Google Haritalar’da Üst Sıralarda Çıkma İpuçları

google haritalar

Düşünün, aklınıza gelen hemen hemen her türlü hizmet için Google’de bir şeyler arıyorsunuz? Peki ilk sırada çıkan işletmeler, neden o sıralarda bulunuyorlar? Sizin işletmeniz neden Google Haritalar’da üst sıralarda yer almıyor?

Elbette bunun ana nedeni Google’nin birbirinden farklı spesifik algoritması olsa da; Google tarafından önerilen birçok adımı yerine getirerek bu şansınızı artırabilirsiniz.

Google Haritalar’da yer almanın ana yolu Google Benim İşletmem’e kayıt etmektir. Bunu gerçekleştirmek düşündüğünüz kadar zor değil. Google Benim İşletmem rehberine göz atarak kendi işletmenizi kolaylıkla Google Maps’e ekleyebilir ve sıralamalarda yer almaya başlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem kaydını yapma aşamasında ve yaptıktan sonra Google Haritalar’da üst sıralarda çıkmak için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

1. İşletmenizi Doğrulayın

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, işletmenizi sahiplenmek ve doğrulamaktır. Bu, Google Haritalar’da bir işletmenin sahibi olduğunuzu iddia ettiğiniz anlamına gelir, bu nedenle işletme profilinizdeki bilgileri değiştirebilecek tek kişi siz olursunuz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bu doğrulama işlemi Google Benim İşletmem aracılığıyla yapılır ve çoğu işletme için bunun en iyi yolu 14 günlük bir posta kodunu talep etmektir.

2. İlgili Kategorileri İşaretleyin

Kategoriler, işletmenizi ve sağladığınız hizmetleri tanımlar. Müşteriler genellikle Google Haritalar’da “pizza restoranı” veya “kahve dükkanı” gibi kategoriler arayarak yakınındaki işletmelerle karşılaşır.

Google, “Evcil Hayvan Kuaförü” gibi genel işletmenizi tanımlayan bir ana kategori seçmenizi önerir. Spesifik bir kategori seçmek önemli olsa da sağladığınız farklı kategorileri de düşünerek en üst kategoriyi seçmeniz faydalı olabilir. Örneğin, Hem Evcil Hayvan Kuaförlüğü yapıyor hem de Evcil Hayvan Malzemeleri satıyorsanız, Evcil Hayvan Market’i kategorisi en iyi seçenek olacaktır.

3. İlgili Nitelikleri İşaretleyin

Google Maps’e işletmenizi eklerken ek olarak niteliklere yönelik işaretleme fırsatı sağlanır. Örneğin, engelli dostu veya açık havada oturma seçeneği gibi nitelikleri seçebilirsiniz. Sadece sağladığınız nitelikleri seçmeniz önerilir.

4. Konum ve Hizmet Alanları Seçimi

Profilinizi optimize etmek için doğru adresi kullanmak çok önemlidir. İşletmenizden hizmet almak isteyen her müşterinin doğru yere yönlendiğini iyi bir şekilde sağlamanız gerekir. Google Haritalar’a işletmenizi eklerken konum ve hizmet alanı diye iki ayrı bölüm çıkar. Konum, işletmenizin bulunduğu alanı; Hizmet Alanı ise işletmenizin hizmet verdiği bölgeyi kapsar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Küçük İşletmeler İçin 9 Ücretsiz Dijital Pazarlama Aracı

5. Yorumlar

Bir işletmenin Google Haritalar’da ilk sıralarda yer almasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de yüksek puanlı yorum almasıdır. İşletmenize yorum kazandırmak için müşterilerinizden yardım isteyebilirsiniz. Elbette onlara baskı yapmayın özgür olarak seçim yapmaları yönünde mutlaka telkin edin.

Aldığınız her geri dönüş size pozitif katkı sağlayacaktır. Elbette söz konusu yorumlara da mutlaka cevap vermeniz ve içtenlikle sorularını yanıtlamanız önemlidir. Eğer yorumda bir eleştiri varsa hemen söz konusu sorunu ortadan kaldırmak için çaba gösterin ve bunu yorumunuzda da belirtin.

6. Fotoğraflar

Google’a göre, fotoğrafları olan işletmeler, bulundukları yer için %42 daha fazla yol tarifi isteği ve web sitelerine göre %35 daha fazla tıklama alıyor. Hesabınızı arama için optimize etmek amacıyla, fiziksel mağazanızın resimlerini ve ürünlerinizin veya hizmetlerinizin resimlerini sağlamanız çok önemlidir.

7. Çalışma Saatlerinizi Doğru Girin

Google’deki mevcut işletmelerin en çok ihmal ettiği konulardan biri çalışma saatlerini yanlış girmesidir. Eğer işletmeniz açık değilse ancak sıralamalarda hala açık olarak yer alıyorsanız ve müşteriler sizden bu nedenle hizmet alamıyorsa; muhtemelen kötü bir yorum ekler veya başka bir aramada sizleri direkt olarak es geçer.

Çalışma saatlerinizi haftalık olarak doğru girin ve çeşitli tatil günleriniz için de profilinizi sürekli olarak güncellemeyi ihmal etmeyin.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık