1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

İhracat Fazlası Ürünler Nereden Alınır?

İhracat Fazlası Ürünler Nereden Alınır?
1

Türkiye’de özellikle tekstil ve gıda sektöründe bulunan birçok ihracat yapan firma yurt dışına gönderilecek toptan satışlar için genellikle fazla üretim yapmaktadır, bu ürünlere ihracat fazlası adı veriliyor.

İhracat Fazlası Nedir?

İhracat fazlası terimini bir örnek ile açıklarsak sanırım daha anlaşılır olacaktır. Örneğin Rusya’ya pantolon ihracatı yapan bir İstanbul merkezli A Şirketi, Rusya’daki bir şirketten 10 bin adet pantolon siparişi alsın. Bu siparişleri hazırlayan İstanbul’daki A Firması, sipariş için sadece 10 bin adet üretim yapmaz, genellikle yüzde 10 – 15 fazlasını üretir. Çünkü ihracat yapmak kolay değil ve ürünler Rusya’daki şirket tarafından gümrükte teker teker incelenir ve en iyi 10 bin adeti alınarak geri kalanları İstanbul’a tekrar gönderilir. Bu durumda 10 bin adet üzerindeki 1000 – 2000 adet fazla üretim ürünlere İhracat Fazlası adı veriliyor.

İhracat fazlası ürünlerin bir kısmı defolu olabilir ancak büyük bir kısmında herhangi bir sorun yoktur. Genellikle ihraç edilen ürünler kadar kalitelidirler, ancak ihracat yapan firma bu ürünleri depolamak istemez ve perakende satışına da odaklanmaz. Bu durumda da ihracat fazlası adı altında piyasada tek kalemde satışa sunulur.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Türkiye’deki hemen hemen her ihracat yapan büyük firmaların böyle toptan ihracat fazlası satışı bulunur, ancak sürekli olarak firmaları takip eden birçok yatırımcı tarafından henüz ürünler pazara sunulmadan anında satın alınılır. Eğer bu sektöre girmeyi planlıyorsanız, çok avantajlı satışları bilgisayar başında ilanlara göz atarak bulamazsınız. Direkt olarak firmalara ulaşmanız gerekecek. İnternet üzerinden bulabileceğiniz ihracat fazlası ürünler çok avantajlı olmayacaktır, çünkü bu ilanların çoğu ana üretici firmadan değil aracılardan satışa sunulmaktadır.

İhracat Fazlası Ürünler Nereden Alınır?

Genellikle Türkiye’de ihracat fazlası ürünler toptan giyim sektöründe yer alıyor. Çok ucuz fiyatlar ile Türkiye’nin en çok tanınan markalarından ürünler ihracat fazlası olarak satışa sunuluyor. Ancak belirttiğimiz üzere bu ürünleri bilgisayar başında aramak yerine direkt olarak firmalara gitmeniz şansınızı artıracaktır, zira bu firmaları yakından takip eden ve en ufak fazla ürünü bile satın alan çok sayıda yatırımcı bulunur. Küçük firmalardaki ihracat fazlası ürünler ise genellikle internet ortamında ilana sunulur, bu ürünler bilindik markalara sahip olmayabileceği gibi çok da ucuz fiyatlara sahip olmayabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konkordato Komiserliği Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları

Türkiye’de ihracat fazlası ürünlerin internet ortamında en çok satıldığı platform Facebook‘tur. Facebook’ta yer alan yüzlerce ‘İhracat Fazlası’ grubunda her gün binlerce ilan açılır. Ancak belirtmekte yarar var, son dönemde çok sayıda dolandırıcı bu sektörde insanların hayalleri ile oynamaktadır, ASLA AMA ASLA ÜRÜNLERİ GÖRMEDEN KİMSEYE PARA GÖNDERMEYİN. Eğer bir ilanı çok avantajlı olarak bulursanız mutlaka şüphelenin, kimse kolay kolay 10 liraya satabileceği bir ürünü 5 liraya satmaz, orada bir sorun olabilir. Size en büyük tavsiyemiz ürünleri bulduktan sonra gidip yerinde incelemeniz ve ürün başında pazarlık yapıp, satın almanız olacak. Tekrar dikkat: ASLA AMA ASLA ÜRÜNLERİ GÖRMEDEN KİMSEYE 5 LİRA BİLE GÖNDERMEYİN.

Facebook’a girdikten sonra arama kısmına ‘ İhracat Fazlası’ yazmanız yeterli, birçok grup karşınıza çıkacak. Bu grupların çoğu kapalıdır, bu nedenle başvurunuzun onaylanması birkaç saat alabilir. Avantajlı ürünler bulmak için tüm gruplara üye olmanızı tavsiye ediyoruz. Facebook’a giriş yaptıktan sonra bu bağlantıya tıklayarak da aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Merter toptan Giyim Firmaları Hakkında Bir Yazıa Paylaşacakmısınzı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir