En İyi Pazarlık Nasıl Yapılır? Fiyatları Düşürmenin En İyi 10 Yolu
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

En İyi Pazarlık Nasıl Yapılır? Fiyatları Düşürmenin En İyi 10 Yolu

0

Bir şeyleri satın alıp – satıyorsanız çoğu zaman satıştan değil alıştan para kazanırsınız. Yani fiyatı 10 TL olan bir ürünü genellikle 11 TL’ye satamazsınız, bu durumda ürünü alırken herkesten ucuza satın almanız gerekir. Bu durumda da pazarlık yapmanız gerekiyor. Pazarlık özellikle Arap kültüründen ortaya çıkmıştır ve dünyanın her noktasında en iyi anlaşmalar için eşsiz bir yoldur. Pazarlık birçok kitaba konu olmuş ve çoğu zaman bir sanat olarak nitelendirilir. aBD’de Tüketici Raporları Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, pazarlık yapanların yüzde 89’u, ürünü diğerlerinden daha ucuz fiyata satına alıyor.

Eğer nasıl pazarlık yapılacağını merak ediyorsanız, bu rehberde en iyi şekilde pazarlık yapmanızı sağlayacağınız yolları inceledik.

1. ARAŞTIRIN

Bir şeyi satın almadan önce o ürün hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bir ürünün ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl alternatifleri olduğunu, en ucuz satan yerlerin neresi olduğunu bilmeden pazarlık yapma şansınız olmayacaktır. Bu kör bahis olacak ve muhtemelen tam olarak uygun fiyata satın almamanıza neden olacak. Bu nedenle pazarlık yapmadan önce ürün hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sayede satıcı sizin bilgili olduğunuzu anlar ve fahiş fiyatlardan otomatik olarak kurtulmuş olursunuz.

2. GÜLÜMSEYİN

Pazarlık etmek bir kavga değildir. Tam aksine dünyanın her noktasında gülümseyen insanlara olan bakış açısı daha iyidir. Satıcı her zaman 100 liraya sattığı bir ürünü sırf sıcak bir gülümseme için 90 liraya satmayı direkt olarak kabul edebilir. Biraz gülümsemenin size zararı olmayacak. Gülümsemek karşınızdakine değer verdiğinizi de gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bugün Başlayabileceğiniz 12 İnternetten Para Kazanma Yolu

3. İLK FİYATI VERMEYİN

Pazarlığın ilk altın kuralı fiyat vermektir. Bu nedenle ilk fiyatı veren asla siz olmayın. Çünkü satıcı ilk fiyatı verirse, bu durumda o fiyattan daha pahalı olarak ürünü almazsınız. Eğer alıcı ilk fiyat verirse de o fiyattan daha ucuza o ürünü alamazsınız. Bu nedenle alıcı olarak, ilk fiyatı karşı tarafın vermesini bekleyin. Bu durumda fiyat ne olursa olsun daha uygun bir rakama alacaksınız. Bu nedenle alıcı olarak görüşmeyi siz istemiş olsanız bile fiyatı ilk karşı tarafın söylemesini bekleyin.

4. PARANIZI GÖSTERMEYİN

Cüzdanınızda binlerce doları karşı tarafa gösterdikten sonra birkaç dolar için pazarlık yapamazsınız. Bu nedenle karşı tarafa pazarlık bitmeden asla paranızı göstermeyin. Çok zengin gibi görünmeniz durumunda insanlar sizden daha fazla para almak isteyecektir.

5. SABIRLI OLUN

Pazarlık ne kadar uzun sürerse, o kadar şansınız olur. Bu nedenle pazarlık yaparken çok aceleci olmayın. Bu durumda satıcılar sizin ürünü almak için fazla vaktiniz olmadığını düşünür ve size cazip bir teklif yapmak istemez. Bu nedenle rahat olun ve sabırlı olun. Ürünü birkaç kez inceleyin, ürün hakkında sorular sorun… Bu sayede satıcı, sizin başka satıcılarla da görüşmek için vaktiniz olduğunu düşünür ve sizi kaybetmek istemez.

6. ÖDEYEBİLECEĞİNİZDEN DÜŞÜK TUTAR BELİRLEYİN

Pazarlık için ne kadar oranda tutarı artırma fırsatınız olursa o kadar şansınız olur. Örneğin bir ürünü 100 liraya almayı cazip gördüğünüz zaman, direkt olarak 100 lira demeyin. Ürün için satıcının tepki gösteremeyeceğini düşündüğünüz en az tutarı söyleyin. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz anda fiyat üzerinde yüzde 5, 10 oranında artırım yaparak uzlaşmacı görünün. İnsanlar pazarlık yaparken karşısındaki kişinin de fiyatı indirmesini veya artırmasını ister. Bu nedenle ödeyebileceğiniz son fiyatı söylemeyin.

7. İLİŞKİ KURUN

Çocuklar genellikle karşısındaki insanlardan istedikleri her şeyi alırlar. Çünkü çocuklara üzülürüz ve onların mutlu olmalarını isteriz. Bu pazarlık için eşsiz bir fikir sağlar. İnsanların size doğrudan üzülmelerini sağlamanızdan bahsetmiyor olsak bile genellikle yapmanız gereken şey “ilişki kurmaktır.” Onlara nereli olduklarını sorun, o yer hakkında bildiklerinizi paylaşın. Yaşına göre bir sohbet açın veya havaların sıcak olduğundan giriş yapın. Bu bir sanattır ve bir süre pazarlık yapmayı başaran insan için ilişki kurmak çok kolay olacaktır. Bu sayede size son bir indirim yapılması için bahaneniz olacak.

KARLI İŞ FİKRİ: Villa Kiralama İşiyle Para Kazanın

8. SATICIYA İLTİFAT EDİN

Dünyanın her noktasında insanlar kendilerine iltifat edilmesinden hoşlanır. Bu pazarlık için size harika bir fırsat sağlayacaktır. Satıcıya “işinizde çok iyisiniz”, “bu ürünü almam için mutlaka size gönderdiler” “iyi bir insana benziyorsunuz” gibi yorumlar son derece etkili olabilir. Bu sayede satıcı ile ilişki kurma şansınız da olacak. Bu tür yorumların satıcı üzerindeki etkilerini görünce siz de şaşıracaksınız.

9. YARDIM İSTEYİN

Çoğu zaman birinden yardım istemek pazarlık yapmanın en kolay yoludur. 500 liraya satılan bir telefon için “bu ürünü 300 TL’ye satar mısınız” sorusuna “HAYIR” cevabını almanız çok kolaydır. Ancak “bu telefona gerçekten ihtiyacım var, ama bütçemi çok aşıyor; almamın bir yolu var mı” diye sormanız durumunda muhtemelen daha uzlaşmacı bir cevap alacaksınız.

10. UZAKLAŞIN

Bir ürünü satın almak yaptığınız pazarlığın doğru gitmediğini düşündüğünüz anda uzaklaşma yöntemini kullanın. Dünyanın her noktasında satıcılar ürün veya hizmetlerini satmak ister ve pazarlık yapmış potansiyel bir müşteriyi kaybetmek istemez. Bu nedenle pazarlığın istediğiniz yere gelmedini gördüğünüz zaman ürün için ilgisiz görünmeye ve mağazadan yavaş yavaş çıkmak üzere hareketlenmeye başlayın. Ya da mağazadan çıkmak yerine “madem onu alamadık, bu ürün/hizmet ne kadar” gibi bir cümle ile farklı bir ürüne yönelin. Bu durumda satıcıların büyük kısmı size son bir teklif daha yapacaktır.