1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Gelirleri Artırmanın 6 Etkili Yolu

Gelirleri Artırmanın 6 Etkili Yolu
PROFESYONEL DESTEK ALIN
0

Halihazırda para kazandıran iş yeriniz varsa ve işinizi büyütmek istiyorsanız bu sektörde bilinen ama çoğu zaman yanlış uygulanan Gelirleri Artırmanın birçok yolu vardır. İşletmeyi kurmak ve belirli bir seviyeye getirmek genellikle girişimcilerin başardıkları bir süreç ancak asıl önemli nokta şirketi veya iş yerini ayakta tutmak ve geliştirmek.

Şirketinizin veya iş yerinizin gelirlerini artırmanın 5 önemli yoluna değineceğiz. Öncelikle bu tür çalışmaların çok az da olsa risk taşıdığınızı bilmeniz gerekiyor. Bu tür yollara başvurmadan önce AGRESİF politikalar izlemek yerine sakin ve akılcı olmalısınız.

REKLAM, REKLAM VE REKLAM

REKLAM
REKLAM

Bir işletmenin gelirlerini artırmak için tüm dünyada bilinen ilk kural reklam yapmaktır. Sektörünüz ve yaptığınız işin ne olduğunun önemi yok. Reklam her iş yeri ve şirket için gereklilikten ötedir. Eğer gelirlerinizi artırmak istiyorsanız mutlaka reklam yapmalısınız. Reklamlar kısa vadede şirketinizin gelirlerini azaltacaktır evet ancak uzun vadede başarılı reklam şirketleriyle çalışan şirketlerin gelirlerinde düzenli artış yaşanır. Reklam yapmak için alternatifleri şöyle sıralayabiliriz:

  • İNTERNET
  • GAZETE
  • DERGİ
  • RADYO
  • KARTVİZİT
  • EL İLANI
  • SOSYAL MEDYA

DAHA FAZLA SATMAK İÇİN KAMPANYALAR OLUŞTURUN

KAMPANYA
KAMPANYA

Bu adımı bir örnekle açıklamaya çalışalım.

Örneğin, hamburger satan bir FAST FOOD işletmesi açtınız. Dükkanınıza giren müşteri sayısı her gün 100 olsun. Ve bu müşteriler yalnızca 100 hamburger satın alıyor olsun. Böyle bir dükkanda gelirleri artırmanın basit bir yolu var! Küçük kampanyalar yapmaya çalışın ve bunları sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Örneğin, hafta sonlarına özel 3 Hamburgeri 2 Hamburger fiyatına verebilirsiniz. Veya 2 Hamburger satın alana 1 kola hediye edebilirsiniz. Bu tür kampanyalar müşteri sayınızı da artıracaktır. Ayrıca müşteri sayınız artmasa dahi satışlarınız artacak ve bu rakamlar ay sonunda cironuza önemli bir katkı yapacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yatırımcıların En Çok Takip Ettiği Firmalar

GİDERLERİ AZALTIN

GİDERLERİ AZALTIN
GİDERLERİ AZALTIN

Giderlerim zaten az dediğinizi duyar gibiyiz ancak siz iş yerinin içerisinde olduğunuz için bunu tam anlamıyla fark edemiyor olabilirsiniz. Tam olarak bir oran vermek mümkün değil ancak günümüzde en büyükten en küçüğe tüm şirketlerin fazla ve gereksiz giderlerinin olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle “zaten azaltabildiğimiz kadar azalttık” diye düşünmeniz yanlış. Öncelikle işletmenizin tüm giderlerini kuruşu kuruşuna bir kalem ve kağıt alarak yazın ve bu gider kalemlerinin hangisinin düşürülebileceğini ele alın. Mutlaka kenarda köşede düşürülebilecek gider kalemlerini fark edeceksiniz.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAYIN

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAYIN
ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLAYIN

Öncelikle eğer sadece ve sadece tek bir ürün satmıyorsanız bu adımı kesinlikle uygulamalısınız. Bu adımı bir örnekle açıklamak gerekirse, örneğin kırtasiye malzemeleri satan bir iş yeriniz varsa burada satışına başlayacağınız her yeri ürün gelirlerinize olumlu yönde yansımaya başlayacaktır. Her yeni ürün demek yeni bir pazara açılmak demektir. Geleneksel şirketler bu adımda ciddi anlamda kayıplar yaşamaktadır. Trendleri takip edip ürün yelpazesini geliştiren her şirket mutlaka ciro artışı sağlar. Bu size ek masraf gibi görünebilir ancak bu tür ürün çeşitliliğindeki tek bir ürün bile sektörde büyük fark yaratabilir. Ciddi bir başarı için risk almak daima tercih edilebilir.

PROFESYONEL DESTEK ALIN

PROFESYONEL DESTEK ALIN
PROFESYONEL DESTEK ALIN

Her iş yerinin ihtiyacı farklıdır. Burada genel bazı konulara önem verdik ancak bazı iş yerlerinin tam anlamıyla profesyonel desteğe ihtiyacının olduğunu belirtelim. Örneğin çok yüksek potansiyele sahip bazı iş yerlerinin kötü yönetim ve planlamalar ile tam iş hacmine ulaşmadığını sık sık görüyoruz.

Dünyada çok büyük bir pazar olan İş yeri destek sektörü son yıllarda Türkiye’de de önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Özellikle büyük şehirlerde ciddi anlamda çalışan ve iş yerlerinin cirosunu artırabilen şirketler var. Kısaca belirtmek gerekirse bir reklam şirketi ile bir restorantın gelirlerini artırmak farklı ihtiyaçlar doğurabilir. Eğer ciddi bir girişime sahipseniz mutlaka profesyonel destek almayı ihmal etmeyin.

İŞ KOLUNU GELİŞTİRİN

iş kolu

İşletmelerde gelirleri artırmanın en iyi yollarından biri de iş kolunu geliştirmektir. Bu süreç ürün çeşitliliğini artırmaktan öte şirketi farklı yollara kanalize etmeyi içermektedir. İyi yaptığınız bir iş kolunu geliştirmek; mevcut deneyiminiz, tecrübeniz ve halihazırdaki müşteri potansiyeliniz göz önüne alındığında önemli bir potansiyel içerebilmektedir.

İş kolunu geliştirmek amacıyla mutlaka bir fizibilite çalışması yaptırın ve müşterilerinize mutlaka bir anket yönlendirerek; hangi ürünleri de mevcut şirket üzerinden satın almayı arzuladıklarını sorun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Birikimlerinizi Kolayla Artıracak Yöntemler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:E-Ticarette Yeni Dönem Neler Getirdi?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir