1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

En Karlı 17 Moda – Giyim Sektörü İş Fikirleri

En Karlı 17 Moda – Giyim Sektörü İş Fikirleri
1

Günümüzde en önemli sektörler arasında yer alan moda – giyim sektöründe harika olarak nitelendirilebilecek karlı birçok iş fikri bulunuyor. Elbette bazı iş fikirleri daha öne çıkarken, bazı iş fikirlerinde kar marjında önemli düzeyde düşüşler var. Eğer siz de moda – giyim sektörüne girmeyi planlıyorsanız veya moda – giyim sektöründe aktif olarak yer alan işletmenizi büyütmeyi planlıyorsanız, sizler için en karlı 17 iş fikrini listeledik.

Türkiye’de 2018 yılında moda – giyim sektörü yüzde 5 civarında büyüme kaydetti. 2019 yılında da aynı düzeyde bir yükseliş bekleniyor.

Hangi iş fikrinin size daha uygun olabileceğinizi belirlemek için sermaye düzeyinizi, daha önce yaptığınız işleri, işe harcayabileceğini zamanı ve gerekliyse iş için personel ihtiyacını ele alın.

1. TADİLAT HİZMETLERİ

giyim tadilat

Tüm giyim – moda sektöründe en önemli ve en kolay para kazanma yollarından biri tadilat hizmetleridir. Her düzeyde giyim ve moda ürünü için tamir – tadilat hizmeti verilebilir. Özellikle pahalı olarak nitelendirilebilecek ayakkabı, gelinlik, damatlık ürünlerinde önemli düzeyde iş potansiyeli var.

Bir dikiş makinesi, düğmeler, iplikler ve fermuar ile işe başlayabilirsiniz.

2. KEMER TOKA

kemer toka yapımı

Kemer tokalar giyim sektöründe en çok ihtiyaç duyulan ürünler arasında yer alıyor. Kemer toka ürünlerini direkt olarak alarak evde de yapabileceğiniz gibi küçük bir makine satın alarak da işe koyulabilirsiniz. Sermaye düzeyinize göre iş hacmini artırabilirsiniz. Bu tokaları çeşitli tekstil işletmelerine satabileceğiniz gibi online olarak Gittigidiyor, Letgo, Sahibinden’den de pazarlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Letgo’dan Para Kazanmak

3. BUTİK MAĞAZA

butik mağaza

Moda – giyim sektöründe en önemli gelir sağlama yolu elbette bir butik mağaza açmaktır. Sermaye düzeyinize göre ele almak üzere bir butik mağaza açabilirsiniz. Sermaye düzeyiniz çok çok az ise evden de bir butik mağaza açarak online satışa yönelebilirsiniz. Özellikle Instagram’da Butik Açmak adlı rehberimiz aracılığıyla Instagram’dan e-ticarete yönelik ciddi bir faaliyet başlatabilirsiniz.

4. GELİNLİK MAĞAZASI

gelinlik

Sadece Türkiye’de değil dünyanın hemen hemen her noktasında gelinlik mağazaları genç kızların en çok vakit geçirmekten hoşlandığı mağazalar arasında yer alıyor. Üstelik her yıl gelinlik ürünlerinde ciddi bir değişim yaşanırken, sektör giyim ve moda sektöründe en yüksek kar marjları Gelinlik sektöründe bulunuyor.

Ek olarak gelinlik kiralama sektöründe de son dönemde ciddi düzeyde artış var.

5. ÖZEL DÜĞMELER

özel düğme

Giyim – moda sektörünü yakından takip ediyorsanız, özel bazı düğmelerin on binlerce liradan satıldığını fark etmişsinizdir. Elbette bu düğmeleri satan şey genellikle markalar olsa da, kendi başınıza da şık ve dikkat çekici özel düğmeler üretebilir ve bunları pazarlayabilirsiniz.

Ek olarak kişiye özel üretimlere de odaklanmanızı mutlaka öneriyoruz.

6. NAKIŞ

nakış

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Türkiye’de yıllarca özellikle Anadolu’da çok yoğun bir şekilde kullanılan Nakış ürünlerine, son yıllarda yeniden ilgi var. Nakış en çok bebek giyim ürünlerinde yoğun olarak tercih ediliyor. Çeşitli nakış ürünleri yapabilir ve bunları çeşitli bijuteri mağazalarına satabileceğiniz gibi, bebek ürünlerine yönelik mağazalara da satabilirsiniz. Ek olarak Instagram’da dan satış için harika bir ürün.

7. MODA BLOGU

moda blogu

Blog açmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Yeterli düzeyde teknik bilgiyi birkaç Youtube videosundan bile rahatlıkla edinebilirsiniz. Üstelik moda blogu açmak için 100 lira bile yeterli olacak. Sitenin kurulması sonrasında hemen hemen her şey daha otomatik olarak, yapmanız gereken sadece insanların ihtiyaç duyduğu ya da takip etmekten hoşlanabileceği içerikler oluşturmak olacak.

Moda bloglarının ciddi düzeyde özel bir takipçi kitlesi bulunur. Ancak ilk etapta küçük reklamlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden sayfalar açmayı ihmal etmeyin, bu sayede ücretsiz reklam yapma fırsatınız olacak.

İNCELEYİN: 2023 için En İyi Yeni İş Fikirleri ve Sektörleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nohut Pilav Arabası ile Para Kazanmak - Fiyatları

8. MODA DERGİSİ

moda dergisi

Moda sektörü çok kapsamlıdır ve Türkiye’de de çok ciddi bir takipçi kitlesi bulunur. Ülkemizde halihazırda 7 moda dergisi bulunuyor. Bunların çoğu yıllardır önemli ölçüde insana ulaşıyor.

Tutkulu ve insanların takipten hoşlanabileceği bir yazarsanız bir moda dergisi için girişim başlatabilirsiniz. Elbette ilk etapta 400 bin liraya yakın sermaye ihtiyacınız olacak.

9. DEFİLE ORGANİZATÖRÜ

defile

Türkiye, dünyanın en önemli tekstil ülkeleri arasında yer alıyor. Bu tekstil markalarının birçoğu düzenli olarak defile organize etmektedir. Zahmetli ve yoğun enerji harcanmasına neden olan bu defileleri organize etmek için bir işletme kurabilirsiniz. Şu anda bu konuda genellikle mankenlik ajansları çalışma gösteriyor, ancak Türkiye’de henüz “tek odaklandığı nokta” defile organize olan bir işletme yok. Sektör 2022 – 2023 yılları için kesinlikle çok cazip.

10. TEKSTİL ATÖLYESİ

tekstil

Daha önce de belirttiğimiz gibi Türkiye, dünyanın önemli tekstil ülkeleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda tekstil için birçok teşvik ve destek de bulunuyor. Tekstil atölyesi açmak hakkında çok ayrıntılı bir rehberimiz var, rehbere ulaşmak için Tekstil Atölyesi Kurmak bağlantısına göz atın.

11. BEZ ÇANTA YAPIMI

bez torba

Moda – giyim sektöründe nispeten daha az sermaye ile yapılabilecek bir iş fikri arıyorsanız eğer evde bez çanta yapımı mantıklı olabilir. Son dönemde plastik poşetlerin para ile satılması üzerine bez çantalara çok ciddi rağbet var. Youtube’de birkaç video izleyerek bez çanta yapımını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

12. DERİ KEMER YAPIMI

deri-kemer

Sadece erkeklerin değil kadınların da önemli aksesuarları arasında yer alan deri kemerler, son dönemde farklı ve el yapımı olarak daha dikkat çekici üretilmeye başlandı. Deri kemerlerin yapımı için çok ciddi sermaye ihtiyacı yok. Kendi başınıza evde bile yapabilirsiniz. İlk etapta bin lira civarında bir sermaye ihtiyacınız olacak. Kişiye özel üretimlere odaklanacaksanız da Instagram üzerinden sayfa açarak devasa bir kitleye ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

13. HAMİLE ÜRÜNLERİ

hamile-giyim

Tüm dünyada en önemli ve en çok özen gösterilen giyim ürünlerinden biri de hamile giyim ürünleridir. Türkiye’de de son yıllarda en hızlı büyüyen giyim sektörleri arasında yer alıyor. Hem üretim hem de perakende sektörü için eşsiz fırsatlar bulmanın mümkün olduğu bir giyim iş fikridir. Her halükarda çalışma yapılmadan önce sektörü araştırmanızı öneriyoruz, birçok bölgede rekabetin üst düzeyde olduğunu söylemek gerekiyor.

14. e-TİCARET

e-ticaret

Giyim – moda sektöründe iş fikirlerine yer veriyorsak, e-ticareti belirtmeden olmaz. e-Ticaret sıfır sermayeli yatırımcı ve girişimciler için bile eşsiz bir sektördür. Ancak son yıllarda önemli düzeyde bir büyüme ile birlikte e-ticaret sektöründe rekabet maksimum düzeye çıkmış durumda. Ya kimsede olmayan bir ürüne odaklanmalı, ya kampanyalara ağırlık vermeli ya da fiyat konusunda en cazip seçeneklere odaklanmalısınız. Bu kapsamda e-ticaret sektörüne bilinçsiz olarak girmenizi asla önermiyoruz. Mutlaka rakipleriniz ile baş edebileceğiniz bir fark oluşturmanız gerekiyor. e-ticaret için ayrıntılı rehberimize E-Ticaret Nasıl Yapılır bağlantısından ulaşabilirsiniz.

15. PARFÜM DÜKKANI

parfüm

Kadın ve erkeklerin sıklıkla para harcamaktan en çok hoşlandığı ürünler arasında elbette parfüm yer alıyor. Türkiye’de parfüm sektörüne girmek eskiye nazaran çok daha kolay. Parfüm Bayiliği Veren Firmalar aracılığıyla 10 bin lira civarındaki sermayeler ile sektöre hızlı bir giriş yapılabiliyor. Parfüm dükkanında en önemli süreçlerden biri ise lokasyondur, özellikle AVM’lerde stant fikri olarak parfüm standı en çok önerdiğimiz iş kolları arasında yer alıyor.

16. SPOR AYAKKABI MAĞAZASI

spor ayakkabı

Son dönemde spor ürünlerine olan ilgi ve satış rakamlarında önemli düzeyde yükselişler var. Sadece spor ürünleri satan mağazaların artması ile birlikte sadece spor ayakkabı satan mağazalar da birbir artış gösteriyor. Sektör şu anda çok cazip kar fırsatları sağlıyor. Ancak birçok önemli markayı barındırmanız gerekiyor ki, Adidas, Nike, Puma gibi ayakkabı modellerini stoklamak için 80 bin liraya kadar sermaye ihtiyacınız doğacak. Ayakkabı dükkanı açmak için ek bilgiler Ayakkabı Dükkanı Açmak rehberinde.

17. TSHIRT TASARLAMA

tshirt

Dünyada multi milyon dolarlık bir sektör olan tshirt sektörü, ülkemizde de önemli bir zemine sahiptir. Sadece online olarak kendi tasarımınızı bile yapabileceğiniz birçok internet sitesi var. Bir Tshirt pazarlama işi başlatmak için 12 bin liralık sermaye yeterli olacak. Ancak baskı şirketlerinden hizmet alarak maliyeti azaltma yoluna da gidebilirsiniz. Satış için online e-ticaret platformlarını kullanabilirsiniz. Ek bilgiler Tshirt Tasarlayarak Para Kazanmak rehberinde.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Yatırımcı arıyorum bay ve bayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir