Instagram’ı Kullanarak İşinizi Büyütmenin 5 Yolu

instagram

Günlük bir milyarı aşan aktif kullanıcısıyla Instagram’ın 2018’in en büyük sosyal ağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu açıdan işletmeler için de ciddi bir platform olmayı sürdürüyor.

Yakın zamanlarda kullanıcı sayısında azalma olduğunu açıklayan rakibi Snapchat ve sahibi Facebook’un aksine Instagram 2017’nin ikinci çeyreğinden bu yana 300 milyon kullanıcıdan fazla bir büyüme gösterdi, bu rakam Snapchat için 15 ve Twitter için 9 milyonda sınırlı kaldı.

Social Media Examiner tarafından her yıl yayınlanan Sosyal Medya Pazarlama Endüstrisi Raporu’na göre reklam verenlerin %69’u Instagram için harcadıkları reklam bütçesini arttırmayı düşünürken %74’ü uygulamayı nasıl daha iyi kullanabileceklerini öğrenmek istediklerini aktardı.

Platforma yeni de olsanız, buradaki varlığınızı büyütmek de istiyor olsanız, işte işinizi ve sosyal medya görünümünüzü geliştirecek 5 ipucu:

1. Hashtag’ler

Hashtag’ler Instagram’da kategori mantığını karşılıyor. Bir gönderide en fazla 30 tane hashtag kullanabiliyorsunuz, böylece ulaşım alanınızı geliştirebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta popüler, sık kullanılan ve içeriğe henüz doymamış hashtag’leri beraber kullanabilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. Hikayeler

Instagram hesabınızda daha fazla etkileşim için ucuz bir yol mu arıyorsunuz? Yeni çıkan Soru ve Anket seçeneklerini kullanarak etkileşimi arttırın.

3. Yer Bildirimleri

Instagram’daki her küçük işletme için kritik bir bilgi, dükkanınızın yerini paylaşın. Şehrinizdeki her telefonda mekanınızın ufak bir haritası olması işinize yarayacaktır.

4. IGTV (Instagram Televizyon)

Youtube uzun videolar için değişmez platform. Fakat yeni eklenen IGTV standart 60 saniyelik videolara sığmayan içerikleri yeniden düzenleyerek Instagram’a aktarabilme şansı tanıyor. IGTV sayesinde profesyonelce hazırlanmış video içerikleri ve 24 saat sonra kaybolan Instagram Canlı Hikayeler markalar ve işverenler tarafından arşivlenerek kullanılabilir.

5. Kullanıcı İçerikleri

Instagram’ın retweet’e alternatifi: hesabınız başka bir hesabın hikayesinde paylaşıldığında bu hikayeyi kendiniz de paylaşarak etkileşimi artırma şansınız oluyor. Eğer gelen gideni bol olan bir işletmeyseniz müşterilerinizin markanızla yaşadıkları deneyimi karşılıklı paylaşarak reklam yapabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık