Franchising (Frençayzing) Nedir? Nasıl Alınır

Girişimcilik > Franchising (Frençayzing) Nedir? Nasıl Alınır

Bir marka sahibinin belirli bir süre için markanın kullanım & imtiyaz hakkını başka bir yatırımcıya vermesine Franchising (Frençayzing) adı veriliyor. Bayilik nasıl alınır sorusuna ise net bir yanıt vermek zor, çünkü birçok şirket bayilik için farklı taleplerde bulunmaktadır. Ayrıca önemli bir markaya sahip olmak istiyorsanız mutlaka bayilik sistemini iyi bir şekilde öğrenmeli, şirketinizi de bu sisteme zamanla hazır hale getirmelisiniz.

Franchising (Frençayzing) sistemleri genellikle uzun vadeli işbirlikleri olup bu sistemde markanın kullanım hakları ile ilgili çeşitli ek talepler, ana dağıtıcı şirket tarafından istenebilmektedir. Örneğin birçok marka franchising firmasında başka bir markaya ait ürün veya hizmet satışına izin vermemektedir.

Franchising (Frençayzing) sistemi ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) doğdu ve kısa zaman içerisinde özellikle Batı Avrupa’da çok popüler bir sisteme dönüştü. Türkiye’de de son 25 yıldır bayilik sistemi girişimci ve yatırımcıların gözde iş fikirleri arasında yer alıyor.

SIFIRDAN BAŞLAMAK YERİNE TERCİH EDİLEBİLİYOR

Mevcut bir iş kurmak size uygun değilse veya sıfırdan başlamak size korkutucu – zahmetli geliyorsa, franchising sistemi kesinlikle daha mantıklı olabilir.

İyi bilinen bir markanın bayiliğini almak size ayrıca kanıtlanmış bir sektörde eşsiz eğitimler ve sağlam bir işletme altyapısı sunar. Ayrıca franchising sahipleri, bağlı bulundukları ana şirketin gücünden faydalanma şansı elde eder. Bu gücün büyük kısmı, ana şirketin sağladığı bağlantılar ve reklam desteğidir.

Bir franchise’ın sizin için doğru yol olup olmadığına nasıl karar verilmeli?

Seçebileceğiniz çok sayıda franchise sistemi baş döndürücü olabilir. Büyüleyici potansiyeli olanları bulmak için ilginizi çeken endüstrileri araştırıp, onlar üzerine yoğunlaşın. En çok ilgilendiğiniz birkaç endüstriye yönelik seçenekleri daraltın, ardından o pazarları coğrafi alanınıza göre analiz edip; rekabet oranının en düşük olanları listenin tepesine ekleyin. Listenin tepesinde yer alan franchise şirketlerine başvurun ve onlardan bilgi alın. İşini doğru düzgün yapan ve saygınlığını kazanan şirketler franchise sistemlerine ilişkin bilgileri ücretsiz olarak sizlere sunacaktır.

FRANCHISE ANALİZİNDE GÖZDEN GEÇİRMENİZ GEREKENLER:

 • Franchise şirketinin sektördeki konumu
 • Mevcut franchiselerden alınan bilgiler
 • Franchise sözleşmesinin incelenmesi
 • Ticari alan incelemesi
 • Mevcut franchise listesi
 • Şube yetkililerinin kazanç tabloları

CEVAPLANMASI GEREKEN SORULAR:

 • Franchiseler kar elde ediyor mu?
 • Ana şirketin ulusal itibar konumu
 • İşletmenin işleyiş süreci
 • Ana şirketin güvenilirliği
 • Nakit ihtiyaçları
 • Bayi izleyici sisteminin varlığı
 • Sektördeki başarı oranı ve konumu

Bu sorular ve değerlendirmeleri franchise almadan önce mutlaka incelemeli ve cevaplar bulmalısınız. Bu franchise sisteminin ayakta kalıp kalmayacağını gösteren en önemli olgular arasında yer almaktadır. Eğer başarılı bir işletme kurmak istiyorsanız, kısa ve uzun vadede mutlaka bu değerlendirmeleri yapmanız gerekiyor.

FRANCHISE NASIL ALINIR?

Türkiye’de binlerce bayilik veren firma bulunuyor. Bu şirketlere her gün birkaç yenisi ekleniyor. Bayilik veren şirketlerinin birçoğu belirli bazı şartlar talep ediyor ancak şirketlerin farklı talepleri de bulunabiliyor. Örneğin A Firması 100 bin liralık yatırım sermayesi talep ederken, B Firması 10 bin lira isteyebiliyor. Bu nedenle her firmadan bayilik almak aynı değildir. Bu tür şartlar ayrıca sektör durumuna göre sürekli olarak değişiklik göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

[affiliate_news id=”10414″]

[affiliate_news id=”10229″]

[affiliate_news id=”6979″]

[affiliate_news id=”9555″]

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Franchising (Frençayzing) Nedir? Nasıl Alınır hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın