1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Halkbank Esnaf Kredisi 2019 – Başvuru Nasıl Yapılacak – Şartları

Halkbank Esnaf Kredisi 2019 – Başvuru Nasıl Yapılacak – Şartları
0

Türkiye’de yaşanan nakit sıkıntısına çözüm bulmak üzere harekete geçen hükümet, 2019’da sorunu çözebilmek amacıyla Halkbank aracılığıyla esnaf kredisi için düğmeye bastı. Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Halk Bankası’ndan esnaflara faizsiz veya düşük faizli olarak kredi verileceği belirtildi. Halkbank Esnaf Kredisi için başvuru şartları ve başvurunun nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar da açıklandı.

Türkiye’de esnaf ve sanatkârların yaşadığı nakit sıkıntısını çözmek üzere, Halkbank aracılığıyla 2019 yılının ilk 3 ayında esnaf kredisi verilecek. Esnaflara verilmesi planlanan kredinin ilk 3 ayda 10 milyar lira, 12 ay genelinde ise toplam 22 milyara ulaşması bekleniyor.

Halkbank tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de ekonominin temelini oluşturan esnafların daha iyi şartlar ile piyasada ayakta durabilmesini sağlaması amacıyla esnaf kredisi uygulamasının başlatılacağı ve esnaflara 2019 yılında toplam 22 milyar liralık kaynak sağlanacağı belirtildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye’nin kalkınması, üretim ve istihdamın artması için esnaflara kredi verilecek. Esnaf Kredi Programı kapsamında 2019 yılında 350 bini aşkın esnafa kredi verilecek. Krediler, Türkiye’de 1000’i aşkın bulunan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) aracılığıyla yapılacak. ESKKK’lerin bulunmadığı bölgelerde ise krediler doğrudan banka şubeleri aracılığıyla sağlanacak.” denildi.

BAŞVURULAR BAŞLADI

halkbank esnaf kredisi 2019

Önceki gün yapılan duyuru sonrasında esnaf kredisi başvuruları bugün (9 Ocak 2019) itibarıyla başladı. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne (ESKKK) kayıtlı olan esnaflar, HalkBank şubelerine giderek kredi için başvuruda bulunabiliyor.

Halk Bankası tarafından esnaflara verilecek kredilerde vade 5 yıla kadar uzatılabilecek. Üstelik kredinin geri ödenmesinde tercih edilebilecek vadeler ise aylık – 3 aylık veya 6 aylık olarak seçilebilecek.

500 BİN LİRAYA KADAR

Halk Bankası’nın esnaflar için sağladığı krediler, işletme sermayesi amacıyla en fazla 200 bin lira, taşıt ve işyeri alımları için ise 500 bin liraya kadar yükselebilecek. Halkbank esnaf kredisi için başvurular için ESKKK’lere kayıtlı olmak gerekiyor.

ESKKK Kefaletiyle Krediler – Şartları

İşletme kredisi ihtiyaçları için işletmelere özel uygun vade ve ödeme koşulları ile %4’ten başlayan faiz oranı ile Halkbank kredi sağlanıyor.

Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarınızın karşılanması için İşletme Kredisi:

 • 60 aya kadar vadeli (aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • Bağlı bulunan ESKKK’nın risk grubuna göre 100.000-TL, 125.000-TL, 150.000-TL veya 200.000-TL limitli

ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Halkbank sadece ESKKK Kefaletiyle değil, ESKKK Kefaleti olmaksızın da Hazine desteğiyle sunulan son derece cazip oranlı kredilerle de işletme ihtiyaçlarına çözümler sağlıyor.

Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için İşletme Kredisi:

 • 60 aya kadar vadeli (aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • İşletmenizin mevcut durumunun ve mali verilerinin değerlendirilmesine göre 100.000-TL ile 200.000TL arasında değişen limitli

Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOSGEB Kredi Alanların Yorumları

Başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde, 2016 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli krediler hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerini alan esnaf ve sanatkarlar bu krediden faydalanamıyor.

Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlar, bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabiliyor.

Başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde, 2016 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli krediler hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerini alanlar ile son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar bu krediden faydalanamayacak.

Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkarlara Kredi

KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halkbank’a sunmaları durumunda 100.000 TL’ye kadar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabiliyor.

Başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde, 2016 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ile 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü kapsamında KOSGEB destekli krediler hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşların faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerini alanlar ile açık durumda Hazine destekli esnaf kredisi bulunanlar bu krediden faydalanamayacak.

Esnaf Yatırım Kredileri

Esnaf ve sanatkarlara işyeri ve taşıt alımına yönelik ihtiyaçların karşılanmasına yönelik olarak 500.000.-TL’ye kadar ESKKK kefaleti veya kefaleti olmaksızın Yatırım Kredisi imkanı sağlanıyor.

İşyeri Edindirme Kredisi:

 • İşyeri satın alımına yönelik olarak
 • 120 aya kadar vadeli (aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • Azami 500.000.-TL limitli (işyeri ekspertiz değerinin tamamına kadar)

Taşıt Edindirme Kredisi:

 • Ticari faaliyetlerde kullanılacak sıfır kilometre araç (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs.) alımlarına yönelik
 • 60 aya kadar vadeli (aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle)
 • Azami 500.000.-TL limitli (anahtar teslim fiyatının tamamına kadar)

Krediden faydalanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar en az 1 yıllık faaliyet süresini tamamlaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir