İnşaat Sektöründe Maliyet Artışı Sürüyor
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

İnşaat Sektöründe Maliyet Artışı Sürüyor

0

Türkiye’nin lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektöründe son 1 yıldır süren maliyet artışı, geçtiğimiz ay da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yıllık bazda inşaat sektöründeki maliyet artışı yüzde 40’a dayandı.

TÜİK’in inşaat maliyet endeksi konusunda yayınladığı Eylül 2018 raporuna göre, inşaat sektöründe maliyetler bir önceki aya göre yüzde 5.88, bir önceki yıla göre ise yüzde 39.66 oranında artış gösterdi.  Aynı raporda yer aldığı üzere, sektörde işçilik maliyeti yüzde 17,24 artarken, malzeme maliyetleri ise yüzde 50.04 oranında artarak sektörün durma noktasına gelmesine neden oldu.

inşaat maliyet

İnşaat sektörünün yakından takip ettiği bina inşaatı maliyetleri endeksinde de benzer oranda rakamlar kaydedildi. TÜİK, bina maliyetlerinin aylık bazda yüzde 6.17, yıllık bazda ise yüzde 38.06 oranında artış gösterdi.

İLGİLİDemir Fiyatları Katlandı! İnşaatlar Tehlikede

YAPI İZİNLERİ AZALDI

Yüksek oranda maliyet artışı nedeniyle inşaat sektöründe işler durma noktasına geldi. Peş peşe açıklanan konkordatolar, yapı izinleri istatistiklerine de yansıdı.

TÜİK verilerine göre, 2018 yılının ilk 9 ayında inşaata başlamak için gerekli olan yapı izni talepleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41.4 azaldı.

2017 yılının ilk 9 ayında yeni izin alınan yapı sayısı 114 bin olarak gerçekleşirken, 2018 yılında bu rakam 61 bine kadar geriledi. Binaların yüz ölçümü baz alındığında düşüş oranı yüzde 60’ı aştı. Toplam daire sayısı ise 1.1 milyon adetten, 483 bine kadar geriledi.