1. Anasayfa
 2. Evde Ek İş

Genç Girişimciler İçin Sermayesiz Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları

Genç Girişimciler İçin Sermayesiz Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları
10

Genç girişimciler dendiğinde çoğumuzun aklına limonata satan veya komşularının bahçeleriyle ilgilenenleri düşünürüz. Fakat internet yetişkinlere işlerinde ilerleme fırsatı sunduğu gibi, gençlere de fırsatlar sunuyor. Hatta yeni neslin bu teknolojilerin içinde büyüdüğünü düşünürsek, onların bu yeni dünyanın teknolojilerine daha yatkın ve başarıya daha yakın olduklarını bile söyleyebiliriz.

İşte karşınızda gençler için evden para kazanma fikirleri!

En İyi Fikirler

Aynı yetişkinler için olduğu gibi gençler için de en iyi iş kolu öznel bir seçimdir. Birine uygun olan bir diğerine uygun olmayabilir. İş kolunu seçerken gençler yeteneklerini, ilgi alanlarını, tutkularını ve bunarı nasıl paraya çevirebileceklerini düşünmeliler. Bunları göz önünde bulundurarak aşağıda gençler için ideal iş fikirlerinden oluşan bir liste hazırladık.

Yerel Hizmetler

bahçe

Eski usul yöntemlerle para kazanmakta bir yanlış yok. Çevrenizdeki insanlara para karşılığı çeşitli hizmetler sunabilirsiniz. Çoğu zaman bu iş bir yetenek veya tecrübe de istemez. Sadece öğrenmek ve sıkı çalışmak için biraz istekli olmalısınız.

Birçok komşunuzun birbirinden farklı ihtiyaçları olabilir. Onlara yardım edebileceğiniz konular genellikle şunlardır:

 • Bahçe işleri
 • Çocuk bakımı
 • Getir götür işleri
 • Ev işleri (yemek, temizlik, çamaşır gibi)
 • Ev hayvanı bakımı
 • Köpek gezdirme
 • Eve göz kulak olma
 • Öğretmenlik
 • Çocuk partileri organizasyonu

El İşi

el işi

Yaratıcı gençler kendi elleriyle yaptıkları değişik ürünleri yerel marketlerde, kermeslerde veya internette satabilirler. İnternette satmak için kendi sitelerini kurabilir veya Letgo, Gittigidiyor, Sahibinden gibi platformu kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

Dahası, CafePress.com (İngilizce) ve TeeSpring.com (İngilizce) gibi siteler internetten satılabilecek tişört, kupa ve benzeri birtakım ürünleri dizayn etme fırsatını gençlere sunuyor. Bu da ürün yaratımı veya saklanması gibi evde yapılması zor işleri ortadan kaldırıyor.

Sanat veya tasarım derslerinde 5 almasa da gençler kaliteli ürünler ortaya çıkarabilirler. Satmayı düşünebileceğiniz bu tarz ürünlere örnek olarak şunlar sayılabilir:

 • Mücevherat
 • Sanat işleri (resim vb)
 • Tişörtler
 • Yastıklar veya bu tarz ev dekorasyonları
 • Bardak ve kupalar
 • Odundan yapılmış ürünler
 • Toprak çanak-çömlek
 • Sabunlar ve diğer banyo ürünleri

Dijital Servisler

internet-yatirim

Teknoloji çağında büyüdüklerinden gençler küçük işletmelere online dünyada danışmanlık ve diğer servisleri sağlamada yetkinlerdir. Her ne kadar bir üniversite diploması gerektirmese de bu işleri yapmak yetenek ve tecrübe ister. Bu şekilde yapılabilecek işlere örnekler:

 • Grafik tasarım
 • Web tasarım ve programlama
 • Video editörlüğü
 • Ses editörlüğü
 • Sosyal Medya danışmanlığı
 • Online destek

Fenomen Olmak

İnternet sadece kendileri olarak para kazanan ünlü gençlerle dolu. Bir takipçi kitleleri olduğu için markalardan ve diğer kaynaklardan aldıkları reklamlarla para kazanabiliyorlar. Bunu gerçekleştirebilmenin eğlenceli yollarından bazıları:

Youtube

Reklam üzerinden para kazanmak için eğlenceli bir yol Youtube kanalı açmaktır. Bir hobi veya ilginizi online bir şova dönüştürebilirsiniz. Örneğin birçok oyuncu, oyunlarının kaydını bu platformda paylaşmak üzere kaydederler. Diğerleri şarkı söyler, güzellik ve moda ipuçları verirler, komedi programları yaparlar, yaşam stili tanıtırlar, egzersizle ilgili bilgiler verirler… Video fazla zor geliyorsa radyo tarzı podcast’ler hazırlamak da mantıklıdır.

Instagram

Youtube’a benzer şekilde Instagram yıldızları da bir ilgi alanı veya hobileri üzerine yoğunlaşırlar. Faza takip edilen bu kanallar sahiplerine reklam üzerinden para kazandırır.

Blog: Bu şekilde para kazanmanın diğer yollarından biri. Gençler günümüzde görsel kaynakları daha el üstünde tutsalar bile bloglar hala popülerliğini koruyorlar, ve bir blogdan Instagram veya Youtube’a sıçramak sıfırdan başlamaktan daha kolay olacaktır.

Evden para kazanmak isteyen gençler için diğer iyi fikirler:

internetten-para-kazanma

Uygulamalar: Oyunlar, iş arama motorları, ev ödevi yardımcıları ve daha fazlası… uygulamalara olan ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor. Çoğu özel okul uygulama geliştirme üzerine dersler veriyor, ve piyasada birçok kitap onları alıp kendi kendinize bu işi öğrenmeniz için raflarda bekliyor.

Bilgisayar Kurulumu ve Tamiri: Hemen her evde en az bir bilgisayar var. Ve google’da arama yapıp Amazon’dan sipariş verebilen herkes bilgisayarını ilk aldığında kurmayı veya bozulduğunda tamir etmeyi bilecek değil. Birçok kişi için bu durumlarda yardımı ilk istenen kişi yakınlarındaki bir genç oluyor, çünkü teknoloji gençlerin yaşamının bir parçası. Bunu bir avantaja çevirerek para kazanabilirsiniz.

Fırın İşleri: Kap kekler son zamanlarda çok popüler olabilir, fakat para kazanmak için fırınınızdan daha farklı ürünler de çıkarabilirsiniz. Kekler, kurabiyeler ve ekmekler evde yapılıp satılabilir. Hatta bu ürünler yerel dükkanlarda, kermeslerde ve panayırlarda da satılabilir. Yerine göre online satış bile yapılabilir. Birçok ülkede gıdanın yapımı ve satışıyla ilgili katı kurallar olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatalım.

(İngilizce) Amazon Fulfillment: Amazon’un Fulfillment sistemi gençlere çok az zahmetle, Amazon’un depolama, sipariş alma ve satma hizmetlerini kullanarak kazanç elde etme imkanı sunuyor. Tek yapmanız gereken indirimli bir ürün bulup bunu Amazon’a bunu kaydetmek ve ürünü Amazon’a göndermek. İyi bir ticari zekadan başka gereken herhangi bir tecrübe veya yetenek yok.

Genç Girişimcilerin Hesaba Katması Gereken Hususlar

girişimci

Kim ve ne olursa olsun, her işin ve kişinin ülkenin yasalarına ve düzenlemelerine uygun olma zorunluluğu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Evden para kazanmaya başlayacak bir gencin yapması gerekenler:

-İş lisansı ve diğer izinleri almak,

-Muhasebeyi doğru tutarak doğru şekilde vergileri ödemek,

-Eğer gerekliyse bir velinin desteğiyle hesaplar açmak veya izin belgesi almak olabilir.

Son olarak, her işte olduğu gibi bir gencin de işinde başarıya ulaşması için kaliteli bir ürünü veysa servisi, doğru tüketiciyle buluşturması gerekir. Yani işin fikrini bulmakla başarı gelmez, iş stratejisi ve pazarlama metotlarını da belirlemek gerekir.

Birçok açıdan bir gencin kendi işini açması, herhangi bir yerde part-time çalışmasından kazançlıdır. Birincisi, bu şekilde genç tutkularından, ilgilerinden ve deneyimlerinden yararlanarak ara kazanır. İkincisi, iş dünyası genel olarak esneklik sağlar, okul veya diğer aktiviteler işinize engel çıkarmaz. Sonuncu olarak evden yapılan işler portatiftir, üniversite veya herhangi başka bir sebepten dolayı şehir dışına gitme durumu olursa işinizi yanınızda taşıyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

 1. Evde paketleme işi veren firmalar dönüş yapabilit

 2. Evde paketleme isi veren firmalar dönüş yaparsanız sevinirim

 3. Her türlü elişi paketleme işi yapabilirim.Engelli bir oğlum var.Eşimden ayrı yaşıyorum. İst.Şişlide oturuyorum ve bu işlere talibim.

 4. Merhaba, evde yapılabilecek her türlü paketleme vb işi yapabilirim

 5. Evde herhangi bir el işi yapmak istayorum

 6. 8 Mart 2019

  Merhaba, evde paketleme işi ile ilgileniyorum. Bilgi almak isterim. Teşekkürler.

 7. İş istiyorum. Öğrenciyim yurtta kalıyorum. İstanbul Kağıthane

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir