İş Planı Olmadan Milyarder Olmak
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

İş Planı Olmadan Milyarder Olmak

0

Yeni bir iş fikrini hayata geçirmek üzere iş planı hazırlamak isteyen girişimcilerin bunu yapmasının en büyük nedenlerinden biri elbette fon bulmaktır. Ancak günümüzde doğru dürüst bir iş planı dahi olmadığı halde milyarder olmayı başaran birçok girişimci var.

Bu girişimciler genel olarak sıkı sıkıya hazırlanmış iş planlarından nefret ediyorlar? Peki bize her zaman planlı olmamız gerektiğini söyleyen uzmanlara karşılık bu insanlar neden iş planlarından hoşlanmıyor? Kendilerinden dinleyelim…

Michael Bloomberg

michael-bloomberg

Dünyanın en zengin 9’ncu insanı olan Michael Bloomberg, şirketin ilk günlerini anlattığı söyleşisinde, “Temel görüşlere daha fazla kulak veriyorum. Bu katı planlamalardan çok daha faydalı. Ne kadar planlama yaparsanız yapın kaçınılmaz bir şekilde beklemediğiniz zorluklar ile karşılaşacaksınız. Bu zorluklara anında karşılık vermek istiyorsanız da katı planlara kulak asmamanız gerekir. Bu anında yanıt vermenizi geciktirir ve sizi olmanız gerektiğiniz yerden daha uzağa götürür” diyor.

Şirketi kurduğum ilk günden itibaren daha iyisini yapmaya çalışıyorum, diğerleri ise uzun vakitlerini planlamalar yapmakla harcıyor. Onlar final tasarımlarını planlarken, ben 5’nci tasarımımı yapıyordum diyen Bloomberg, “Yeni bir iş fikri için planlama yapmak, öngörüde bulunmak çoğu zaman işe yaramaz gereksiz bir vakit kaybı” ifadelerini kullanıyor.

Jack Ma

jack ma

Alibaba’nın kurucusu olan Çin’in en zengin insanı Jack Ma‘da planlamaların çoğu zaman gereksiz olduğu görüşüne sahip. Henüz Alibaba’yı kurmadan önce Silikon Vadisi’nde yatırımcılar ile buluştuğunu söyleyen Jack Ma, tüm yatırımcıların kendisinden kapsamlı bir iş planı istediğini ancak hepsine aynı cevabı verdiğini söyledi “Planlarsanız kaybedersiniz. Planlamazsan kazanırsın.”

Nitekim Jack Ma’nın kurduğu Alibaba, günümüzde kendi alanında dünyanın bir numarası.

Larry Page ve Sergey Brin

larry page sergey brin
(AP Photo/Ben Margot)

Google‘nin kurucuları olan iki ortak Larry Page ve Sergey Brin, günümüzde 40 milyar doları aşan kişisel servetleri ile dünyanın en zengin 15 insanı arasında bulunuyor. Henüz Google’yi kurmak üzere yola çıktıklarında Ma ve Bloomberg gibi onların da bir iş planı yoktu. Google Hikayesi olarak adlandırdıkları iş serüveni hikayelerinde yer aldığı üzere, Page ve Brin’in Google’yi kurarken tek amaçları “dünyanın en iyi arama motorunu kurmak” dışında bir şey değildi. İki girişimci de nasıl para kazanacakları konusunda uzun yıllar boyunca “hiçbir fikirlerinin olmadığını” söylüyor.

ARAŞTIRMALAR

2010 yılında 11.000’den fazla şirketin büyümesini ele alan bir araştırmaya göre, planlamalar bir şirketin büyümesi için önemli bir katma değer oluşturuyor. Ancak araştırmayı ele alan uzmanlar, herhangi bir iş planını ve iş modelini değiştirmeye istekli olmanın, iş planı üzerinde katı olmaktan daha önemli olduğunu vurguluyor.

Kısaca, bir şirket için iş planı hazırlamak faydalı olabilir, ancak bu plana sadık kalmak aynı sonuca götürmüyor. Yani, değişmeniz gerekiyorsa bunu hemen yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir