1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Hayatınızı Değiştirecek 14 İş Kitabı

Hayatınızı Değiştirecek 14 İş Kitabı
0

Daha iyi bir girişimci, yatırımcı ve iş insanı olmak istiyorsanız elbette okumaya değer vermeli ve daha önce başarı adımlarını bir bir atmış insanlardan öğütler almaya özen göstermelisiniz. Her bir kitap kendi içerisinde birçok önemli tavsiye barındırır, elbette bu kitapları okurken amacınız “ders almak” olmalı. Bazı insanlar kitapları yalnızca okumak için okur, onlardan olmayın.

Bu rehberde hayatınızı değiştirme potansiyeli bulunan 14 iş kitabına değineceğiz.

1. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı / Dale Carnegie

dale-carnegie

Dale Carnegie tarafından yazılan ve Türkçe’ye de çevrilen 304 sayfalık bu kitap 1930’da yazılmış olmasına rağmen kavramlar günümüzde halen büyük ölçüde geçerli. Time dergisine göre tüm zamanların en iyi kitapları listesinde de yer alan ‘Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı’, Milyarder yatırımcı Warren Buffett’i de derinden etkilemiştir.

2. Düşün Ve Zengin Ol / Napoleon Hill

napoleon hill

‘Kendini geliştirme’ konusunda bir klasik olan ‘Düşün ve Zengin Ol’ 1930’lu yıllarda yazılmasına rağmen günümüzde halen birçok uzman tarafından önerilmektedir. 100 milyondan fazla satan ‘Düşün Ve Zengin Ol”da Thomas Edison, Henry Ford, Andrew Carnegie gibi başarılı insanlardan alıntılar içeriyor.

3. Zengin Baba Yoksul Baba / Robert T. Kiyosaki

zengin baba yoksul baba

Kişisel Finans konusunda türünün en iyi kitaplarından biri olan ‘Zengin Baba Yoksul Baba’ dünyada 26 milyondan fazla satmıştır. Oprah, Will Smith, Donald Trump ve Daymond John gibi birçok alanında başarılı insanlar tarafından önerilen bir kitaptır.

4. 4 Saatlik Hafta – Az Çalış , Çok Kazan ve İyi Yaşa! / Timothy Ferriss

4 saatlik hafta

Hayatınızın nasıl olduğuna ve nasıl değiştirilebileceğine yönelik harika bir kitap olan ‘4 Saatlik Hafta – Az Çalış , Çok Kazan ve İyi Yaşa!’ en iyi iş kitapları arasında yer almaktadır. 35 dile çevrilen kitap, özellikle yeni girişimciler için mutlaka öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİyi Bir Lider Olmak İçin Okunması Gereken 8 Kitap

5. Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir / Marilee Adams

sorularınız değişirse hayatınız değişir

Kitapta kendinize sorduğunuz soruları değiştirerek nasıl daha olumlu bir zihniyete sahip olabileceğiniz aktarılıyor. Direkt olarak bir iş kitabı olmasa da, kendinizi değiştirerek ‘her konuda’ daha iyi bir pozisyona gelmenize yardımcı oluyor.

6. 100 $’lık Başlangıç / Chris Guillebeau Guillebeau

100dolarlikbaslangic

Chris Guillebeau, 100 $ altındaki düşük bir yatırımdan en az 50.000 $ kazanan 50 kişiden örnek olayları paylaşıyor. Kitap ayrıca eyleme geçmeniz için size bir iş planı sağlıyor.

7. Kendi Kendine MBA / Josh Kaufman

kendi kendine mba

Bir işletme okulunda öğrenebileceğiniz birçok şeyi kendi başınıza öğrenme şansı tanıyan ‘Kendi Kendine MBA’ ile iş dünyasını büyük ölçüde öğrenebileceksiniz. Ayrıca kitapta pazarlama yeteneklerinizi geliştirebilmek amacıyla önemli örnekler yer alıyor

8. Savaş Sanatı / Sun Tzu

sun tzu

Eski bir Çin askeri kitabıdır. Ancak, bu kitaptaki kavramların çoğu politika ve iş için de geçerlidir. Kitap, rekabetten nasıl kurtulacağına ve nasıl etkili bir lider olacağınıza dair görüşler paylaşıyor. Kitaptaki en önemli cümlelerden biri: “Düşmanını biliyor ve kendini tanıyorsan, yüzlerce savaşın sonucundan korkmaman gerekiyor”.

9. Sınırsız Güç / Anthony Robbins

sınırsız güç

Kişisel Başarı konusunda eşsiz deneyimler ve öneriler paylaşan uzman Anthony Robbins’ın kitabı ‘Sınırsız Güç’ birçok farklı konuda motivasyon elde etmeniz için mutlaka okumanız gereken bir kitap.

10. Lean In – Sınırlarını Zorla / Sheryl Sandberg

lean in

İş dünyasında başarılı bir kadın olmanın zorluklarını ve nasıl iyi bir iş kadını olabileceğinize yönelik deneyimlerini paylaşan Sheryl Sandberg’in Lean In kitabı kadınlara yönelik en iyi iş kitaplarından biridir.

11. Akıllı Yatırımcı / Benjamin Graham

akıllı yatırımcı

Yirminci yüzyılın en büyük yatırım danışmanlarından Benjamin Graham’dan en iyi yatırımın nasıl yapılacağına yönelik tüyolar. Kitap özellikle uzun vadeli yatırımlara odaklanıyor.

12. İnovasyonda Ustalaşmak / Clayton M. Christensen

inovasyonda ustalaşmak

İnovasyon üzerine en iyi kitaplardan biri olan ‘İnovasyonda Ustalaşmak’ aslında hayatımızı geliştirmek amacıyla girişmek zorunda olduğumuz konulara değiniyor. Kısaca ‘Hayat İnovasyonu’ konusunda eşsiz bilgiler paylaşan kitapta kendini geliştirmek için birçok konuda farklı bakış açıları elde edeceksiniz.

13. Duygusal Zeka-Neden IQ’dan Daha Önemli / Daniel Goleman

duygusal zeka

Daniel Goleman’ın eşsiz bir psikoloji eseri olan ‘Duygusal Zeka-Neden IQ’dan Daha Önemli’ kitap canlı örnekler ile duygusal zekanın 5 önemli yanını tanımlar ve ilişki, iş gibi başarılarımıza nasıl etki ettiğini gösteriyor.

14. İyiden Mükemmel Şirkete / Jim Collins

iyiden mükemmel şirkete

2001’den beri en iyi iş kitapları listesinde yer alan Jim Collins’in eserinde 1400 şirkete yönelik yapılan araştırmanın sonuçları paylaşılıyor. Kitapta vasat şirketlerin nasıl ‘en iyi’ olduğuna yönelik sorulara cevap bulmak mümkün.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir