1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Geleceğe Yatırım: Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayiliği

Geleceğe Yatırım: Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayiliği
0

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği günümüzde birçok kişi tarafından alınıyor. Bu bayiliği almak için kişilerin tamamlaması gereken adımlar ve yerine getirmesi gereken birtakım şartlar bulunuyor. Eğer bu işe girmek istiyorsanız siz de talep edilen koşulları sağlamalısınız.

Geleceğe Yatırım: Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayiliği

 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayiliği Nasıl Alınır

İstasyon bayiliği almak istiyorsanız ilk olarak firma seçimine karar vermeniz gerekiyor. Firmanızı seçtikten sonra ise bu firmanın ilgili internet sitesini ziyaret ederek belirtilen alanda bayilik için başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra firmanız kısa süre içinde sizinle irtibata geçer.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayilik Şartları

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken çeşitli şartlar bulunuyor. Bu şartların seçilen firmaya bağlı olarak değişiklik gösterdiği söylenebilir. Firmalar genel olarak bu işlem için gerekli izinlerin alınmasını ve sağlam bir altyapı kurulmasını talep ediyor. Aynı zamanda gerekli site üzerinden başvuru yaparak istenen lisansı almaya hak kazanmalısınız.

Genel olarak ise elektrikli araç şarj istasyonu bayilik şartları şu şekilde:

 •  Bir şirketin lisans başvurusu yapabilmesi için gereken minimum sermaye 4 milyon 500 bin TL olmalıdır.
 •  2020 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’e uygun olarak belirlenen prosedürler eksiksiz olarak yerine getirilmelidir ve onaylanmalıdır.
 •  Araç şarj istasyonunun kurulacağı bölgede, Büyükşehir, yetkili Organize Sanayi Bölgesi (OSB), teknopark veya ilçe belediyesinden alınan iş yeri açma ruhsatına sahip olunması gerekmektedir.
 •  Aynı idare sınırları içinde başka bir istasyon açılacaksa, mevcut ruhsatla işlem yapılabilir.
 •  Farklı bir bölgede şarj istasyonu açılacaksa, ilgili bölgenin yetkili idareleri aracılığıyla ruhsatlar tamamlanmalıdır.
 •  İstasyonların konumu, yetkili idare tarafından belirlenir. Uygun alanlar, AVM’ler, otoparklar ve dinlenme tesisleri gibi yerler göz önünde bulundurularak seçilir.
 •  Lisans alan firma, coğrafi konumu izleyebilen, şarj istasyonlarını kontrol edebilen, fiyatlandırma ve ödeme işlemlerini EPDK tarafından denetlenebilen bir sistem oluşturmalı ve kullanmalıdır.
 •  Ayrıca müşteri öneri ve şikayetlerini dikkate alacak bir forum sistemi de kurulmalıdır.
 •  Şarj hizmetinin sağlanması için müşterilerin ödeme yapabileceği bir platform da oluşturulmalıdır.
 •  Lisans alındıktan sonra 6 ay içinde hızlı şarj istasyonu kurulması gerekmektedir.
 •  Aynı süre içinde en az 50 adet şarj ünitesi, en az 5 farklı ilçede kurulmalıdır.
 •  Şebeke işletmecisi, şarj istasyonunun kurulması için onay verirse kurulum gerçekleştirilebilir.
 •  Elektrikli şarj istasyonu açmak isteyenler olumsuz bir durumda EPDK’ya itiraz etme hakkına sahiptir.
 •  Sadece lisans almak yeterli değildir; hizmet süresi boyunca lisans şartlarının da yerine getirilmesi gerekmektedir. Belirlenen şartlarda eksiklik olduğunda EPDK, lisansı iptal etme hakkına sahiptir.
 •  Şarj ünitelerinin ve istasyonlarının düzenli olarak takibi ve bakımı da önemlidir.

 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araç şarj istasyonu kişilerin elektrik ile çalışan araçlarını şarj etmek için faaliyet gösteriyor. Bu istasyon hizmeti elektrikli araç sayılarının artması ile birlikte son derece rağbet görüyor. Aynı zamanda bu istasyonlar doğayı korumayı destekleyen nitelikler de taşıyor. Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği bu nedenle günümüzde geleceğin yatırımı olarak görülüyor.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Türkiye

Bu istasyonlar için bayilik açma işlemi Türkiye’de büyük bir rağbet görmeye başladı. Bayilik açan kişilerin uzun vadede çok yüksek miktarlar kazanabileceği rahatlıkla söylenebilir. Bu nedenle girişimcilik fikri olan kişiler vakit kaybetmeden bayilik açma aşamalarını tamamlamaya başlayabilir.

Türkiye’de Kaç Tane Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Var

Türkiye’de hatrı sayılır bir düzeyde elektrikli araç şarj istasyonu olduğu rahatlıkla söylenebilir. 2023 yılının Ekim ayında yapılan sayıma göre Türkiye’de toplam 4.221 adet istasyon yer alıyor. Bu istasyon sahipleri her geçen gün daha fazla miktarda kazanmaya devam ediyor. Eğer siz de böyle bir girişimde bulunmak istiyorsanız gerekli adımları tamamlayabilirsiniz.

Türkiye'de Kaç Tane Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Var

 Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Yönetmeliği EPDK

Yönetmeliğe göre bayilik açmak isteyen kişilerin ilk adım olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen lisansı alması gerekiyor. Bu lisans belgesinin ismi ise Şarj Ağı İşletmeciliği Lisansı olarak biliniyor. Lisansınızı almak ve bu karlı işi yapmak için ilgili adres üzerinden duyurulan başvuru bilgilerini takip etmelisiniz. Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği bu lisans başvurusunun kabul edilmesi sonucunda kolay bir şekilde alınabiliyor.

Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Firmaları

Bu firmalar birçok kişiye bayi sahibi olma hakkı tanıyor. Eğer bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız ilgili firmalar ile iletişime geçerek talep edilen şartları sağlayabilirsiniz. Dilerseniz firmaların sitelerini de detaylı bir şekilde inceleyerek bilgi ve fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece bu girişim ile ilerleyen yıllarda büyük kar oranları ile yüksek miktarlar kazanabilirsiniz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nerelerde Var?

Şarj istasyonlarının birçok farklı bölgelerde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Türkiye sınırları içerisinde en yaygın İstanbul ve Ankara şehirlerinde bu istasyonlar yer alıyor. Sonraki şehirlerin ise İzmir ve Bursa olduğu söylenebilir. Eğer bayilik fikrine sahipseniz ve bayilik açmak istiyorsanız bu şehirlerden birini tercih edebilirsiniz. Bu sayede çok yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği görüldüğü üzere birtakım adım ve aşamalardan meydana geliyor. Eğer bu işi yapmakta kararlıysanız birtakım ipuçlarını da dikkate alarak bayilik açabilir, doğru hamleler ile karlı bir girişime sahip olabilirsiniz.

 • Elektrikli şarj istasyonları markalara göre değiştiği için marka bazında arama yapılması gerekmektedir. Bunun dışında güncel olarak 81 ilde elektrikli şarj istasyonu bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir