Kapat

Gassal Nedir? Gassal Maaşları Ne Kadar? Nasıl olunur

Anasayfa
Meslekler Gassal Nedir? Gassal Maaşları Ne Kadar? Nasıl olunur

Eskiden Türkiye’de ölüleri imamlar yıkardı, ancak zaman değişti artık ölüleri yıkamak için de yeni bir meslek doğdu. Gassal mesleği adı verilen bu iş kolunda bir çok ayrıntıyı sizlerle paylaşacağız.

GASSAL NEDİR?

Öncelikle Gassal mesleği kısaca ölü yıkama işidir. Gassal Arapça kökenli bir kelime olup “Gasilhane denen yerde ölüleri yıkamakla görevli kişi, ölü yıkayıcısı” anlamına gelir. Hepinizin bildiği üzere ölüleri yıkamak için bir çok şehirde kadrolu imamlar görev yapmaktadır, ancak son zamanlarda imamlar yerine Gassallar görev almaya başlamıştır. Gassallar genellikle İmam Hatip Lisesi çıkışı insanlar tarafından yapılmaktadır, ancak dışarıdan da olabilirsiniz.

NASIL GASSAL OLUNUR?

Gassal olunmasının tek yolu Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmektedir. Bu sınava girdikten sonra yeterli düzeyde puan alırsanız eğer, açılan kadrolarda GASSAL mesleğine başvuruda bulunabilirsiniz. Yeterli düzeyde yüksek puan istemeyen bu bölümde kadrolar, bir çok il ve ilçede 1-2 düzeyinde açılmaktadır. Bu başvuruyu yapanlar genellikle hızla atanır ve kadroya geçer. Gassal mesleğinin en büyük avantajı haftada en fazla 7-8 saat çalışmalarıdır.

GASSAL MAAŞLARI NE KADAR?

Sık sık sorulan bir soru olan Gassal maaşları ne kadar sorusuna son yanıt da 2016 listelerinde açıklandı. Açıklanan listelere göre Gassal maaşı şuanda 2.200 TL civarındadır.

2017 YILI ALIMLARI

Örneğin Gassal mesleğini seçmek isteyenler için 2017 yılı KPSS tercihlerinde Sivas Üniversitesi’ne Gassal alımı yapılacak. KPSS puanının da öyle çok yüksek olduğunu düşünmeyin.

GASSALLARDAN BİLGİ ALIN

Bu mesleğe geçmek istiyorsanız size önerebileceğimiz en önemli konu bir Gassal ile görüşmeniz yada ölü yıkayan imamalar ile kısa bir sohbet yapmanızdır. Gassal mesleğinin çalışma koşulları ve maaşları çok iyi derecededir ancak bu meslek için bunlar yeterli değildir. Ölü yıkamak düşündüğünüz kadar basit bir iş değildir, bu nedenle bir Gassal yada imam ile görüşmenizi kesinlikle tavsiye ediyor, bu görüşmenin ardından bu mesleği yapıp yapamayacağınıza karar vermeniz çok basit olacaktır.

gassal

gassal

KANITLANMIŞ PARA KAZANMA YOLLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir