilde öğrencilerin kendilerine zaman ayırabilmeleri için programlar haftada 3 gün ile sınırlı tutuluyor. Çalışma süresi günlük 7,5 saat olarak uygulanıyor.

Programlardan yaz döneminde en fazla 42 gün, öğrencilik süresince toplamda 90 gün yararlanabiliyor. Ayrıca programın düzenlendiği kurumdan onay almak kaydıyla toplam 5 gün ücretsiz izin hakkı bulunuyor.

Sosyal Çalışma Programı Kapsamında Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Programlar kapsamında ödemeler aylık olarak, katılım sağlanan günler için asgari ücret düzeyinden yapılıyor. Bu tutar 2019 yılı için günlük 67 lira 36 kuruştur. Program süresince KYK burs ve kredilerinde kesinti yapılmayacak. Ayrıca katılımcıların emekliliklerine etki edecek sosyal güvenceleri de sağlanacak.

Sosyal Çalışma Programlarına Başvurular ve Katılımcı Seçimleri Nasıl Yapılacak?

Başvurular İŞKUR internet sayfası üzerinden alınacak olup her bir öğrenci il sınırı olmaksızın en fazla 3 programa başvurabilecek. Öğrencilerin program kapsamında destek verilecek işleri başvuru sayfasından inceleyerek eğitimlerine en uygun programları seçmesi büyük önem arz etmektedir.

Katılımcılar başvuru tercih sıralarına bakılmaksızın belirleneceğinden sadece katılım sağlanabilecek programlara başvurulması, gereksiz başvurulardan kaçınılması öneriliyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir