Etüt Merkezi Açmak Maliyeti ve Şartları

etut-merkezi-acmak

Türkiye’de eğitim sektörü en karlı iş sektörleri arasında yer almaktadır. Öğrenci sayısının bu denli yüksek olduğu bir ülkede eğitim yatırımı yapmak girişimciler ve yatırımcılar için önemli fırsatlar sağlıyor. Dershanelerin kapatılması sürecinin ardından da Etüt Merkezi Açmak kesinlikle en mantıklı eğitim yatırımları listesinin tepesinde yer almaya başladı. Etüt Merkezi Açma Şartları ve ortalama bir Etüt Merkezi kurulumunun maliyeti hakkında tüm bilgiler ise rehberimizde…

Öncelikle Etüt Merkezi kuracaksanız eğer bunu yasal prosedürlere uygun bir şekilde yapmanız gerekiyor. Kaçak veya izin alınmadan açılan Etüt Merkezleri en küçük şikayette kapatılmakta ve etüt merkezi sahiplerine ağır para cezaları uygulanmaktadır. Türkiye’de Etüt Merkezi ve benzeri herhangi bir Özel Eğitim Kurumu açmak istiyorsanız, 2007 yılında 26434 sayısı ile Resmi Gazete‘de yayınlanan > Özel Öğretim Kurumları Kanunu‘na uymak zorundasınız. Kanuna göz atarak bir Etüt Merkezi’ni açmak için gerekli bütün şartları en ince ayrıntısına kadar bulabilmeniz mümkün, Kanun bütün inceliklere cevap verebilecek şekilde hazırlandı.

Etüt Merkezi kurmak istediğiniz vakit ilk etapta iyice düşünmeniz gereken bazı konular var.

 1. Etüt Merkezi kuracağınız binanın eğitime uygun olması gerekiyor.
 2. Etüt Merkezi için uygun araç ve gereçleri temin edilmesi.
 3. Etüt Merkezi’nde çalışacak öğretmenlerin kanun yolu ile resmi olarak SGK girişlerinin yapılması.
 4. Kurum binasının Alkol ve eğlence merkezlerine en az 100 metre uzakta olması gerekiyor.
 5. Kurumun sahibi olacak kişinin adli sicil kaydının temiz olması lazım.
 6. Etüt Merkezi’nin onayı için Valilik onayı alındıktan sonra işlem başlatılıyor.

Bu şartlara uyduktan sonra belirlediğiniz bina için Valilik Onayı gelir. Onay geldikten sonra öğrenci kabulune başlayabilirsiniz. Asıl süreç de bundan sonra başlıyor.

Güzel bir bina alanı belirledikten sonra, binadaki odaların eğitime uygun bir şekilde düzenlenmesi ve uygun eğitim araçlarının bu odalara yerleştirilmesi gerekmekte. Etüt Merkezi’nde en az 3 öğretmen bulunuyor, ancak kapsamlı bir etüt merkezi için öğretmen sayısı 20’i aşabiliyor. Bu öğretmenlerin tamamının maaşının ve sigortaları düzgün bir şekilde yatırılmalı.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı bu tür Etüt Merkezleri için sık sık denetimler yapar, bu nedenle bu iş kolunda profesyonel bir çalışma yapmanız gerekiyor. Baştan savma bir eğitim kurumu gerekli denetimlerden geçemez.

ETÜT MERKEZİ MALİYETİ

Etüt Merkezi kurmak için çok ciddi sermaye gücü gerekiyor. Ortalama bir sermaye gücü ile de bir merkez kurabilirsiniz ancak bunun ne kadar performans göstereceğini belirtmek çok zor. Eğer başarılı bir Etüt Merkezi kurmak ve şehrinizde, bölgenizde tanınırlılığa sahip olmak istiyorsanız minimum 300 bin liranın üzerinde sermaye ihtiyacınız olacak. Ayrıca her ay yaklaşık olarak 40 bin liralık masraflara da hazır olmanız gerekiyor. Butik etüt merkezleri ise son zamanlarda büyük artış gösterdi, ortalama olarak 3-4 öğretmen ve tek katlı 3 odalı bir alanda kurulan bu butik etüt merkezleri ise 100 bin lira civarında kurulabiliyor. Genellikle bu tür butik etüt merkezlerinde çalışan öğretmenler ise bizzat merkezin ortakları oluyor. O nedenle eğer 3-4 öğretmen ile ortak olabilirseniz ortalama 25 bin liralık sermaye ile bu tür bir merkez kurabilirsiniz.

ETÜT MERKEZİ’NDE PARA KAZANMA

Bir etüt merkezi kurulumu için gerekli izinleri aldıktan sonra süreç şimdi yeni başlıyor! Öğrenci çekebilmek için sıkı bir çalışma gerektireceğini ifade edelim. Ortalama bir etüt merkezi direkt olarak öğrenci çekemez ve ilk aylarda para kazanamayabilir. Bu nedenle bu konuda elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

 • En az 2 kişilik bir telefon ekibi kurun. Bu ekipler velileri arayarak onları Etüt Merkezi’ne davet etmesini sağlayın. Çeşitli dershaneler ve eş, dost, akraba, arkadaş bağlantılarınızı kullanarak bu telefon numaralarına ulaşabilirsiniz.
 • Bu telefon ekibinin çok sık arama yapması yerine nazikçe bir davet etmesini tek istemeniz gerekiyor. Sık sık aramanız antipati oluşturacaktır ve insanların size karşı tutumu kötüye gidebilir. Bu nedenle bu konuda agresif bir politika izlemeyin.
 • Birçok aramanın ardından veliler sadece bir göz atmak için mutlaka etüt merkezinize gelecektir. Burada iş sizde bitiyor ve bu insanlara etüt merkezini gezdirmeniz ve eğitim kurumunuza ilişkin ayrıntılı bilgiler sağlamalısınız.
 • Broşürler bastırın ve velilere mutlaka bu broşürleri verin. Broşürde öğretmen kadronuzu ve teçhizatlarınızı da mutlaka yazın ve iyice anlatın.
 • Öğrenci kazandırabilmek amacıyla ilk etapta mutlaka uygun fiyatlar ile öğrenci kabulü gerçekleştirin. Çok ucuz değil ama ortanın biraz altı fiyatlar belirtin, ayrıca kampanyalar düzenlemeyi de ihmal etmeyin.

ETÜT MERKEZİ KARLI MIDIR?

Etüt Merkezleri temelde çok karlı bir yatırımdır. Eğer 100 – 150 öğrenci sayısına bile ulaşabilirseniz aylık tüm masraflarınızdan sonra 15 – 20 bin lirası bile gelir elde edebiliyorsunuz. Eğitimciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir iş fikri olan etüt merkezlerini açmak düşündüğünüz kadar zor değil. Birkaç öğretmen bir araya gelerek rahatlıkla güçlü ve kaliteli bir merkez kurabiliyorsunuz. Burada önemli olan süreç reklamınızı ne kadar iyi bir şekilde yapabildiğinizdir.

Etüt Merkezi açmak hakkındaki sorularınızı YORUM bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık