İşinizi Büyütmenin 8 Süper Yolu

işinizi-büyütme-yolları

Şirketinizi, dükkanınızı veya iş yerinizi büyütmenin birçok yolu var. İşinizi büyütmek istiyorsanız her şeyden önce işinize daha fazla vakit ayırmanız gerekiyor. Eğer mevcut süreniz dışında işinize vakit ayırma şansınız yoksa, işinizi büyütmenin yollarına çok fazla göz atmanıza gerek olmadığını belirtmeliyiz. Temelde işinin başında duran ve işine ilgi gösteren her patron işi büyütme fırsatına sahip olur.

İşinizi büyütmenin ilk yolu belirttiğimiz üzere halihazırdaki işinize daha fazla vakit ayırmaktır. Eğer daha fazla vakit ayırabileceğinize inanıyorsanız, sizler için önemli ipuçlarımız var.

1- BAYİLİK VERİN

Türkiye gibi 81 şehre sahip bir ilde bulunuyorsanız bayilik verme fikrine mutlaka sıcak bakmanız gerekiyor. Bayilik vermek birçok şirketi kısa sürede Türkiye’nin “ENLERİ” listesine girmesini sağlamıştır. Eğer bayilik fikrine sıcak bakıyorsanız bunu mutlaka gerçekleştirin! Eğer işiniz bayilik verilecek bir iş değilse;

2- ŞUBE AÇIN

Benim işimde bayilik vermek mümkün değil zira bir şey üretmiyorum diyorsanız bulunduğunuz il veya komşu bir ilde yeni bir şube açın. O işin içinde olduğunuz için yeni şubeyi daha mantıklı ve daha az maliyetli kurabileceğinizi biliyoruz. Yeni bir şube açmak için size gerekli en önemli şey o şubenin başında olacak kişiyi bulmaktır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİLİ: Büyüyen Bir İşletmenin CEO’su Olarak İtibarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

3- ÇEVRE EDİNİN

Ne iş yaptığınızın büyük ölçüde hiçbir önemi yok. İyi bir çevre edinirseniz ve devamlı yeni insanlarla tanışırsanız emin olun bu sayede daha fazla iş yapma potansiyeline sahip olacaksınız. Örneğin pahalı saatler satan bir dükkanınız varsa, iş adamlarıyla dolu bir çevrenin ne kadar işinize yarayacağını hayal edin?

4- İNTERNET VE SOSYAL MEDYAYA AÇILIN

Muhtemelen yapmışsınızdır ancak eğer hala yapmadıysanız mutlaka ama mutlaka İnternete açılın ve özellikle sosyal medyada aktif olun. Sosyal medyanın bütün nimetlerini kullanmak için harekete geçin. Hatta bunun için 1 personel bile istihdam etmenizi tavsiye ediyoruz. Ortalama aylık 3 bin lira kar eden bir takı ve aksesuar dükkanının internete açılarak aylık karını 14 bin liraya çıkardığını belirtelim. Başarı hikayeleri bölümümüzde daha böyle binlerce GERÇEK hikaye var!

5- İHRACAT & İTHALAT YAPIN

Ciddi bir işletme olmak istiyorsanız mutlaka ihracat ve ithalata sıcak bakmanız gerekiyor. İthalat ve ihracat süreci düşündüğünüz kadar zor değil. Eğer işinizin başında duracaksanız ihracat ve ithalat yapan iş yerlerinin ciddi anlamda para kazanma fırsatının olduğunu söylemek gerekiyor. İthalat ve ihracat yaparak hem daha ucuza mal temin edebilirsiniz hemde daha pahalıya mal satabilirsiniz.

6- İSTATİSTİK ve RAPOR TUTUN

Bir işi geliştirmenin en önemli yollarından biri istatistik ve müşteri raporu tutmasıdır. Tamamen ay sonunda kasadaki paranın banka hesabına yatırılması dışında rapor tutulmayan bir işletmenin başarıya ulaşma şansı yoktur. Her gün mutlaka o gün yaşananlara ve elde edilen gelirlere ait istatistik ve rapor tutulmalı. Neden X günü daha fazla iş yaptık ve neden X günü daha az iş yaptık gibi sorulara cevaplar bulmaya çalışın. Bu cevaplar sizi kısa sürede daha fazla kar yapmanızı sağlayacak yollara götürecek.

7- ÜRÜN ve HİZMET ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAYIN

İster ürün satıyor olun, ister hizmet. Bu konuda bir fark yok, ürün ve hizmet çeşitliliğini artırarak daha fazla ciro elde edebilirsiniz. Örneğin bir sigorta acentesiniz var ve bu acentede sadece 10 sigorta hizmeti veriliyorsa bunu 15’e çıkarmanız doğrudan işleri artıracaktır. Bunu kesinlikle ihmal etmeyin ve ne iş yaptığınızdan bağımsız olarak mutlaka ürün ve hizmet çeşitliliği artırmaya çalışın.

İLGİLİ: Küçük İşletmenizi Durgunluktan Korumanın 5 Yolu

8- PERSONELLİN NİTELİĞİNİ ARTIRIN

Bir işletmeyi ayakta tutan ana unsurlardan biri de personellerdir. Dolayısıyla personelinizin niteliğini artırmanız işinizi büyütmenin en iyi yollarından biridir. Düzenli olarak personelinizi eğitimlerden geçirmek ve yeni teknolojiler gibi unsurlara hazır hale getirmek; personelinizin performansını ciddi düzeyde artırma fırsatı sağlayacaktır. Bu da işinizi büyütmek için en iyi seçeneklerden biri olarak karşınıza çıkacak.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık