1. Anasayfa
  2. Ekonomi

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler – 2019 Listesi

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler – 2019 Listesi
RossHelen / Shutterstock
4

Herhangi bir sebepten dolayı başka bir ülkeden vatandaşlık almak istiyor olabilirsiniz. Sizler için en kolay vatandaşlık veren ülkeleri listeledik. Listede yer alan tüm bilgiler ilgili ülkelerin dışişleri bakanlığına ait web sitelerinden alınmış ve 2019 güncelliğinde hazırlanmıştır. Eğer şartları karşılıyorsanız, birçok ülkeden kolaylıkla vatandaşlık alabilirsiniz.

Bir ülkenin vatandaşlığını almak o ülkenin vatandaşları için sağladığı tüm fırsatlardan faydalanmanızı sağlar. Üstelik çoğu zaman yeni vatandaşlar için birçok ülke ek mali imkanlar da sağlamaktadır. Ancak her ülkeden vatandaşlık almak düşündüğünüz kadar kolay değil, bazıları için para ödemeli, bazıları için yüksek düzeyde eğitime sahip olmanız gerekebilir.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

abd
Shutterstock / turtix

Amerikan vatandaşı olabilmenin tüm dünyada en çok kullanılan yollarından biri EB-5 vizesi almaktır. EB-5 vizesi almak için 2 farklı seçenek sunuluyor.

EB-5 Vizesi elde etmek için ya her yıl ayrıca belirtilen ‘yatırım bölgesi’ndeki 500 bin dolarlık yatırım, yada Amerikalı bir şirkete 1 milyon dolarlık yatırım yapılması gerekiyor.

Yatırımlar yapıldıktan sonra ‘Şartlı ikamet izni’ veriliyor. Bu izinden 2 yıl sonra da yatırımcılar ve aileleri ABD vatandaşlığı alma hakkına sahip oluyor.

PORTEKİZ

portekiz
vickysp / stock.adobe.com

Altın vize uygulamasına giden ülkeler arasında yer alan Portekiz, ülkede her 2 yılda bir yenilenme hakkına sahip oturma izni veriyor. 2 yılda bir yenilenmesi şartı ile Portekiz’de 6 yıl ikamet edenlere de vatandaşlık veriliyor.

2 yıllık oturma izninin alınması için en az 350 bin dolarlık bir gayrimenkul yatırımı yapılması yeterli.

GÜNEY KIBRIS

kıbrıs
Shutterstock

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Güney Kıbrıs, 2013 yılından beri ekonomik krizle boğuşuyor. AB üyesi olması nedeniyle çok değerli bir pasaport imkanı sağlayan Güney Kıbrıs, ortalama düzeyde şartlar ile AB vatandaşlığının alınabildiği ülkedir.

159 ülkeye vizesiz seyahat etme fırsatı sağlayan Güney Kıbrıs – Avrupa Birliği pasaportuna sahip olabilmek için 2 milyon Euro’luk bir yatırım sağlamanız gerekiyor. Bunu ister fabrika alarak, ister konut alarak yapabilirsiniz. Üstelik aldığınız herhangi bir şeyi 3 yıl sonra satabilme fırsatına da sahipsiniz. Yani bu parayı devlete hibe olarak vermiyorsunuz, temelde Güney Kıbrıs vatandaşı olmak için hiç bedel ödemenize gerek yok.

MALTA

malta
Shutterstock

2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Malta, 400 bine yakın nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en küçük ülkelerinden biridir. Ülkede 2013 yılından beri yürürlükte olan bir yasa ile, devlet 650 bin euro bedel ile vatandaşlık satmaktadır. Bu bedel direkt olarak devletin hazinesine gidiyor. Eğer evliyseniz eşiniz için de 50 bin euro ek bedel ödemeniz gerekecek. Eğer 18 ila 25 yaş arası evlenmemiş çocuklarınız varsa, bunlar için de 50 bin euro ek ücret talep ediliyor.

Malta vatandaşlığı ile Avrupa’nın her yerine yerleşebilir ve ülke pasaportu ile 166 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

AVUSTURALYA

Avustralya
Shutterstock

Dünyanın en çok merak edilen ve ziyaret edilmek istenen ülkeleri arasında yer alan Avusturalya’nın vatandaşlığını almak temelde kolaydır, çünkü yeterli düzeyde paranız varsa; direkt olarak vatandaşlık alabiliyorsunuz.

Hükümet programına göre, 2.25 milyon dolarlık kişisel serveti bulunan ve ülkedeki herhangi bir şirkete 1.5 milyon dolar yatırım yapan herkes vatandaşlık alabiliyor.

KANADA

kanada
Shutterstock

Kanada, çoğu zaman vatandaşların sakinlik ve huzur için tercih ettiği bir ülke. Kanada’dan vatandaşlık alarak ülkenin tüm imkanlarından faydalanmak ve 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etmek istiyorsanız ise 800 bin dolara ihtiyacınız var.

Ancak sadece 800 bin dolar verilerek vatandaşlık alınamıyor, başvuru öncesinde 3 yıl Kanada’da yaşamanız gerekiyor. Ayrıca programa göre, yalnızca Quebec eyaletine yerleşme niyetlerini belirten kişilere vatandaşlık veriliyor.

BULGARİSTAN

bulgaristan
RossHelen / Shutterstock

7 milyon nüfusa sahip bir Avrupa Birliği üye ülkesi olan Bulgaristan’dan vatandaşlık alabilmek için yatırım yapmanız gerekiyor. Hükümet programına göre, ülkenin beş yıl garantili bir devlet tahvili için 448 bin Euro (1 milyon BGN) yatırım yapanlara vatandaşlık veriliyor.

İSPANYA

ispanya
stock.adobe.com

İspanya ‘Altın Vize’ uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeden direkt olarak vatandaşlık alınamıyor. Hükümet programına göre, İspanya’dan 500 bin Euro’luk gayrimenkul satın alanlara 10 yıl sonra vatandaşlık başvuru hakkı veriliyor. Başvuruların büyük kısmı kabul ediliyor.

ANTIGUA ve BARBUDA

Antigua ve Barbuda
Olga S Andreeva / Shutterstock

Karayiplerde bulunan küçük bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda da vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alıyor. Ülke vatandaşlığını alabilmek için, Ulusal Kalkınma Fonu’na 250.000 dolarlık bir bağış yapılması gerekiyor. Ülkenin pasaportu ile 120’yi aşkın ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor.

YUNANİSTAN

yunanistan

Bir Avrupa Birliği üyesi olması nedeniyle çok değerli bir vatandaşlık veren Yunanistan’dan vatandaşlık alınamıyor ancak kalıcı oturma hakkına sahip olunabiliyor. Ülkede 250 bin Euro değerindeki gayrimenkul alımları sonrasında kalıcı oturma izni başvurusu gerçekleştirilebiliyor. Ancak kalıcı oturma hakkına sahip olanlar vatandaşlık için başvuruda bulunamıyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. ülkelere bak bir sürü para istiyorlar bide bize bak bedavaya suriyelilere vatandaşlık veriyoruz

  2. 7 Eylül 2019

    Anten neresi kolay

  3. 22 Kasım 2018

    O kadar param olsa ülkemde kralım zaten. “En Kolay” diyerek ironik bir başlık atmışsınız. “Paranız Varsa En Kolay” demeliydiniz. Yine de teşekkürler.

  4. Ek iş arıyorum 0554 350 95 79

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir