Evden Yapılabilecek İş Fikirleri ile 10.000 TL Ek Gelir

evde ek iş fikirleri

Asgari ücretin maalesef bir evi geçindiremediği bu ortamda evden yapılabilecek iş fikirleri aracılığıyla aylık 1 yada 2 asgari ücret kadar daha para kazanabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken evdeki tüm vaktinizi de kullanmanız gerekmez. Evden yapılabilecek iş fikirleri rehberimizde her kesime uygun farklı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri bulunmaktadır.

Hangi işin size uygun olduğunu belirlemek için sermaye tutarınızı, deneyimlerinizi ve günlük boş vaktinizi göz önünde bulundurun. Yüksek gelir beklentisi nedeniyle yapmaktan hoşlanmadığınız bir iş için para ve vakti harcamayın. Bu işin orta ve uzun vadede geleceği olmayabilir.

Çeşitli sebepler ile evde vakit geçirmek zorunda kalıyorsanız eğer bunun ev ekonomisine katkı yapmanızı engelleyeceğini düşünmeyin. Hangi şartta olursa olsun evden yapılabilecek işler var ve bu işlerden ciddi gelirler sağlamanız mümkün. Elbette her iş için belirli bir emek ve zaman harcamanız gerekir. Hatta bazı iş fikirleri için küçük de olsa sermayeye gereksinim duyacaksınız. İş fikirlerinin birçoğu internet üzerinden sağlanıyor olsa da bazı iş fikirleri için evden çıkmanız gerekecek. Sadece internetten para kazanma fikirlerine göz atıyorsanız, İnternetten Para Kazanma rehberimize göz atabilirsiniz.

Evde ek iş fikirlerine göz atarak evden yapılabilecek birçok iş fikrini bulabilir ve kendinize uygun iş fikirlerini rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bazı iş fikirlerini birkaç kişilik gruplar ile yapmak daha mantıklı olacak.

Evde ne iş yapabilirim diye düşünenler için; Evden yapılabilecek ek iş fikirleri…

1. YOUTUBER OLMAK

Evde yapılabilecek ve para kazandırma potansiyeli en yüksek işlerden biri Youtube’de video yayınlamaktır. Son dönemde oldukça popüler hale gelen Youtube aracılığıyla kolaylıkla para kazanma fırsatına sahipsiniz.

Son dönemde Türkiye’de de birçok kişi tarafından yapılan ve ciddi kazançlar elde edilen bir iş fikri. Sadece evde basit yemek videoları hazırlayarak bile Youtube’den aylık 3-4 bin lira bile gelir elde eden ev hanımları var. Bu işe başlamak için bir kamera ve biraz eğlenceli video hazırlayabilmek yeterli. Konu hakkında ayrıntılı rehberimize Youtube’den Para Kazanmak bağlantısından ulaşabilirsiniz. Öncelikli olarak Youtube’de yayınlayabileceğiniz bir kanal fikri belirleyin ve ardından Youtube’den para kazanma rehberinden yardım alarak kanalınızı kurmaya başlayın.

Evde ek iş olarak youtube kanalı açsam ne yayınlarım diye düşünmeyin. Hali hazırda yaptığınız çoğu rutin işin başka insanlarda bir karşılığı vardır. Örneğin, ev hanımı olarak örgü örüyorsanız bunu videoya çekip nasıl yaptığınızı anlatın ve ne kadar ilgi çektiğini görün. Aşağıdaki video yaklaşık 1 milyon izlenme almış ve en basit haliyle şişle örgü örmeyi anlatıyor.

Kazanç: Aylık 7000 – 8000 TL
Kime Uygun: Eğlenceli veya bilgilendirici video hazırlayabilecekler.
Nasıl Başlanır: Kendinize uygun bir kanal ve video fikri bulun.

2. EVCİL HAYVAN BAKICILIĞI

Kalabalık bir bölgede yaşıyorsanız evcil hayvan bakıcılığı yapabiliyorsunuz. 4-5 hayvana aynı anda bakarak güzel kazançlar sağlamak mümkün. Kediler ve köpekle en çok bakıcılık yapacağınız hayvanlar olacak ve bu konuda kendinizi geliştirebilir ve birkaç sertifika alabilirsiniz.

Evinde evcil hayvan olarak kedi, köpek, kertenkele, kaplumbağa gibi aklına gelebilecek bir çok hayvan besleyenler var. Bu kişilerin aynı zamanda rutin çalışma mesaileri oluyor. Ayrıca uzun süreli tatillere çıkıyorlar. Bu süreçte de evcil hayvanlarını yanlarında götüremedikleri için yakın ve güvenilir birisine teslim etmek istiyorlar. Aranan kişi siz olursanız aynı bir çocuk bakıcılığı gibi çok güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bu işin güzel bir tarafı da referans yoluyla çok hızlı büyüyecek olmasıdır.

Kazanç: Aylık 3.000 – 5.000 TL
Kime Uygun: Hayvanları sevenler
Nasıl Başlanır: Çevrenize bilgi verin, sitede yaşıyorsanız ilan panosuna broşür asın. Yakın bölgenizdeki elektrik direklerine, duraklara broşür bırakın.

3. REKLAM TEMSİLCİSİ

Evden satış ve pazarlama yapabilirsiniz. İnternet ve telefon ile bunu yapmak mümkün. İnsanlara bir şeyi pazarlamaktan hoşlanıyorsanız eğer komisyon bedelleri ile en yüksek evde kazanç sağlayan işler arasında yer alıyor. Evden reklam temsilciliği iş fikri hakkında ek bilgiler için Reklam Temsilcisi rehberine göz atabilirsiniz.

Özellikle ingilizce, almanca, flemenk (hollandaca), arapça gibi farklı bir dile hakimseniz bu sizi 3-0 önde başlatacaktır. Yabancı dillerin konuşulduğu bölgelerde personel giderleri ülkemize göre çok daha yüksektir. Telefon/internet aramaları ile yapılacak işler ofise bağlı olmadığı için rahatlıkla bir şirketten aldığınız görevi evinizde ya da bir cafede bile yerine getirebilirsiniz.

Kazanç: Aylık 3.000 – 5.000 TL
Kime Uygun: Pazarlama yeteneği yüksek
Nasıl Başlanır: Linkedln profilini oluşturun, firmalara birkaç mail atın.

4. PAKETLEME

Özellikle imalat sektöründe yer alan firmaların paketleme işlemlerini yaparak para kazanabilirsiniz. Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde evde paketleme veren birçok işletme bulunuyor. Bu işletmelerden iş alarak ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz. Paketleme konusunda ek bilgiler için PAKETLEME işlerine göz atabilirsiniz.

Kazanç: Aylık 1.000 – 1.500 TL
Kime Uygun: Çok boş vakti bulunanlar, grup olabilecekler
Nasıl Başlanır: İmalathaneleri arayın

5. SANAL ÖĞRETMEN

Bilgisayar başında kurslar açarak burada sanal öğretmenlik yaparak para kazanabilirsiniz. Son dönemde birçok sanal öğretmen 100 – 200 öğrenci sayısına bile rahatlıkla ulaşabiliyor. Eğer herhangi bir eğitim dalında kendinize güveniyorsanız Skype üzerinden kurs açarak sanal öğretmenlik yapabilirsiniz.

Udemy online kurs konusunda kendisini oldukça geliştirmiş bir platform. Bu platforma eğitimci olarak kaydınızı yapabilir ve belirlediğiniz bütçeyle bilgilerinizi satabilirsiniz.

Öğretmenseniz ve birebir öğrencilerle ders işlemek istiyorsanız onlinekursum.com gibi platformlara kaydolup öğrencileri bulabilirsiniz. Bulduğunuz öğrencilere online ya da yüz yüze eğitim verebilirsiniz.

Kazanç: Öğrenci Başına Saatlik 100 TL
Kime Uygun: Anlatımı iyi ve iletişimi güçlü kişiler
Nasıl Başlanır: Sosyal Medya grupları

6. ANKET DOLDURMAK

Yalnızca evinizde otururken bilgisayar üzerinden birkaç anket doldurarak gelir sağlayabilirsiniz. Ancak Türkiye’ye yönelik ciddi kazanç fırsatları şu aralar biraz düşük. Bu kapsamda bu iş fikrine direkt olarak bir kazanç kapısı olarak bakmak yerine ek gelir amacıyla değerlendirebilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Kazanç: Anket başına 1-2 Dolar
Kime Uygun: Herkese
Nasıl Başlanır: Anket Doldur Para Kazan rehberimize göz atın.

7. EV YEMEKLERİ YAPMAK

Ev yemekleri Türkiye’nin her yerinde para kazandırabilecek bir evde ek iş fikri. Ev yemekleri yapıp para kazanmak istiyorsanız eğer ilk etapta leziz yemekler çıkartabilmeniz gerekiyor. İnternette leziz yemek tariflerini bulabileceğiniz harika yapılış videoları bulabilirsiniz. Bu yemekleri çıkartarak ilk etapta yakındaki evlere ve işyerlerine satış yaptığınızı duyurmanız yeterli. İnsanları memnun etmeyi başarırsanız eğer iş hacminiz gittikçe büyüyecektir. Ayrıca restoranlara da ev yemekleri yaptığınızı mutlaka bildirin. Bu restoranlar sizinle iş birliğine gitmek için can atmıyor olabilir ancak mutlaka iş alacağınız yerler olacaktır. Zira birçok restoran bu konuda evlere ek iş de vermektedir.

Kazanç: Aylık 6.000 Liraya kadar kazanç potansiyeli
Kime Uygun: Güzel ve hijyenik yemekler yapabileceklere
Nasıl Başlanır: Evde Börek Yaparak Para Kazanmak rehberimize göz atın.

8. ORGANİK REÇEL YAPIMI

Evde iş imkanı arıyorsanız eğer ve reçel yapımı konusunda kendinize güveniyorsanız hiç durmayın, organik reçel üretimine başlayın. Pazardan veya şehrinizdeki Sebze ve Meyve Hali’nden uygun fiyatlar ile organik meyveler bulabilirsiniz. Bu meyvelerden organik reçel üretimi sağlayarak bu ürünlerden para kazanabilirsiniz. Organik reçel yapabilmek için birkaç video izlemeniz yada tariflere göz atmanız yeter. O kadar zorlu bir çalışma gerektirmiyor. Organik reçelleri ise herhangi bir markete yada pazarcı tezgahına bile satabilirsiniz. Ortalama olarak reçellerden elde ettiğiniz 200 TL’nin yaklaşık 120 lirası kardır.

Kazanç: Aylık 6.000 liraya kadar kazanç potansiyeli
Kime Uygun: Reçel üretimi konusunda maharetli
Nasıl Başlanır: Reçel üretimi konusunda bilgilendirici videolara göz atın

9. KANVAS TABLO ÜRETİMİ

Son yılların evler için en iyi dekorasyon fikirleri arasında yer alan ve yüzde 600 kar marjı ile satışa sunulan kanvas tablolar evde iş imkanlarına göz atanlar için kesinlikle harika bir fikir. Evde kanvas tablo üretebilmek için herhangi bir marangoza gidip gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Ayrıca kanvas tabloları satmak için herhangi bir ev ürünleri satan dükkanla direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Fabrika üretimi olarak tüm Türkiye’ye satılan kanvas tablolar genellikle aynı olduğu için farklı ve dikkat çekici ürünler daha hızlı satılmaktadır.

Kanvas tabloları üretebilmek için küçük bir baskı makinesi de satın alabilirsiniz. Böylelikle daha hızlı üretim gerçekleştirirsiniz ancak öncelikle potansiyelinizi görmeden makine satın almanızı önermiyoruz. Bu tür makineler için 6-7 bin lira sermaye ihtiyacınız olacak. Kanvas tablolar konusunda seri üretime geçerseniz eğer bu ürünleri sosyal medyadan da satışa sunabilirsiniz. Bunun için özellikle Instagram’ı kullanmanızı öneriyoruz. Ciddi satışlar elde edebilirsiniz.

Kazanç: Aylık 10.000 liraya kadar kazanç potansiyeli
Kime Uygun: El işleri konusunda maharetli
Nasıl Başlanır: Sosyal Medya hesapları oluşturun

10. MAKALE YAZMAK

Türkiye’de makale yazarak para kazanabileceğiniz onlarca platform bulunuyor. Bu platformlarda çeşitli şirketler, kurumlar, gazeteler ve dergiler için sık sık makale siparişleri alınıyor. Bu siparişler editör olarak alınan kişiler tarafından makaleye dökülüyor. Fiyatları genellikle değişmekle birlikte her 200 kelime için 10-20 TL para kazanabiliyorsunuz. Eğer evde bilgisayarınız varsa ve klavye kullanımınızın iyi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bu iş fikrini değerlendirmenizi öneriyoruz.

Kazanç: 1000 kelime için 40-50 TL
Kime Uygun: Klavyede hızlı yazabilenlere
Nasıl Başlanır: Makale Yazarak Para Kazanmak rehberine göz atın.

11. ÇEVİRMENLİK

İngilizce biliyorsanız eğer evde çalışarak para kazanabileceğiniz en iyi iş fikridir. Çevirmen işi almak için internet üzerinden de hizmet veren ve alan şirketlere ulaşabilirsiniz. Çevirmenlik, gelişmekte olan bir ülke olmamız nedeniyle çok yüksek potansiyel taşımaktadır.

Kazanç: Aylık 8.000 TL’e kadar kazanç fırsatı
Kime Uygun: İngilizce ve / veya ek birkaç dil bilenlere
Nasıl Başlanır: yenibiris.com / kariyer.net gibi platformlardaki ilanlara göz atın.

12. SOSYAL MEDYA SAYFALARI OLUŞTURUN

Sosyal medya hesapları ciddi bir gelir kapısı olmuş durumda. Facebook’ta, Twitter’da, Instagram’da hatta Google Plus’ta yüksek takipçiye sahip sayfalar yüksek fiyatlara satılıyor. Ayrıca bu sayfalara sık sık reklam teklifleri de gelmektedir. Eğer reklam almak istiyorsanız sayfanızın HAKKINDA bölümüne ayrıca bir iletişim adresi bırakmayı ihmal etmeyin.

Kazanç: Değişken – Yüksek Potansiyel
Kime Uygun: Eğlenceli veya bilgilendirici içerik oluşturabilenlere
Nasıl Başlanır: Facebook, Instagram veya Twitter’da sayfa açın.

13. AHŞAP OYUNCAK ÜRETİMİ

Plastik oyuncaklar sık sık uzmanlar tarafından zararlı olarak nitelendiriliyor. Ayrıca sık sık aynı ürünler piyasada bulunuyor ve çocuklar için ebeveynler farklı alternatifler arıyor. Bu dönemde ahşap oyuncaklar gerçekten ilgi çekmeye başladı. Bir marangoza giderek alabileceğiniz 100 liralık parçalar ile bu işe başlayabiliyorsunuz. Bu tür ürünleri sosyal medyadan satabileceğiniz gibi topluca bir oyuncak mağazasına da satabileceğinizi belirtelim. Ahşap oyuncakları nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Youtube’da bu konuda binlerce Nasıl Yapılır? videosu bulunuyor.

Kazanç: Aylık 5.000 TL’e kadar kazanç fırsatı
Kime Uygun: El işi konusunda maharetli
Nasıl Başlanır: Youtube’da “Ahşap Oyuncak Nasıl Yapılır” videolarına göz atın.

14. KOSTÜM TASARIMI

Dikiş – nakış ülkemizde birçok insanın ilgisini çeken bir konu ve birçoğumuz bunu yaparken ciddi keyif alıyoruz. Bunu paraya dönüştürmek de gayet kolay. Eğlenceli ve vakit geçirmek için sıklıkla yapılan dikiş – nakış ve kostüm tasarımı konusunda kendinizi geliştirerek siparişler alabilirsiniz. Eğer bu konuda çok bilginiz yoksa ilk etapta yalnızca tamir işi ile de ilgilenebilirsiniz. Etrafınıza birkaç haber salmaktan çekinmeyin, dönüşümü olacaktır.

Kazanç: Aylık 7.000 TL’e kadar kazanç fırsatı
Kime Uygun: Elbise dikimi konusunda maharetli
Nasıl Başlanır: Youtube’da “Kostüm Tasarımı” videolarına göz atın.

15. ANAHTARLIK ÜRETİMİ

Son dönemde el yapımı anahtarlıklara olan ilgi de büyük artış var. Birçok bijuteri mağazasında en çok satılan ürünlerin başında gelen el yapımı anahtarlıkları evde yaparak ev ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.

Bu anahtarlıkları mahallenizde, şehrinizde bulunan tuhafiyecilere ve bu ürünlerin satıldığı iş yerlerine satabileceğiniz gibi kendiniz de Instagram ve Facebook üzerinden rahatlıkla satabilirsiniz. Özellikle Instagram üzerinden satışlarda tam anlamıyla patlama var.

Kazanç: Aylık 3.500 TL’e kadar kazanç fırsatı
Kime Uygun: El işi konusunda maharetli
Nasıl BaşlanırEvde Harika Ek İş Fikri rehberimize göz atın.

16. ÖZEL HEDİYELİKLER

Evde özel hediyelik ürünleri üreterek gelir elde edebilirsiniz. Bu iş fikrinde biraz yaratıcılığınızı da konuşturmanız gerekiyor. Bu işi yapmak için maksimum 200-300 liralık bir sermayeye ihtiyacınız var. Herhangi bir tuhafiyeye giderek malzemeleri ucuz fiyattan alabilirsiniz. Üretmek istediğiniz hediyelikleri Youtube’den inceleyebilir yada kendi başınıza tasarımlar da üretebilirsiniz.

Kazanç: Aylık 5.000 TL’e kadar kazanç fırsatı
Kime Uygun: El işi konusunda maharetli
Nasıl Başlanır: Youtube videolarına göz atın.

17. INSTAGRAM’DA SATIŞ YAPIN

Türkiye’de evde yapılabilecek en iyi iş fikirleri arasında kesinlikle Instagram’da satış yapmak bulunuyor. Kısa sürede evinizden bile dışarı çıkmadan eşsiz gelirler elde edebilirsiniz. Üstelik Instagram’da satış yapmaya başlamak için herhangi bir sermayeye de ihtiyacınız bulunmuyor. Bu konuda harika bir rehberimiz var, Instagram’dan Para Kazanmak rehberine göz atarak ek iş fikri hakkında eşsiz bilgiler bulabilirsiniz.

Kazanç: Kazanç sınırı yok.
Kime Uygun: Hafif teknik bilgiye sahip herkes.
Nasıl Başlanır: Rehbere göz atın.

18. SESLENDİRME

İyi bir sese sahip misiniz? Aslında iyi bir sese sahip olmasanız bile çeşitli programlar aracılığıyla da seslendirme yapabilirsiniz. Seslendirme hizmeti sağlamak için en önemli konu önemli bir diksiyondur. Seslendirme hizmetleri genellikle Youtube’nin son dönemde ciddi bir popülariteye sahip olması ile üst seviyelere çıkmıştır. Seslendirme hizmetine yönelik iş almak için Freelancer, Bionluk, Sadeceon gibi sitelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Youtube’de bir kanal açarak yaptığınız işleri yayınlamayı ihmal etmeyin.

Kazanç: Aylık 5.000 TL’e kadar kazanç fırsatı
Kime Uygun: Genellikle akıcı ve düzgün bir hitaba sahip herkes.
Nasıl Başlanır: İş İlanları Platformlarına göz atın.

19. ODA KİRALAMA

Evinizde kullanmadığınız bir odanız varsa bu odayı kiraya verebilirsiniz. Özellikle bir tatil yöresinde yaşıyorsanız turistler arasında çok popüler bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Öğrencilerin de sıklıkla bulunduğu alanlarda kullanılabilir.

Tatil yöresindeki evinizde oda kiralamak istiyorsanız mutlaka airbnb.com sitesine abone olun. Özellikle yabancı turistler bu sistemi kullanarak oda kiralama yoluna gidiyorlar. Odanızın kirası için belirleyeceğiniz rakam döviz karşısında oldukça uygun kalabilir ve rahatlıkla kiralama yapabilirsiniz.

Öğrencilerin yoğun olduğu bölgelerde de evinizin durumuna göre sadece kız ya da sadece erkek öğrencilere oda kiralama yoluna gidebilirsiniz. Öğrencilerin biraz hareketli ve gürültülü olma ihtimalini göz ardı etmeyin 😉

Kazanç: Aylık 1.000 TL – 3.000 TL
Kime Uygun: Çevresi geniş olanlar, evi müsait olan ve yeni insanlarla tanışmak isteyenler…
Nasıl Başlanır: airbnb.com ‘dan ilan açın, üniversitelerin ilan panosuna broşür asın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık