Fatura Ödeme Merkezi Açmak

fatura

Fatura ödeme merkezi açmak son dönemde yeniden trend olan bir iş fikrine adım atmanızı sağlayabilir.

Son yıllarda fatura ödeme merkezlerinin iş hacminde büyük artış yaşanıyor. Harcamaların artışına paralel olarak faturaların da artması nedeniyle fatura ödeme merkezleri her geçen yıl daha fazla ciro elde ediyor. Ancak bu iş kolunda bir dönem dolandırıcılar nedeniyle insanlarda çekingenlik oluştu. Bu nedenle profesyonel bir iş yeri açmanızı ve bir bayilik çatısı altında faaliyet göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu güven sağlayabilmek açısından kritik bir konu.

FATURA ÖDEME & TAHSİLAT MERKEZİ NASIL AÇILIR

Fatura ödeme merkezini bireysel bir iş yeri olarak da açabileceğiniz gibi bir bayilik çatısı altında da açabilirsiniz. Öncelikle insanların yoğun olarak kullandığı yürüyüş alanlarındaki iş yerlerinin daha hızlı bir şekilde büyüdüğü belirtelim. Böyle bir iş yeri açmak için minimum 15-20 metrekarelik alana ihtiyacınız olacak. Fatura ödeme merkezlerinin genellikle büyük bir dükkana ihtiyacı yok.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Diğer Dükkan Açmak girişimleri gibi bu dükkanı da açmak için öncelikle bağlı bulunduğunuz İl veya İlçe belediyesine giderek kiraladığınız dükkanın ruhsatını almanız gerekiyor. Ardından yine bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi’ne giderek Vergi Levhası’nı almanız gerekecek. Resmi işlemleri hallettikten sonra dükkanın kurulumuna geçebilirsiniz.

Resmi işlemler hakkında ek bilgileri Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler rehberinde bulabilirsiniz.

Fatura ödeme merkezlerinin kurulumu için en az 2 bilgisayar, internet bağlantıları, pos cihazları, 3-4 müşteri koltuğu ve bilgilendirme katalogları bulunması yeterli. Fatura ödeme merkezlerinin çoğunda 2 kişinin çalıştığını belirtelim. Genellikle bir kişi dükkan içerisinde çalışırken, diğer personel ise manuel ödeme yapılan kurumlar ve dükkan arasında mekik dokur. Çünkü halen birçok fatura ödeme işlemi online olarak yapılamıyor, ancak bu kurumların sayısı gittikçe azalıyor. Bu kapsamda gün geçtikçe tek bir kişi ile bile fatura ödeme merkezi açmak mümkün.

NELER YAPILMALI?

  • Fatura ödeme merkezi açacaksanız öncelikle insanların size güvenmesi gerekecek. Daha önce bu tür merkezlerde çok sayıda şikayet alınması nedeniyle olumsuz bir imaja sahip olan bu sektörde güven çok önemli. Bu nedenle müşterilerin işlerini kısa sürede ve eksiksiz bir şekilde halletmeniz gerekiyor. Herhangi küçük bir sıkıntı bile işlerinizi büyük ölçüde etkileyebilir.
  • Müşteriler faturalarını genellikle ödemek için size son gün gelebilir. Bu ödemeleri aynı gün yapmalı ve müşterilerin faturalarının son ödeme tarihinin geçmesini engellemelisiniz.
  • Ulaşılabilir olmaya dikkat edin. Websitesi açın, sosyal medya hesapları açın ve telefonlarınız gün içerisinde daima açık olsun.
  • Kartvizit bastırmayı unutmayın. Bunun için bir personelle 1-2 hafta çalışıp bulunduğunuz bölgedeki ev ve iş yerlerine kartvizit göndermeyi unutmayın. Faydasını göreceksiniz.
  • İlk etaplarda çok fazla kar elde etmeyi amaçlamayın. 3-4 fatura getiren bir müşteriden yalnızca 1 fatura ücreti almanız o müşterinin sizin reklamınızı bedava yapmasını sağlar.
  • Tüm faturalar için destek vermeye özen gösterin. Su, elektrik, telefon, internet ile yetinmeyin. Bölgesel hazır su, market, gazete-dergi ve telekom şirketlerinin faturalarını da ödeyebiliyor olmanız size büyük avantaj sağlar.
  • Mantıklı bir yatırım olan Fatura Ödeme Merkezi açmak işinde başarıya ulaşan tüm iş yerlerinin güven esaslı olduğunu asla unutmayın. Daima müşterileriniz olacak ancak onları sürekli müşteri yapabilmek sizin elinizde. Konuşmayı bilen ve özgüveni yüksek personeller istihdam etmek size bu konuda avantaj sağlayacaktır.

KARLI BİR İŞ Mİ?

Fatura ödeme merkezleri temelde çok düşük ücretlerle çalışıyor görünebilir. Ancak işin arka planı hiç de öyle değil. Her faturadan ortalama 1-2 TL komisyon isteyen bu fatura merkezlerinin bir süreden sonra aylık on binlerce faturayı ödediğini bilmenizi istiyoruz.

Ortalama bir fatura ödeme merkezinin aylık karı 15 bin lira civarındadır. Çünkü bir müşterinin yalnızca bir faturası yoktur ve sizden memnun kaldığı takdirde tüm faturalarını ödemek için size yetki verecektir. Ayrıca bu iş kolunda 1 müşteri demek aynı zamanda o müşterinin tüm arkadaşları, akrabaları ve komşularına da ulaşma fırsatı sağlar. Sizden memnun kalan bir müşteri kesinlikle başkalarına da sizi tavsiye edecektir.

Bu nedenle edinebildiğiniz kadar ‘mutlu müşteri’ edinmeniz gerekiyor. Bir fatura ödeme merkezinde insanların ihtiyaçları ve talep ettikleri genellikle aynıdır. Ancak gelen müşterilere gülen bir yüz sunmak, bir çay ikram etmek size fark sağlayacaktır.

Müşteri edinebilmek için de mutlak suretle yerel bazdaki reklam kanallarını kullanın. Yerel gazete, TV, radyolar bu açıdan fark sağlayacaktır. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı da mutlaka oluşturun ve burada yerel bazda küçük bütçeler ile reklam verin.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık