Grafik Tasarımcılarına İhtiyaç Artıyor

Grafik Tasarımcılarına İhtiyaç Artıyor hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Grafik Tasarımcılarına İhtiyaç Artıyor ile benzer konular hakkında bilgi almak için Karlı İşler, Meslekler kategorimize göz atabilirsiniz.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık bilişim ve internet tüm işletmeler için kritik bir konu. Bu nedenle birçok sektöre yönelik ihtiyaçlar düzenli olarak artış gösteriyor. Bu sektörler arasında grafikerlik kesinlikle “yıldız” seviyesinde.

Son 20 yıldır grafik tasarımcılarının sayısında önemli artışlar var. Birçok üniversite ve kurs aracılığıyla bu konuda yetenekli insanlar yetiştiriliyor ancak halen Türkiye’de grafik tasarımcılarının sayısı yeterli değil. Birçok işletmede çalışan grafik tasarımcılar, aynı zamanda part-time olarak da birçok işletmeye daha hizmet sağlıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de yetenekli grafik tasarımcılarının işletmeler için ciddi maliyet oluşturması. Bu nedenle işletmeler genellikle bu iş için istihdam oluşturmakta güçlük çekiyor.

MUTLAKA DİPLOMA ALMALISINIZ

Eğer kariyer planlaması aşamasında bulunuyorsanız, Türkiye’de grafik tasarımcılığı konusunda kendinizi geliştirmenizi öneririz. Ancak grafik tasarımcılığı konusunda üst düzey bir kariyere erişmek için öncelikli olarak üniversitelerin bir grafik tasarım bölümünü okumanızı öneririz. Bu eğitimi başarılı bir üniversitede aldıktan sonra stajınızı almanız gerekir. Başarılı bir işletmede birkaç aylık staj ile birlikte bu kariyere adım atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin Meslekleri

Ancak grafik tasarımcılığı bölümü elbette biraz da yetenekli ve yaratıcı insanlar için sıklıkla önerilmektedir. Reklam ajansları, e-ticaret şirketleri gibi sayısız şirketlerde elzem olan grafik tasarımcıları genellikle aynı işi yapmalarına rağmen yaratıcılığı ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu nedenle grafik tasarımı konusunda kariyer yapmayı planlıyorsanız; reklam, logo, fotoğraf düzenlemeleri gibi konularda hevesli veya nispeten yetenekli olmanız gerekir.

Grafik tasarımcıları genellikle mesai saatlerini bilgisayar başında geçirirler, bu nedenle ofiste çalışmak isteyenler için uygun bir iş fikridir. Maaşları genellikle ortalama üzerindedir. Türkiye’de önemli şirketlerdeki grafik tasarımcıları aylık 8 bin liraya kadar maaş almaktadır. Ancak bilinmesi gerekiyor ki, birçok grafik tasarımcı boş vakitlerinde yapabilecek sayısız iş bulabilme imkanına sahiptir, bu nedenle bu kariyerde büyük ihtimalle iş bulma sorununuz olmayacak.

Grafik Tasarımcılarına İhtiyaç Artıyor hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın