1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

İş Fikriniz İçin Para Bulabileceğiniz 6 Kitlesel Fonlama Platformu

İş Fikriniz İçin Para Bulabileceğiniz 6 Kitlesel Fonlama Platformu
0

Türkiye’de ve dünyada özellikle yeni bir iş fikri bulan, yeni bir uygulama, ürün, uygulama geliştiren veya geliştirmek isteyen girişimciler, genellikle bu iş fikrini hayata geçirmek veya ürünü tanıtmak amacıyla sermayeye / fona ihtiyaç duyuyor. Son dönemde bu girişimciler için internet eşsiz bir platform haline geldi, çünkü iş fikirleri için artık yatırımcılar ya da bir ürünü desteklemek isteyenler tarafından bağış alınabilen kitlesel fonlama platformları (Crowdfunding) var. Bu platformlar çok yoğun bir ziyaretçi kitlesine sahip ve özellikle başarılı Startup‘lar için 1 milyon dolara kadar fon bulunabilmek dahi mümkün.

Eğer siz de işinizi doğru aktarabilir ve güven sağlayabilirseniz kısa sürede bu kitlesel fonlama platformları aracılığıyla çok ciddi fonlar bulabilirsiniz. Elbette platformlar tamamen İngilizce. Bu nedenle iş fikrinizi eğer İngilizce biliyorsanız siz, bilmiyorsanız İngilizce bilen biri aracılığıyla makaleye, resme ve özellikle Video’ya dönüştürmeniz gerekir. Platformda en çok bağış toplayan iş fikirlerine göz atarak, neyi doğru yaptıklarını incelemenizi de öneririz, size fikir sağlayacak.

İş fikriniz için fon / sermaye bulabileceğiniz 6 internet sitesi platformu ise şöyle;

1. Indiegogo

Dünyanın en büyük Crowdfunding – kitlesel fonlama platformu. Indiegogo, sadece iş fikirleri için değil, herhangi bir şey için para toplamanıza izin veren bir platformdur. Toplanan paralar için yüzde 3 komisyon almaktadır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. GoFundMe

Genel bağış ve kitlesel fonlama platformlarından bir diğeri. GoFundMe aracılığıyla çok çeşitli amaçlar için para toplamanız mümkün. Kısa ve uzun vadeli tüm projeler için destek sağlanan platformda, yüzde 7 komisyon alınmaktadır.

3. Fundly

En sosyal fon toplama sitesi olan Fundly aracılığıyla, sadece cep telefonunuzu kullanarak bile yeni bir kampanya oluşturabilir ve hemen bağış toplamaya başlayabilirsiniz. Fundly’de tüm bağışlar üzerinden yüzde 7,9 işlem ücreti alınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Herkesin Kolaylıkla Başlayabileceği 12 İş Fikri

4. Kickstarter

En çok tanınan fon bulma platformlarından bir diğeri. Kickstarter, özellikle iş fikirleri için en çok kullanılanı. Türkiye’de de birçok girişimci bu platform aracılığıyla topladığı bağışlar ile harika işlere imza atmayı başarmış durumda. Ancak platformun kötü bir yanı var, bu da belirttiğiniz hedefe ulaşmadan parayı alamıyor oluşunuz. Bu nedenle hedefinize uygun bir rakam belirlemeniz tavsiye ediliyor. Hedefinize ulaştıktan sonra parayı aldığınız zaman yüzde 8 civarında komisyon alınıyor.

5. Funderhut

FunderHut küçük işletmelere, topluluklara, kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve bireylere yönelik bir kitle fonlaması sitesi. Hedefe ulaşıldığında %8 işlem ücreti alınıyor. Hedefe ulaşmadan parayı almak isterseniz komisyon oranları büyük ölçüde artıyor.

6. Rockethub

Fon bulmak isteyen girişimcilere bir sosyal ağ oluşturan sitedir. Rockethub, kısa sürede çok önemli bağlantıları kullanmanızı sağlar. Fon bulunamadığı takdirde, platformun kendisi de kaynak oluşturabiliyor.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap