1. Ana Sayfa
  2. Karlı İşler

Grafik Tasarımcılarına İhtiyaç Artıyor

Grafik Tasarımcılarına İhtiyaç Artıyor
0

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık bilişim ve internet tüm işletmeler için kritik bir konu. Bu nedenle birçok sektöre yönelik ihtiyaçlar düzenli olarak artış gösteriyor. Bu sektörler arasında grafikerlik kesinlikle “yıldız” seviyesinde.

Son 20 yıldır grafik tasarımcılarının sayısında önemli artışlar var. Birçok üniversite ve kurs aracılığıyla bu konuda yetenekli insanlar yetiştiriliyor ancak halen Türkiye’de grafik tasarımcılarının sayısı yeterli değil. Birçok işletmede çalışan grafik tasarımcılar, aynı zamanda part-time olarak da birçok işletmeye daha hizmet sağlıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de yetenekli grafik tasarımcılarının işletmeler için ciddi maliyet oluşturması. Bu nedenle işletmeler genellikle bu iş için istihdam oluşturmakta güçlük çekiyor.

MUTLAKA DİPLOMA ALMALISINIZ

Eğer kariyer planlaması aşamasında bulunuyorsanız, Türkiye’de grafik tasarımcılığı konusunda kendinizi geliştirmenizi öneririz. Ancak grafik tasarımcılığı konusunda üst düzey bir kariyere erişmek için öncelikli olarak üniversitelerin bir grafik tasarım bölümünü okumanızı öneririz. Bu eğitimi başarılı bir üniversitede aldıktan sonra stajınızı almanız gerekir. Başarılı bir işletmede birkaç aylık staj ile birlikte bu kariyere adım atabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin Meslekleri

Ancak grafik tasarımcılığı bölümü elbette biraz da yetenekli ve yaratıcı insanlar için sıklıkla önerilmektedir. Reklam ajansları, e-ticaret şirketleri gibi sayısız şirketlerde elzem olan grafik tasarımcıları genellikle aynı işi yapmalarına rağmen yaratıcılığı ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu nedenle grafik tasarımı konusunda kariyer yapmayı planlıyorsanız; reklam, logo, fotoğraf düzenlemeleri gibi konularda hevesli veya nispeten yetenekli olmanız gerekir.

Grafik tasarımcıları genellikle mesai saatlerini bilgisayar başında geçirirler, bu nedenle ofiste çalışmak isteyenler için uygun bir iş fikridir. Maaşları genellikle ortalama üzerindedir. Türkiye’de önemli şirketlerdeki grafik tasarımcıları aylık 8 bin liraya kadar maaş almaktadır. Ancak bilinmesi gerekiyor ki, birçok grafik tasarımcı boş vakitlerinde yapabilecek sayısız iş bulabilme imkanına sahiptir, bu nedenle bu kariyerde büyük ihtimalle iş bulma sorununuz olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Lokman Aktar Doğal Ürünler ÜCRETSİZ Bayilik Veriyor
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap