1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Gümrükte Kalan Mallar Nasıl Alınır?

Gümrükte Kalan Mallar Nasıl Alınır?
0

Son dönemde Türkiye’de birçok kişi yurt dışı kaynaklı alışveriş sitelerinden çeşitli ürünler almaya başladı. Kredi kartları ile sanal ortamda alınan bu ürünler genellikle Çin’den Türkiye’ye getiriliyor. Ancak konuyu tam olarak araştırmayan birçok kişinin ürünü / kargosu gümrükte takılıyor. Gümrükte kalan malları almak için ise birkaç prosedürü tamamlamanız gerekiyor.

Öncelikle Türkiye gümrüklerinden bazı ürünlerin geçmesi yasaktır. Bu ürünleri getirmek istiyorsanız, ihracatçı bir şirket olmanız ve gerekli izinleri almış olmanız gerekiyor. Bu ürünlerden birini aldıysanız ve kargonuz Gümrüğe takıldıysa bundan ümidinizi kesmeniz gerekiyor. Son güncellemelere göre, Türkiye’deki gümrüklerde yasaklı olan ürünler:

  • Ateşli Silahlar
  • Tütünlü Ürünler
  • Tüm Cep Telefonları
  • Ayakkabılar
  • Sporcu Sağlık Gıdaları
  • Belirli Kozmetik Ürünleri (Özellikle Sıvı)
  • İlaçlar

Bu ürünler dışında kalan özellikle teknolojik ürünlerde ise bir sınırlama bulunmuyor. Ancak gümrüklerden – gümrük vergisi- olmadan geçirebileceğiniz ürünlerin miktarı 75 Euro’yu geçemiyor. Bu ürün üzerindeki fatura belirtilmiş olmalı. Dolar veya TL ile de aynı para birimi üzerinden hesaplama yapılıyor. Ürünlerin niteliğinden çok fiyatı önemlidir. Bu nedenle 75 tane 1 Euro’luk oyuncak gümrükten geçebilir, ancak 2 tane 50 Euro’luk teknolojik ürün gümrükten vergisiz olarak geçmez. Ayrıca ürünlerin şahsi kullanım olarak değerlendirilmesi için 30 kilogram ağırlığından düşük olmalı.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Eğer ürün fiyatı 75 Euro‘nun üzerinde veya 30 kilogramın üzerindeyse bunun için yaklaşık yüzde 20 vergi ödemeniz gerekiyor. Bu ürünün gümrük vergisini ödedikten sonra ürününüz kargo işlemlerine devam edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Patlayacak İş Fikirleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Girişimciler İçin Ekonominin Üç Gerçeği

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap