1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Faizler Düşecek: Konut – Emlak Sektörü Yeniden Canlanabilir

Faizler Düşecek: Konut – Emlak Sektörü Yeniden Canlanabilir
0

Türkiye’de son dönemde konut – emlak sektöründe büyük bir durgunluk yaşanıyor. Bu durgunluğun en önemli nedenlerinden biri de elbette konut faizlerinin aşırı yüksek olması. Örnek olarak 200 bin liralık bir konut, 3-4 yıllık vadeli olarak satın alınmak istediğinde rakam 2 katına kadar çıkabiliyor. Bu nedenle insanlar yeni konut almaktan büyük ölçüde vazgeçti. Ancak önceki gün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alındı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun nedenini “Çetinkaya’nın faizleri indirmemesi” olarak gösterdi.

Merkez Bankası Başkanlığında yaşanan değişim ile birlikte başa gelen Murat Uysal ilk sınavını 25 Temmuz’da yapılacak olan Para Politikası Kurulu’nda (PPK) yapacak. Bu kurulda faizlerin 700 puana kadar azaltılabileceği konuşuluyor. Böylelikle faizler 2018 yılının başında olduğu gibi yüzde 15’in altına düşebilir. Bu durumda da bankaların tüm krediler için uyguladığı faizlerde yüzde 30’u aşkın düşüş bekleniyor. Eğer söz konusu beklentiler gerçekleşirse, 2 yıldır büyük bir durgunluk hatta gerileme yaşanan Türkiye konut sektöründe yeniden bir canlanma bekleniyor.
Üstelik daha şimdiden birçok konut projesi, ay sonundaki toplantıya kilitlenmiş durumda. Eğer beklentilere paralel bir faiz indirimi gelirse, projelerin de ek kampanyalar ile birlikte sektöre büyük bir canlılık katabileceği belirtiliyor.

KONUT KREDİSİ

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Konut kredisi faizleri geçen yılın başında 1,11 seviyesinde bulunuyordu. Kur şoku ile birlikte yaşanan faiz artışları nedeniyle konut kredisi faizleri Kasım ayında ortalama yüzde 2,53 ile rekor kırmıştı. Ancak bu süreçten sonra döviz kurlarında yaşanan hafif gerileme ile birlikte 2019 yılının ikinci çeyreğinde konut kredisi faizleri 1,91’e kadar düşüş gösterdi. Ancak söz konusu rakam halen geçen yılın başına göre yüzde 90 daha fazla. Bu durumda insanlar halen konut kredilerini cazip bulmuyor.

ÖRNEK HESAPLAMA;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Amerika Birleşik Devleri'nde (ABD) Asgari Ücret Ne Kadar?

200 bin liralık bir konut kredisi, 5 yıl vadeli olarak alındığı takdirde mevcut faiz oranları ile ödenecek net geri tutar 339 bin liraya ulaşıyor. Aylık taksit tutarı ise 5 bin 615 TL. Ancak geçtiğimiz yılın başındaki 1,11’lik faiz oranları ile söz konusu net geri ödenecek tutar 260 bin liraya kadar düşüyordu.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir