En İyi 6 Yeni İş Alanları
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

En İyi 6 Yeni İş Alanları

0

Dünya gelişiyor ve insanların ihtiyaçları da bu doğrultuda değişim gösteriyor. İş dünyası da insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yeni sektörlere yoğunlaşıyor ve bu yoğunlaşma ile birlikte yeni iş alanları doğmaya devam ediyor.

Halihazırdaki iş fikirleri ve iş alanları ilginizi çekmiyorsa ve özellikle geleceğe yönelik dikkat çekici meslek dallarına ve iş fikirlerine odaklanmayı planlıyorsanız eğer, en yeni 6 iş alanına mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

1. KOMPAKT EV TASARIMLARI

ev

Apartmanlarda yaşamak artık sizin de hoşunuza gitmiyordur. Gelecekte insanların şehirden uzak müstakil evlere daha fazla ilgi duyması bekleniyor. Bu kapsamda kompakt müstakil ev tasarımlarına yönelik iş alanlarında ciddi artış bekleniyor.

Kurulumu ve bakımı daha basit bir şekilde gerçekleştiren bu ev tasarımları, maliyet açısından da büyük avantaj sağlıyor. Günümüzde Norveç, Finlandiya, İsveç ve Kanada’da milyonlarca bulunan bu ev tasarımları hızla dünyanın tamamına yayılmayı sürdürüyor.

2. VİZE TAKİP SERVİSİ

vize
Dünya artık global ve bu globalleşme ile birlikte dünyanın farklı ülkelerini daha sık ziyaret ediyoruz. Son verilere göre, Türkiye’de ortalama her yıl 10 milyon insan çeşitli sebepler ile Türkiye’den çıkış yapıyor ve her birey mutlaka vize işlemleri için ödeme yapıyor. Vize süreçleri bazı ülkeler için uzun süreçlere neden olabiliyor. Vize işlemleri için zaman ve daha fazla para harcamak istemeyenler de, Vize Takip Servisleri ile çalışıyor. Bu servisler, vizeleri sorunsuz bir şehirde “anahtar teslim” şeklinde sunuyor.

Özellikle büyükşehirlerde vize takip merkezlerinin ciroları her geçen gün artış gösteriyor. Avrupa ve ABD için hizmet veren ofislere yönelik iş alanlarına yoğunlaşabilirsiniz. Giriş yapmak için ciddi ciro ihtiyacınız olmayacak.

3. E-SPOR

espor

Online oyunları oynamak ve bunlarda başarı elde etme amacıyla kurulan takımlar ile büyüyen E-Spor sektörü geçtiğimiz yıl 700 milyon dolarlık bir pazar oluşturdu. Bu pazarın 2020 yılında 10 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Günümüzde Türkiye’de de özellikle futbol takımlarının tamamının bir e-spor takımı bulunuyor. Ayrıca birçok online FPS oyunu içinde ligler var. Üniversiteler ve birçok firma gün geçtikçe e-spor sektörüne yatırım yapmayı sürdürüyor. Birçok “finans” dergisine göre, gelecek 10 yıl içerisinde futbolun en büyük rakibi e-spor sektörü olacak.

4. ORGANİK BESİN SEKTÖRÜ

Organik Besin

Devasa ama tam anlamıyla geleceğin sektörü. Organik – doğal etiketli ürünlerin satışı her geçen gün artıyor. Sektöre sürekli yeni firmalar girmeye devam ediyor. Geleceğin sektörlerinden biri kesinlikle organik ürün pazarı olacak. Bu pazara çok basit bir ürün ile bile giriş yapılabiliyor. Şuanda bu sektörde en çok alternatif tıp ürünleri ve bal ürünleri dikkat çekiyor. Ardından ise yumurta ve tavuk ürünleri geliyor.

Organik ürün – besin sektörü kesinlikle çok cazip ve yüksek kar marjı da sunuyor. Sektöre lokal bazda da rahatlıkla giriş yapılabiliyor. Ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının organik sektörüne de birçok destek ve teşvik sağladığını belirtmekte yarar var.

5. ROBOT TEKNOLOJİLERİ

robot

Robot teknolojilerini duymayanınız muhtemelen yoktur. Gelecekte insanlığın en büyük düşmanı olarak lanse edilen robotlar aslında şuanda bile hayatımıza büyük değer katıyor. Bu sektöre giriş temelde çok yüksek sermayeler istiyor, ancak küçük çaplı birçok firma ile de sektöre rahatlıkla giriş yapılabiliyor.

Yeni bir iş alanı arıyorsanız eğer, bu konuda da kendinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Robot teknolojileri için ülkemizde de hemen hemen tüm üniversitelerde bölümler kurulmuş durumda. Yakın dönemde bile çok sayıda personel ihtiyacı olunacak bir sektör olarak dikkat çekiyor.

6. GRAFİK

grafik

En düşük bütçeli film, reklam, web sitesinde bile artık grafik ihtiyaçları doğuyor. Küçük bir mankenlik ajansında bile grafiker istihdamı bulunuyor. Grafikerler artık hemen hemen her firmada çalışma fırsatı bulabiliyor.

Özellikle yetenekli ve ihtiyaçlara cevap vermeyi başarabilen grafikerler çok yüksek maaşlara da rahatlıkla ulaşabiliyor. Grafikerlik temelde bir yetenek olarak adlandırılsa da, kendinizi geliştirerek en iyi grafiker seviyesine dahi ulaşabilirsiniz. Özellikle reklam ajanslarında onlarca grafiker çalışabiliyor, bu geleceğin iş alanları arasında rahatlıkla gösterilebilir.