1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Halı Saha Açmak (Maliyeti – Şartları ve Devlet Desteği)

Halı Saha Açmak (Maliyeti – Şartları ve Devlet Desteği)
20

Türkiye’de spora ilgi gösteren insan sayısı düzenli olarak artıyor ancak spor yapılacak alanlar gittikçe azalıyor. Bu kapsamda spor yapmak için ücretli işletmeleri kullanmak zorunda kalıyoruz. Özellikle halı saha hizmeti veren işletmeler düzenli olarak gelirlerini artıyor. Siz de halı saha açarak bu yükselişten pay almayı planlıyorsanız, bu rehberimizde halı saha açmanın maliyeti, şartları ve devle desteği hakkında aklınıza takılanlara yanıtlar bulabilirsiniz.

Türkiye’de yaklaşık olarak 50 bin halı saha var, bu halı sahalarda yaklaşık 200 bin kişi çalışıyor. Sektörün ekonomik büyüklüğü tam olarak bilinmese de yıllık 7 milyar lirayı aştığı düşünülüyor. Üstelik bundan 10 yıl önce yalnızca 10 bin halı saha vardı ve ekonomik olarak 1 milyar liralık seviyede yer alıyordu. Sektörün büyümesinin en büyük nedeni, spora olan ilginin artması ve spor yapılacak alanların azalması olarak gösterilebilir.

HALI SAHA AÇMAK

halı saha

Karlı ve düzenli bir gelir akışı sağlayan, büyüme potansiyeli yüksek bir iş fikri arıyorsanız halı saha açmak mantıklı olabilir. Halı saha açmayı planlıyorsanız en önemli konu yatırım sermayesidir. Ortalama bazda 2 sahaya sahip bir halı saha kurulumu için yaklaşık 900 bin liralık yatırım sermayesine ihtiyacınız olacak. Bu yatırım sermayesine halı saha kurulacak arazinin satın alma veya kiralanma bedeli dahil değildir. Çünkü bu konuda çok farklı seçeneklere sahipsiniz.

Türkiye’de halı sahalar;

 • AÇIK
 • KAPALI

olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu ayrım genellikle tercih sebebi değildir, zira halı sahalar genellikle 2 saha ve katları olarak kuruluyor. Bu da hem açık hemde kapalı halı sahaya yer verilmesi imkanı tanıyor. Karlı İş Fikirleri platformu olarak tek bir halı saha kurmanızı önermiyoruz, minimum 1 açık ve 1 kapalı halı saha kurulmalı.

KURULUM ADIMLARI

halı saha kurmak

1. Projenin Hazırlanması

Halı saha için öncelikle 3D olarak projenin hazırlanması ve ardından proje ile birlikte ilgili belediyeye başvurularak izin alınması gerekiyor. Belediyelerin halı saha ile ilgili ruhsat şartları farklı olsa da, genellikle başvuruda şu belgeler talep ediliyor:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Türkiye Futbol Federasyonu Halı Saha Sicil Kaydı
 • Türkiye Futbol Federasyonu Yeterlilik Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
 • “Halı Saha İşletmeciliği”nde m² şartı yoktur.
 • Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

2. Altyapı

Belediyeden izin alınması durumunda ilk olarak halı sahanın altyapısını hazırlanması gerekiyor. Alan ilk olarak iş makineleri ile düzeltilir ve beton dökümü gerçekleştirilir. Zeminin sağlam olması için gerekli beton miktarı toprak incelemesi sonrasında mühendisler tarafından belirlenmelidir.

3. Demir Konstrüksiyonun Kurulumu

Halı saha alanının hazırlanması sonrasında demir konstrüksiyon kurulumu gerçekleştiriliyor. Demirin uzunluğu minimum 6 metre olmalı. Genel olarak bu demirler yeşile boyanıyor. Kapalı halı sahalarda ek olarak demir konstrüksiyona branda serimi gerçekleştirilir.

4. Tel Örgü

Demirlere tel örgüler giydirilir. Tavana ise ağ kurulumu gerçekleştirilir. Tel örgüler görüş mesafesini ciddi düzeyde engellememeli ve topun geçişini mutlaka engellemeli.

5. Aydınlatma

Halı sahalarda aydınlatma çok önemlidir. Birçok alternatif bulunmasına rağmen genellikle LED Projektörler kullanılması önerilir. Ledlerin maliyeti çok fazladır ancak 2 yılda genellikle kendini amorti etmektedir.

6. Suni Çim

Halı sahaların en önemli kısmı elbette suni çimdir. Suni çimler konusunda yüzlerce farklı alternatife sahipsiniz. Ancak genel olarak 55mm kalınlığında monofilament iplikten üretilen suni çimleri öneriyoruz. Suni çimleri çok sık değiştirmeyeceksiniz, bu nedenle en ucuz modellere kesinlikle yanaşmayın.

7. Sosyal Tesis

Halı sahalarda bir de sosyal tesis bulunur. İçerisinde soyunma odaları, lavabolar, banyolar, küçük bir cafe, müdüriyet ve isteğe bağlı alanlar bulunacak.

8. Çevre Düzenlemesi

Halı saha özellikle şehirden biraz uzaksa ciddi bir araç park alanına ihtiyacınız olacak. Ayrıca halı saha etrafının şık ve yeşil görünmesi de önemlidir. Çamur olmamalı ve tüm alanların parke ile döşenmesi gerekiyor.

HALI SAHA AÇMA MALİYETİ

Kapalı ve açık halı sahalarda maliyetler farklıdır. Ortalama olarak 50 metre boyunca, 30 metre eninde bir açık halı sahanın yukarıda yer alan bütün giderler dahil maliyeti 400 bin liradır. Kapalı halı sahanın maliyeti ise 600 bin liraya ulaşmaktadır.

Daha önce de belirttiğimiz üzere minimum 2 sahaya sahip bir halı saha öneriyoruz. Bu kapsamda toplam yatırım sermayenizin 900 bin lira civarında olması gerekiyor. Aksi durumda düşük kaliteli malzemeler kullanılacak ve bu halı sahanın ömrünü azaltacaktır.

HALI SAHA AÇMAK KARLI MI?

halı saha kurulum

Halı sahalara olan ilgi düzenli olarak artıyor. Türkiye’de ortalama olarak bir halı saha günlük 9 saat çalışmaktadır. Her saat için ise halı sahanın bulunduğu bölgenin rekabetine göre 100 ila 200 TL arası gelir elde ediliyor. Yani 2 halı sahaya sahip bir işletmenin ortalama çalışması durumunda aylık 54 bin ila 108 bin lira arası ciro elde etmesi mümkün. Bu ciro içerisinde en büyük maliyet elektrik ve personel masrafıdır. Bu masraflar da ortalama elektrik tüketimi ve 3 personel olarak hesap edildiği takdirde 30 ila 60 bin lira arası net kar şeklinde hesaplanabilir.

DEVLET DESTEĞİ

Halı saha yapımında destek, teşvik veya hibe veren tek kurum Gençlik ve Spor Bakanlığı’dır. Ancak bakanlıktan teşvik almak düşündüğünüzden çok daha zordur. Çünkü bakanlık genellikle Kar Amacı Gütmeyen kurum veya kişilere destek sağlıyor. Yani ticari olarak bir halı saha açmayı planlıyorsanız hiçbir kurumdan devlet desteği alamazsınız.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. Halı saha açmak istiyorum ilgili kişiler bilgi verebilir mi

  • Yorumunuzu ön plana çıkarıyoruz Emre bey, bu sayede halı saha kurulumu işi yapanlar sizinle iletişim kurabilirler. Hangi il ve ilçede halı saha açmak istediğinizi belirtirseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

 2. 17 Mayıs 2020

  bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi sayfasında bulabilirsiniz.

 3. ankara batıkentte br açık bri kapalı halı saha yaptıracagım firma arıyorum. iki halı saha alanımızz 3500 m saha bze aittir arsa spor alanıdır

 4. Hocam halı sahaların vergileri ne kadar oluyor?

 5. Arsa bulmak ve proje işleriyle uğraşan takipçi veya yetkili birisi varsa arayabilirmi. Teşekkürler şimdiden

 6. 6 Haziran 2019

  Halı saha açacam yardımcı olursanız memnun olurum

 7. Merhaba paylaşımınızdan dolayi oncelikle cok tesekkur ederim bilgi sahibi oldum simdiki piyasaya gore yalniz bi konu hakkinda fikrinize cok ihtiyacim var
  Bir tarla alarak bi hali saha yapmak istesem nasil yapabilirim tarla disinda genis bir arsa pek bulunmuyor artik bulunsada maliyeti cok yuksek oluyo bir tarlada hali saha yapmak icin izin alinabilir mi ne yapmak gerekiyor hali saha yapmak icin baska care yok mu birde bunun icin devletten yer kiralanabilir hali saha yapmak icin detayli bir bilgi verebilir misiniz vereceginiz bilgiler benim icin cok onemli bu işe gönül vermiş bir sporcu olarak simdiden cok tesekkur ederim

 8. halı saha maliyeti için bizi arayabilirsiniz. sizlere açık halı saha kapalı halı saha yapımı ile ilgli detay verelim anlaşırsak sahalarınızı yapalım. şirketimiz açık halı saha kapalı halı saha basketbol sahaları çok amaçlı spor sahaları ayrıca zemin kaplama akrlik zemin suni çim halı satışı ve tenis kortları dahil spor sahaları ne varsa yapmaktadır.

  • 1000 veya 1200 m2 lik açık halı saha maliyeti ne tutar güncel fiyatlar ile.

  • ahmet bey size nasıl ulaşabilirim

   • 900bin nedir ya dalga mi geciyorsunuz insanlarla florya da milli takim kampi kurulur o fiyatlara profesyonel eski sporcu ve hali saha isletmecisi olarak bu isi yapmak isteyen arkadaslar oncelikle devir eden varsa hazira cok daha uygub fiyata kurarsiniz bos yer bulmak sorunu cok ciidi boyutlarda ona bisiy diyemem ama hali saha maliyeti 120 bine kaliteli ust duzey bir saha yaparsiniz

  • 28 Mart 2019

   Merhabalar hocam iletişim bilgisi paylaşabilir misiniz!!

  • 30 Haziran 2019

   05363683368 nolu telden ulaşın lütfem

  • ankara batıkentte br açık bri kapalı halı saha yaptıracagım firma arıyorum

  • Halı saha açma maliyeti 2023’te çok artmış.

 9. 4 Kasım 2018

  Tebrik ediyorum. Gerçekten çok doğru noktalara değinmişsiniz. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan arkadaşlara yardımcı olmak isteriz.

  • 27 Mart 2019

   Halı saha açmayı düşünüyorum bunun için bana yardımcı olabilecek varmı? Varsa arayabilir misiniz. 0542 232 4608

  • Bende yaptırmak istiyorum halı saha yardımcı ve bilgi verirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir