1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Ferrari’nin Kurucusu Enzo Ferrari’nin Eşsiz Başarı Hikayesi

Ferrari’nin Kurucusu Enzo Ferrari’nin Eşsiz Başarı Hikayesi
0

Günümüzde dünyanın en önemli araç markalarından biri olan Ferrari’nin kurucusu olan Enzo Ferrari, arkasından gelen birçok araç markasına öncülük etmiş bir hayat felsefesi ile tarihte yer edinmeye devam edecek.

Süperspor araç denildiği zaman akla gelen ilk araçlardan biri olan Ferrari‘nin kurucusu olan Enzo Ferrari, 18 Şubat 1898’de süperspor araçların merkezi haline gelecek İtalya’nın Modena kentinde doğdu. Burada küçük çaplı bir işletme sahibi olan babasının yanında yıllarca çalıştı. Araçlara çok merak duyan Ferrari’nin hayat öyküsü, 1’nci dünya savaşı ile değişti. Babası ve abisi savaş nedeniyle orduya alınan Ferrari, tek başına eve bakmakla yükümlü kaldı. Ancak savaşta yayılan İspanyol Gribi nedeniyle babası ve ağabeyi ölünce, kendisi de orduya alındı.

DİKKAT ÇEKTİ

enzo ferrari

Savaştan daha fazla insanın ölümüne neden olan İspanyol Gribi’ne yakalanan Ferrari, bu hastalığı nedeniyle ordudan terhis edildi ve memleketi Modena’ya geri döndü. Ailesine bakmak için çalışmak zorunda olduğunun bilincinde olan Enzo Ferrari, birçok araç şirketine giderek iş başvurusunda bulundu ancak çoğundan ret cevabı aldı. Nihayet, Vespa şirketinde işe kabul edildi ve burada araçları tamir ederken tesadüfen katıldığı araç testlerinde eşsiz manevra kabiliyeti nedeniyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kısa sürede ismi duyulan Ferrari, henüz 22 yaşındayken Alfa Romeo için çalışmaya başlamıştı.

enzo ferrari

Alfa Romeo pilotluğunda eşsiz başarılar elde eden Enzo Ferrari, İtalyan lider Mussolini tarafından da birçok övgü almıştı.

Bu süreçten sonra bir süre araç pilotluğunu bırakan Ferrari, 1927’de tekrar pistlere döndü ve uzun bir süre Alfa Romeo için yarıştı. 2’nci dünya savaşında yarışlara ara verilince işten ayrıldı ve silah endüstrisi işine girdi. Ancak bu işi fazla sürmedi ve kendi aracını tasarlamak isteğiyle bir atölye kurmak üzere harekete geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Roman Avdeev’in Başarı Hikayesi

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kısa Sürede Zengin Oldu!

125 S

125s

Tarihler 1946’yı gösterdiği sırada ilk araçları olacak olan 125 S’yi tasarlayarak insanların beğenisine sundu. Kısa sürede bir imparatorluğa dönüşecek olan Ferrari’nin ilk araçları 1950’lerden itibaren spor yarışlarında üst üste birincilikler elde etti ve adını tüm dünyaya duyurmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mültecilikten Milyonerliğe Cezayirli Mülteci Daniele Henkel

Ancak 1950’lerde İtalyan ekonomisi krizle karşı karşıya geldi. Yükselen enflasyon ve nakit para sorunu nedeniyle Ferrari’de de işler kötüye gitmeye başlamıştı. Ayrıca Ferrari araçları ile sayısız kazalar yaşanmaya başlamıştı ve şirket peş peşe tazminat ile karşı karşıya kaldığı davalar ile boğuşuyordu. Bu nedenle şirket ayakta kalabilmek için Fiat’a hisse satışını önerdi. Şirketin yüzde 50’si Fiat’a satıldı ve sorunlar aşıldı. (1988’de ise şirketin yüzde 90’ı Fiat’a satılmıştır)

YARIŞ TAKIMINI BIRAKMADI

enzo ferrari

Ünlü araç pilotu, yarış takımı direktörü ve araç tasarımcısı Enzo Ferrari, sadece Ferrari için araçlar tasarlamıyor aynı zamanda DeTomaso, Maserati ve Fiat için de araçlar üretiyor ve geliştiriyordu. Şirketin büyük kısmını satmasına rağmen asla yarış takımını satmayan Enzo Ferrari, yarış takımı ile 13 birincilik elde etmiştir. 1977’de Ferrari’den ayrılmasına rağmen ölene dek Ferrari’de fahri olarak çalışmaya devam etmiştir.

Enzo Ferrari’nin ölmeden önce tasarımını kabul ettiği son aracı Ferrari F40’tır. Ferrari’nin 40’ncı yılına özel olarak üretilen araç, piyasaya sürüldüğünde en hızlı araç olarak büyük bir sükse yapmıştır ve halen dünyanın en önemli spor araçları arasında yer almaktadır.

ŞİRKETİ GÜÇ KAYBETMEDİ

enzo ferrari

Enzo Ferrari, 14 Ağustos 1988’de hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği İtalya’nın Maranello kentinde hayatını kaybetti. 2002 yılında, şirket tarafından Enzo Ferrari adında yeni bir araç tasarlandı. Enzo’nun ölümünden sonra Ferrari’nin yarış takımı ise, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007 ve 2008 Formula 1 yarışlarını kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg – Başarı Hikayesi

Ferrari’nin şu anda yüzde 90’ı Fiat’a, yüzde 10’u ise Enzo Ferrari’nin oğlu Piero Ferrari’ye aittir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir