Ev Hanımıydı Şimdi 10 Kişiye İş Veriyor!
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Ev Hanımıydı Şimdi 10 Kişiye İş Veriyor!

0

Eşinden ayrıldıktan sonra 2 çocuğunun masrafları için iş arayışına giren Ummuhan Cengiz, bunun üzerine gittiği girişimcilik kursunda başarılı bir eğitim süreci geçirdi. Hazırladığı projeye destek almayı başaran Ummuhan Cengiz, şimdi 10 kişiye iş vermeyi başaran bir işletmenin tek sahibi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Cengiz, çocuklarını okutmak ve geçimlerini sağlamak için 20 yıl birçok sektörde çalıştığını söyledi.

Çalıştığı alanlarda aradığını bulamadığını ve kendisini geliştirmek istediğini anlatan Cengiz, girişimcilik kursuna katıldığını kaydetti.

Cengiz, kursun ardından KOSGEB’den geri ödemesiz 50 bin lira hibe kredisi aldığını aktararak, arkadaşlarıyla birlikte düşünerek tekstil atölyesi kurmaya karar verdiğini belirtti.

Önce taksitle makineleri satın aldığını dile getiren Cengiz, “Esenler’de dükkanımı da tuttum. Devletimin yardımlarıyla işimi daha da büyütmeyi düşünüyorum. Kendimi daha çok geliştirmek istiyorum. Devletimden, milletimden, bu devlet hibesi desteğini çıkaranlardan Allah bin kat razı olsun.” diye konuştu.

Atölyesini 3 ay önce açtıktan sonra işine dört elle sarılan Cengiz, makinelerin sayısının artırarak daha fazla ürün hazırlamaya, müşteri ve ürün kapasitesini de arttırmaya başladığını söyledi.

Müşteri portföyünün gelişmesiyle kadınlara istihdam da sağlamaya başladığını ve kendi işinin patronu olduğunu ifade eden Cengiz, şunları kaydetti:

“Atölyemde şu an 10 kadın işçi çalışıyor. Vatani görevini yapmakta olan askerlerime, çocuklarıma, kardeşlerime elbiselerini dikiyoruz. Bu ürünler Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gidiyor. En özeli budur; benim askeriye penyemdir. Benim mesleğim, ekmek param budur. Hep bu konuma gelmeyi hayal ediyordum. Daha da büyük hayallerim var.”

“Kadınlar cesaretleri ve çalışma azmiyle her işi başarabilir”
Hayatta verdiği mücadelenin ardından cesareti, azmi, aldığı eğitim ve krediyi kullanarak iş sahibi olduğunu belirten Cengiz, kadınların cesaretleri ve çalışma azmiyle her işi başarabileceğini vurguladı.

Cengiz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kadınlar, ‘Hiçbir zaman bizim eşimiz var, evde oturalım, biz ev hanımıyız.’ demesinler. Evden dışarı çıksınlar, gitsinler, eğitimlere katılsınlar, bilgi alsınlar, tecrübe kazansınlar. Evde oturmakla bir şey olmuyor. Başarımın sırrı kendime güvenmek. İki çocuk büyüttüm, hep kendim çalıştım. Eşimden ayrıldım. Hep yalnız başımaydım. Önce Allah diyorum, kendi ayaklarım üzerinde durmayı öğrendim ve iki çocuk okuttum. Oğlum Emrah üniversitede 3. sınıfta okuyor. Diğer oğlum Samet ise lise 1. sınıfa gidiyor. Allah’ıma şükürler olsun, eşimden ayrıldım diye kaderime, kendime, dünyama küsüp çekilmedim. Hep çalıştım. Ayaklarının üzerinde durmak ne kadar gurur vericidir bilir misiniz? Ben bunu biliyorum, yaşadım.”

Kendisi gibi girişimci olmak isteyen kadınlara KOSGEB’e başvurup eğitim ve sertifika almalarını tavsiye eden Cengiz, gelecekte bir plastik atölyesi açmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

AA

İlginizi Çekebilir