1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Instagram’da 10 Bin Takipçiye Nasıl Ulaşılır

Instagram’da 10 Bin Takipçiye Nasıl Ulaşılır
0

Özellikle e-ticaret ile ilgilenenler için en önemli sosyal medya platformu elbette Instagram’dır. Son dönemde Türkiye’de de insanlar Instagram’dan çok ciddi düzeyde alışveriş yapıyor. Bu potansiyelden faydalanmak üzere Instagram’da sayfa açtınız ancak elbette takipçiniz olmadığı için muhtemelen pek bir satış yapamayacaksınız.

Öncelikli olarak Instagram’da satışa odaklanmak üzere yola çıktıysanız, Instagram’dan Para Kazanmak adlı rehberimizi mutlaka inceleyin. Rehberde 0’dan başlamak üzere Instagram’dan para kazanmanızı sağlayacak hemen hemen tüm bilgileri bulabileceksiniz. Bu rehberi inceledikten sonra işe koyulduysanız eğer, şimdi sayfanızın takipçi sayısını artırabilecek taktiklere geçelim…

1. HEDEF GRUPLARA KATILIN

instagram-takip

Facebook’ta birçok grupta insanlar Instagram sayfalarını büyütmek amacıyla yardımlaşıyor. Bu sayfalara katılarak, kısa sürede çok ciddi düzeyde takipçi elde edebilirsiniz. Ancak burada elde ettiğiniz takipçilerin genellikle satış sağlamayacağını belirtmekte yarar var. Genellikle bu sayfaları ilk dönemde kullanarak takipçi sayınızın çok düşük olmasını ve insanların size karşı ciddi bir güvensizlik algısı oluşturmasını engelleyebilirsiniz.

Unutmamanız gereken nokta bu kısa vadeli bir çözümdür, uzun vadeli olarak takipçi kazandırmayabilir. İlk 1 – 2 ay kullanılabilir.

Facebook’ta Instagram hedef gruplarını bulabilmek için aramaya Instagram yazmanız yeterli, birçok Türkçe grup da bulunuyor.

2. BAŞKALARININ İÇERİĞİNİ YENİDEN YAYINLAYIN

Sizin ile doğrudan ilgili olmasa bile, eğlenceli sayfalardaki çok ciddi etkileşim alan içeriği kendi sayfanızda yeniden yayınlamak çoğu zaman, aynı etkide olmasa da mutlaka etkileşim alacaktır. Kurumsal veya e-ticaret bazlı sayfalar bile bazen eğlenceli olabilecek içerikler yayınlamaktadır. Elbette rahatsız edici videolar göndermemeye özen gösterin. Örneğin herkes komik bir kedi videosu izlemekten hoşlanır. Ancak başkalarının içeriğinin telif hakları ile korunabileceğine dikkat edin, kendilerinden izin alabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

3. İÇERİĞİNİZİ YAYIN

Birçok web sitesi, kullanıcıların içeriklerini yayınlayabilmelerine olanak sağlar. Bu platformlara kayıt olarak, Instagram sayfanızı veya sayfanıza ilişkin içerikleri yayınlayabilirsiniz. Örneğin; Blogspot, Blogcu, Onedio, Medium, Reddit (İngilizce) ve Ekşi Sözlük, Uludağsözlük gibi platformlarda tanıtım yapabilirsiniz. Ayrıca çeşitli forum siteleri de içeriğinizi yaymak için kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Girişimcilik ve Girişimci Nedir | Tüm Yönleriyle

4. TUTARLI BİR STİL OLUŞTURUN

instagram photo

Instagram’da rekabet çok üst düzeyde bulunuyor. Bu kapsamda diğer sayfalardan ayırt edici özelliklere sahip olmanız veya kullanıcı akışınıza girdiği zaman dikkat çekmeniz gerekiyor. Bu kapsamda tüm içeriklerinizi belirli bir stilde oluşturmak kesinlikle fark oluşturacaktır.

Tutarlı olun, video ve fotoğraflarınızı belirli bir kalitede oluşturmaya mutlaka özen gösterin. Özellikle kalitesiz ve düşük çözünürlüklü fotoğraflar kesinlikle kullanmayın. Bir süreden sonra insanların içeriklerinizi daha fazla “ayırt” edeceklerini fark edeceksiniz.

5. HASTAGLARI KULLANIN

Elbette en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri, içerikleriniz için Hastag’lar (etiket) kullanmak olmalı. Hastag aracılığıyla asla erişemeyeceğiniz takipçiler elde edebilirsiniz. Üstelik Hastag kullanımı için ciddi bir sınırlama yok, ancak elbette spam yapmamanız gerekiyor. Bu nedenle maksimum 20 etiket kullanmanız yeterli olacak.

İLGİLİ: Instagram’ı Kullanarak İşinizi Büyütmenin 5 Yolu

Belirli #photo #day #love gibi dakikada binlerce gönderinin yayınlandığı etiketlere odaklanmak yerine, daha düşük içerik yayınlanan ancak takip edilen etiketlere odaklanmanız daha mantıklı olacaktır. Bu sayede daha fazla fark edilme şansınız olacak.

6. RAKİP SAYFALARINI İNCELEYİN

Örneğin Ayakkabı satışına odaklandıysanız, kendi dilinizde ayakkabı satışı yapan büyük sayfaları bulun ve bir yere not edin. Bu sayfaları sık sık inceleyin, hangi içeriklerinin daha fazla etkileşim aldığını muhakkak inceleyin. Ek olarak bu içeriklere yorum yapan insanları takip edin veya direkt bir özel mesaj göndererek, çeşitli promosyonlar, indirimler verebilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama yok, ancak sık sık insanları rahatsız edecek kadar mesaja boğarsanız, şikayet edilebilir ve sayfanız kapatılabilir.

Bu nedenle “Bizim ürünlerimizin ilginizi çekebileceğinizi düşündük. Sayfamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz ve beğendiğiniz bir şey olursa size yüzde 20 indirim yapabiliriz” gibi bir mesaj insanları rahatsız etmeyebilir.

7. SOSYAL MEDYA AĞI OLUŞTURUN

Instagram’da büyük hemen hemen tüm sayfaların aynı zamanda Facebook, Twitter ve Youtube hesapları da bulunur. İnsanlara kapsamlı bir erişim hakkı sağlamak ve her platformda bulunmak kesinlikle bir güven sağlayacaktır. Ek olarak, sizi dolaylı veya doğrudan Youtube’de fark eden bir kullanıcı, aynı zamanda Instagram’da da sizi arayabilir ve böylelikle çok sadık bir takipçi elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir