1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Geleceği Parlak İş Fikirleri – 7 Ana Sektör

Geleceği Parlak İş Fikirleri – 7 Ana Sektör
0

Her yıl 10 yeni şirketten 8’i iş hayatına elveda etmek zorunda kalıyor. Bu şirketlerin birçoğu temelde kar elde edemediği için kapanıyor. Ancak son dönemde ise birçok milyon dolarlık girişim bile geleceği göremeyen fikirler nedeniyle iş hayatını sonlandırıyor. Geleceği parlak iş fikirleri ise ana sektörlere yoğunlaşarak rahatlıkla bulunabilir.

Sürdürülebilir bir iş fikri arıyorsanız eğer mutlaka ilk etapta önümüzdeki 10 yılın trendlerini göz önüne almanız gerekiyor. Bu trendleri bulabilmek için insanların ihtiyaçlarını ele almanız temelde en kolay yöntemlerden biridir. Şuanda neye sahibiz? Neye sahip olmak istiyoruz?

İşte geleceği parlak iş fikirleri için göz önüne almanız gereken 10 Ana Sektör.

1- 3D

3D-sektörü

3D sektörü son zamanların en karlı iş sektörleri arasında yer alıyor. Şu anda dünyanın en karlı iş fikirleri arasında yer alan 3D Baskı sektörü, tamamen imalat sektöründe bir devrim yaratmış durumda.

3D Baskı sektörü ilk yıllarda yüksek maliyetler nedeniyle yatırımcıların ilgisini çekmedi. İlk 3D Baskı makinelerinin çıktığı yıl olan 2007’de sadece 66 makine satışı gerçekleştirilirken, bu rakam 2015’te 250 bine, 2017 yılında ise 500 bin barajını aşmış durumda.

Türkiye’de de yoğun bir satış rakamına ulaşan 3D Baskı araçlarının halen fiyatı 1500 dolar üzerinde bulunuyor. Kaliteli ve kapsamlı bir makine ise 20 bin dolar üzerinde.

2- EMLAK SEKTÖRÜ

emlak-sektörü

2008 krizinde bile yükselmeyi başaran nadide sektörler arasında yer alan emlak sektörü geleceği parlak iş fikirleri arasında yer alıyor. Nüfus rakamlarının düzenli olarak artış göstermesi ve kırsal nüfusun gittikçe şehirlere kayması nedeniyle kesinlikle bu sektörün geleceği parlak.

3- SAĞLIK

sağlık

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Sağlık endüstrisi insanlık var olduğu günden beri en aktif yıllarını taşıyor. Önümüzdeki yıllarda da bu aktifliğini sürdürecek sektörler arasında yer alıyor.

Sağlık sektöründe özellikle son dönemde “önleyici ilaçların” artış göstermesi sektörün karlılığını da büyük oranda artırmış durumda. ABD İş Departmanı verilerine göre, ABD’de en çok ihtiyaç duyulan 20 meslekten 10’u doğrudan sağlık sektörü ile alakalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Anket Doldur Para Kazan / Siteler

4- YENİLENEBİLİR ENERJİ

enerji

Dünya nüfusu artıyor ve bu özellikle dünya iklimini ciddi bir şekilde kötü olarak etkilemeyi sürdürüyor. Batı ülkelerinde bu konuda ciddi hamleler yapılmış olsa bile Asya ülkelerinde halen iklimi ciddi bir şekilde etkileyen toksik enerji santralleri var. Son dönemde bu nedenle yenilebilir enerji sektörü büyük önem arz etmeye başladı.

Bu sektörün geleceği kesinlikle parlak. Ancak bu sektörde yatırım yapmak için çok ciddi sermayelere ihtiyaç duyuluyor.

5- UCUZ DIŞ PERSONEL

personel

ABD ve Avrupa’da insanların ortalama yüzde 40’ı kendi işletmelerine sahiptir. Bu işletmelerin en büyük sorunlarından biri ise personel istihdamı yapmak. Bu tür işletmelerde personel istihdam etmek şirket karlılığını büyük oranda düşürüyor. Çünkü batı ülkelerinde ortalama bir personel masrafı küçük işletmeler için ciddi bir yük. Bu nedenle çağrı – telefon ve online hizmetler için artık Hindistan, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerden ucuz dış personel bulunuyor.

Türkiye’de yakın tarihte bu konuda ciddi bir hamlenin uzun yıllar daha aktif olmasını beklemek zor ancak özellikle dünya çapında yatırımlar için bu sektör eğilimine odaklanmak mantıklı olacak.

6- NESNELERİN İNTERNETİ (loT)

lot

Nesnelerin interneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.

Nesnelerin interneti sayesinde artık çalışırken dışarıda çocuklarınızı izleyebilir, ev sinema sisteminizi geliştirebilir, hırsızlara karşı konutunuzu daha iyi koruyabilir, ev aletlerinizin enerjisini kontrol altına alabilirsiniz. loT sektörü ayrıca her yeni gün başka bir kolaylık sağlamaya devam ediyor.

Mckinsey Global Institute‘a göre, IoT endüstrisinin 2025 yılına kadar dünya çapında 4 trilyon ile 11 trilyon ABD doları değerinde bir potansiyel üretebilir.

7- DANIŞMANLIK

danışman

Kendi işletmelerini kurmak isteyenlerin sayısında doğrusal bir yükseliş var. Bu yükseliş ile birlikte danışmanlara da daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Son yıllarda dünyada hiç olmadığı kadar danışmanlık firmalarında artışlar var ve işin ilginç yanı bu şirketlerin birçoğu hızlı bir büyüme sağlamaya başladı.

Uzun vadede insan kaynakları, girişim yardımcılığı gibi sektörlerin geleceği parlak görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap