Ev Hanımlarına İş Fırsatları

Sanal Öğretmenlik

Muhtemelen çocuğunuz olduğu için evde kalma süreniz fazlaysa eğer ev ekonominize katkı yapamayacağınızı düşünmeyin. Ev hanımları için para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Yetenekleriniz, eğitimleriniz bu konuda her ne kadar belirleyici olsa da, daima ev ekonomisine katkı yapabileceğiniz birçok iş fırsatı sizi bekliyor.

Evde kalma süresi fazla olan anneler için birçok farklı iş fikri var. İşte sizler için derlediğimiz en iyi fikirler:

SANAL ÖĞRETMENLİK

Yalnızca evinizde oturarak, bilgisayar üzerinden özel ders verebilirsiniz. Günümüz Türkiye’sinde sanal öğretmenlik olarak adlandırılan bu işe ilgi her geçen gün artış gösteriyor. Ortalama saatlik olarak 20 TL kazanmanın mümkün olduğu bu iş aracılığıyla, eğitim bilgilerinizi öğrencilere aktarabilirsiniz.

Sanal öğretmenler genellikle FaceTime, Skype, Google Hangouts gibi online görüşme programlarını kullanıyor. Sanal öğretmenler arasında en çok Matematik, Yabancı Dil ve Dil Bilgisi bölümlerinde para kazanma fırsatı daha fazla. Ayrıca KPSS kurslarına da ilgi son dönemde artış gösteriyor.

TELEMARKETİNG

Telemarketing onlarca yıldır evden para kazanmanın önemli yollarından biri olmuştur. Kısaca telefon üzerinden pazarlama faaliyetlerine verilen isim olan Telemarketing yönteminde, bir şirketten komisyon usulü ürünler satılabileceği gibi kendinizin de topluca ucuzdan aldığı ürünleri satmaya çalışabilirsiniz. Ürün satışlarını PTT Kargo ile kapıda ödeme seçeneği ile müşterilere gönderebilirsiniz. Özellikle aranan kozmetik ürünleri, hobi oyuncakları, yeni temizlik ürünleri bu konuda daha hızlı satış rakamlarına ulaşıyor.

SANAL ASİSTAN

Sanal Asistanlık aslında Batı Avrupa ve ABD’de yeni bir meslek dalı. Bunun için eğitimler bile görülüyor. Ancak siz Microsoft ofis programlarına hakim ve bilgisayar konusunda becerilere sahipseniz, sanal asistanlık ile ciddi bir gelir kazanabilirsiniz. Türkiye’de de son dönemde sanal asistanlarda ciddi bir artış yaşandı. Sanal Asistanlık hakkında ek bilgiler için Sanal Asistan Olarak Para Kazanma rehberine göz atabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

BEBEK – ÇOCUK BAKICILIĞI

Evinizde hiç çocuk yoksa yada en fazla 1 çocuk varsa, bebek bakıcılığı yaparak ek gelir kazanabilirsiniz. Bir bebek bakıcısı olarak, bir dersten veya okuldan gelen bir çocuğu hazırlamak, ev ödevine yardımcı olmak, akşam yemeği hazırlamak gibi hizmetler verebilirsiniz. Eğer yabancı dil biliyorsanız, kazandığınız gelir büyük ölçüde artış gösterecektir. Bebek ve çocuk bakıcılığını kendi evinizde yapmak istiyorsanız mutlaka yerleşim yerlerine yakın bir alanda yaşıyor olmanız gerekecek.

İş bulabilmek için iş arama platformlarını ve sosyal medyayı kullanabilirsiniz. İlk etapta çevrenize bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ TEMSİLCİSİ

Müşteri hizmetleri temsilcilerinin birçoğu artış şirkette çalışmak yerine kendi evlerinde hizmet veriyor. Bu sayede tasarruf eden şirketler gittikçe evden çalışan temsilcileri daha fazla istihdam etmeye başladı. Bu tür bir işi bulabilmek için iş arama platformlarında “Müşteri Destek Temsilcisi“, “Müşteri Başarı Uzmanı“, “Çağrı Servis Temsilcisi“, “Müşteri Hizmet Temsilcisi” ve “Müşteri Başarı Uzmanı” gibi iş unvanlarına yönelik aramalar gerçekleştirin. Ayrıca halihazırda ilan vermeyen firmalara da mail atabilirsiniz. Türkiye’de ortalama evinde çalışan müşteri hizmetleri temsilcisi 2017 sonu rakamlarına göre 5 bini aşmış durumda.

SOSYAL MEDYA FENOMENLİĞİ

Sosyal medya fenomenliği son 4 yılın en popüler işleri arasına girmeye başladı. Sadece evinizden çekeceğiniz görsel içerikler ile bile ciddi bir takipçi kitlesi edinebilirsiniz.

Günümüzde evinde sadece yemek yapan yada örgü yapan ev hanımları bile yüz binlerce takipçiye ulaşabilmektedir. Bir süreden sonra bu hesaplara çeşitli reklamlar verilmekte ve ek gelir sağlanmaktadır. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Instagram‘ı öneriyoruz. Orijinal bir fikir aramak yerine ilk etapta herkesin yaptıkları ile yola çıkmanız mantıklı olabilir. Hevesinizi kaybetmeyin, birçok fenomen 1-2 içerik ile çok ciddi takipçiler kazanmıştır. Kolay Para Kazanma Yolları adlı rehberimizde de bu konuya değinmiştik.

EL SANATLARI OLUŞTURMAK

El sanatlarına halihazırda ilginiz varsa veya becerebileceğinize inanıyorsanız, el sanatı ürünleri oluşturarak gelir elde edebilirsiniz. Örgüler, danteller, resim, filografi ve ahşap oyuncaklar bu konuda en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Son dönemde ise Filografi’ye yoğun bir ilgi var. Özellikle sosyal medya platformları üzerinden Filografi tabloları çok yüksek bedeller ile alıcı buluyor.

EDİTÖR

Yukarıdaki iş fikirlerinden hiçbiri size uygun değilse, yapmanız gereken editörlük – makale yazarlığı yapmaktır. Editörlük ve makale yazımı işleri daima bulunabiliyor. Konudan çok fazla anlamıyor olsanız bile basit araştırmalar ve incelemelerin ardından her konuda makale yazabilmeyi öğrenmeniz gerekecek. İlk etapta bu konularda sorunlar yaşasanız bile birkaç haftanın ardından makale yazarı profesyoneli olacaksınız.

Editörlük ve makale yazarlığı yapmak istiyorsanız ek bilgiler için Makale Yazarak Para Kazanmanın 5 yolu adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

PAKETLEME

Türkiye’de ev hanımlarının en çok gelir sağladığı iş fikri ise paketleme işleridir. Çeşitli davetiye, çiçek, ıhlamur, mandal ve plastik bardak paketleme işleri ile gelir sağlayabilirsiniz. Paketleme işleri genellikle imalathaneler, matbaalar ve fabrikalardan bulunabiliyor.

İNCELEYİN: Sosyal Medya Fenomenleri Reklam Ücretleri Ne Kadar?

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık