1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

En Çok Para Kazandıran İşler

En Çok Para Kazandıran İşler
34

Temelde her iş para kazanmak amacıyla kurulmaktadır. Ancak trendleri takip eden girişimciler en çok para kazandıran işler konusunda daha başarılı olmaktadırlar. Çünkü, ilk etapta para kazandıran bir iş zamanla bu kârını başka sektörlere kaptırabiliyor veya trendi azaldığı için artık iş hacmi küçülebiliyor. Bu nedenle girişimcilere sık sık önerdiğimiz gibi çok para kazandıran işler için daima araştırmalar yapmalı ve trendleri takip etmelisiniz.

2022 yılı biterken 2023 yılı için pozisyon almadınız mı? Peki 2023 yılına girerken en çok para kazandıran işler hangileri? İş trendleri ne yöne doğru gidiyor? Hangi işler daha çok karlı? Evet, ardı ardına çok güzel sorular…

Özellikle 2020 yılında başlayan pandemi sürecinin 2 yıl gibi geniş bir süreyi kapsaması hayatımızda birçok alışkanlığımızı değiştirdi. Önceden mütemadiyen yaptığımız bir çok toplu etkinlik ve organizasyonların yerini bireysel etkinlikler aldı.

Bu rehberde 2023 yılı için çok para kazandıran birçok iş fikrine yönelik bilgiler vereceğiz. Bu sektörler ve işler şuanda yüksek kar marjlarına sahip ve yatırımcılarını kesinlikle memnun ediyor. Ancak bu işlerde elde edilebilecek karlara yönelik asıl sürecin bizzat size bağlı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin fatura ödeme merkezleri son zamanlarda ciddi anlamda azaldığı için yeniden trend işler arasına girdi ancak her fatura ödeme merkezi açan para kazanamaz, hatta dükkanını birkaç ay sonra kapatabilir.

Bu nedenle iş fikirlerine göz atarken, o işi yapıp yapamayacağınızı bilmeli ve özellikle o iş için gerekli olan sermayeye gücünüzün yetip yetemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Şimdi para kazandıran işlere geçelim…

TOPLU KONSEPT CAFE

Cafe açma işi daima karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Pandemi sürecinde ciddi zararlara neden olan fakat kendisini yavaş yavaş eski haline çeviren bir sektör. Son dönemlerde özellikle Waffle ve Krep ile birleştirilen cafelerde iş hacmi daha yüksek. Son zamanlarda toplu konsept adı verilen bu iş yerlerinde kar marjı da, iş hacmi de daha yüksek. Toplu konsept cafe işini yapmak için minimum 200 bin lira sermaye ihtiyacı ve 6 deneyimli personel gerekiyor. Bu tür iş yerleri genellikle şehrin işlek noktalarına kurulması nedeniyle dükkan kiraları yüksektir. Ortalama kar marjı yüzde 40’ı aşıyor.

SPOR SALONU – FİTNESS AÇMAK

FİTNESS

Uzun yıllardır mevcut bir iş, ancak gelir düzeyinin artmasıyla birlikte son yıllarda fitness salonlarında büyük artış var. Bu iş sektörü maliyetlerin yüksek olması nedeniyle kurulması zor bir iş. Ancak, salon kurulduktan sonra aylık masraflar çok cüzi miktarlarda bulunuyor. Bu nedenle ay sonunda elde ettiğiniz cironun yüzde 80’ine yakını kar olarak hesabınızda kalıyor. Ortalama bir spor salonu yaklaşık olarak 250 bin liraya kuruluyor. Ancak, düşük kaliteli malzemeler ile kurulan fitness salonları bir süre sonra yüksek maliyetler çıkartabilir. Bu nedenle kaliteden ödün vermemeniz faydalı olacaktır.

Bu noktada bir önerimiz de üyeliklerinizi uzun süreli ve makul fiyatlı tutmanız olacaktır. Maalesef spor konusunda biraz tembeliz. Yıllık üyelik ücreti uygun olduğu için ona yöneliyoruz fakat çoğunlukla yıl içerisinde 4-5 kez ancak spor salonuna gidiyoruz.

KOZMETİK – KİŞİSEL BAKIM MAĞAZASI

Kozmetik ve kişisel bakım mağazaları son 5 yılın en trend iş kolu. Türkiye’de halihazırda bu sektörde 10’a yakın oyuncu var. Bu sektörde birçok butik kişisel bakım marketi de ciddi iş potansiyeli fırsatına sahip. Ayrıca ortalama bir kişisel bakım mağazasını kurmak için çok ciddi bir sermaye ihtiyacı yok. Zira, birçok firma bu ürünleri taksitli olarak mağazalara sağlıyor. Kısaca ifade etmek gerekirse, ortalama bir kişisel bakım mağazasının kurulumu ve dekoru için 20 bin liraya ihtiyacınız olacak. Mağazadaki ürünler ise 300 bin lira civarında sermaye talebi oluşturacakken, bu ürünleri 6-12 ay taksitle alabiliyor ve bu nedenle dükkanı kurarken ciddi bir sermayeye ihtiyacı olmuyor.

OYUN EVİ

OYUN EVİ

Genellikle AVM’lerde kurulan ve 20-30 dakikalık bir eğlence sunan Oyun Evleri de AVM’lerin artışıyla birlikte ciddi oranda arttı. Basit bir kuruluma sahip bu oyun evlerine giriş ortalama 20 ila 40 TL arasında. Bu oyun evlerine en kötü günde bile 50-100 müşteri uğruyor. Ay sonunda 50-60 bin lira ciro elde etmek oyun evlerinde çok sıradan bir süreç. Farklı farklı konseptlerde bulunan oyun evleri işine girmek ve AVM’de bir oyun evi kurmak için 75 bin lira sermaye gerekiyor.

TAKI ve AKSESUAR SEKTÖRÜ

Para kazandıran iş fikirleri rehberimizde bu konuyu bir sektör olarak dile getirmek gerekiyor. Özellikle Anadolu’da gelir düzeyinin ciddi anlamda artış göstermesi nedeniyle Takı ve Aksesuar sektöründe iş hacmi son 10 yılda 25 kattan fazla artış gösterdi. Takı ve Aksesuar sektöründe 10 yıl önce 3 ana üretici bulunuyorken, şuanda sektördeki üreticisi sayısı 27’e ulaştı. Sadece bu veri bile sektörün ne derece fırsatlara sahip olduğunu göstermektedir. Takı ve Aksesuar sektöründe hem üretici, hem aracı hemde satıcı pozisyonlarında ciddi kar marjı fırsatı var. Bu sektörde para kazanmak için sadece farklı ve dikkat çekici ürünlere ihtiyaç var.

SU BAYİLİĞİ ALMAK

SU BAYİLİĞİ

Türkiye’de 10’a yakın ciddi su markası var. Bu markaların birçoğu bayilik ve franchise sistemini aktif tutuyor. Şirketlerin bayiliğini almak para kazandıran işler arasında yer alıyor. Kar marjı yüksek olan su sektöründe, tek ihtiyaç olunan şey müşteri. Eğer müşteri potansiyeli hakkında sıkıntınız olmayacaksa, su bayiliği almayı mutlaka değerlendirin. Su bayiliği almak için ortalama 50 bin liralık sermaye talebi var. Bu konuda ek bilgiler SU BAYİLİĞİ VEREN FİRMALAR bağlantısında bulunuyor.

SALEP TOHUMU ÜRETİMİ

Endemik bir bitki olan Salep bitkisinin verdiği yumru Salep Tohumu üretimi gerçekleştirmek son yılların en çok para kazandıran işleri arasında yer alıyor. Salep Tohumu üretimi yapabilmek için yaklaşık 1 dönüm arazi gerekiyor. Ancak sektöre girmek için hibe ve teşvik programları bulunuyor. Şehrinizde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne gidilerek bilgi alınabiliyor. Salep Tohumu talebi her yıl artış yaşıyor, bu nedenle sektörün önü tamamen açık. Sektör hakkında bilgi için SALEP TOHUMU bağlantısı kullanılabilir.

OYUNCAK MAĞAZASI

OYUNCAK MAĞAZASI

Oyuncak mağazaları büyük şirketlerin alt bayiliği ile hemen hemen bütün ülkeye yayılmış durumda. Ancak özellikle Anadolu’da birçok şehirde oyuncak mağazalarında ciddi eksiklik var, yada 1-2 mağazanın tekeli durumunda bulunuyor. Türkiye’de genç nüfusun ardından en yoğun nüfus çocuk nüfusu olması sebebiyle sektörde çarklar asla durmuyor. Oyuncak sektöründe üreticiler için ciddi para kazanma fırsatı bulunmuyor, çünkü işin üretim kısmında rekabet çok fazla. Ancak oyuncakların perakende olarak üreticiye ulaştırılmasında ciddi bir para kazanma fırsatı bulunuyor. Ortalama olarak 4-5 TL’e üretilen bir oyuncak, fabrikadan mağazaya 8-10 TL’e gönderiliyor. Ancak bu ürün mağazada 40 ila 60 lira arasında satışa sunuluyor. Bir oyuncak mağazasında ay sonunda elde edilen tüm cironun yüzde 80’ine yakını kardır. Oyun sektörüne girmek ise çok ciddi sermaye istemez. Bir oyuncak mağazasını 100 bin liraya kurmak mümkün.

MOBİLYA MAĞAZASI

Günde sadece 1 satış yaparak nasıl para kazanılabileceğinin en büyük örneği mobilya mağazalarıdır. Mobilya mağazalarında günlük tek bir satış bile ay sonunda tüm masrafları karşılar ve üstüne binlerce lira ek kar sağlar. Mobilya mağazalarında para kazanma fırsatı çok yüksek. Sektörde hem üretim hem de satış noktasında kar marjlarının yüksek olması nedeniyle genel olarak ciddi bir para kazanma fırsatı bulunuyor. Mobilya mağazası kurmak ise ciddi sermaye istiyor. Ortalama düzeyde bir mobilya mağazası kurulumu 400-500 bin lira sermaye gerektiriyor. Ancak, sektörde bayilik ile ilerleyerek ortalama 200 bin lira sermaye ile mobilya mağazası kurma şansı elde edilebiliyor. Bu iş hakkında tüm ek bilgiler >MOBİLYA MAĞAZASI KURMAK bağlantısında bulunulabilir.

ŞARKÜTERİ AÇMAK

ŞARKÜTERİ

Genellikle Sucuk, salam, peynir, pastırma gibi yiyeceklerin satıldığı şarküteriler en çok para kazandıran işler arasında yer alıyor. Gıda sektöründe genel olarak para kazanma fırsatları ciddi oranda yüksek. Gıda sürekli bir ihtiyaç olması nedeniyle bu sektörde her hafta yalnızca 1 YENİ MÜŞTERİ kazanılması durumunda her geçen gün iş potansiyelinde artış sağlanmaktadır. Kısa sürede yüzlerce sabit müşteriye ulaşılabilecek nadide iş kolları arasında yer alan şarküteri dükkanlarında ortalama kar marjı da yüzde 35 seviyesinde bulunuyor. Şarküteri açmak için gerekli sermaye ise minimum 150 bin lira düzeyinde. Ancak bu sektörde temizlik, sağlık, hijyen gibi çok önemli püf noktaları var ve titiz, işinin ehli personel bulmak ciddi manada zor. Ayrıca şarküteri açmak isteyenler için en önemli tavsiye ise; yöresel ürünler.

AVM’de STAND AÇMAK

AVM sayısında artışa paralel olarak trend iş kolu olmaya başlayan AVM STAND işi mutlaka değerlendirilmeli. AVM’de Stand açmak ve bundan para kazanmak için ise farklı ve AVM’de bulunmayan bir ürüne yada hizmete ihtiyaç duyuluyor. Halihazırda bir AVM’de ciddi bir parfüm şirketinin standı varsa bu ürün yerine farklı ürünlere yönelmek daha mantıklı olacak. Sektöre girmek için yaklaşık 50-60 bin lira sermaye gerekiyor. AVM’de Stand kurmak isteyenler için “AVM’lerde Açılabilecek Stand Fikirleri” adlı bağlantıyı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

E-TİCARET

E TİCARET

Sık sık önerilen bir iş kolu olan e-ticaret sektörü ile çok para kazanmak düşünüldüğü kadar zor değil. Sektöre girmek ise para kazanmaktan bile daha kolay. E-Ticaret sektörü halihazırda Türkiye’de girişimcilerin en çok üzerine kafa yorduğu konular arasında yer alıyor. Sektörde yer edinmek ve para kazanmaya başlamak için çok yüksek sermaye gerekmemesi nedeniyle sık sık farklı alternatifler değerlendirilebiliyor. E-Ticaret sektörüne girmek için sermayeden önce farklı ve ucuz bir ürün bulunmalı ve özellikle sosyal medyadan anlamak gerekiyor. Sektöre girmeden önce sosyal medya konusunda bilgi sahibi olunmalı yada halihazırda bilgi sahibi olan bir personel istihdam etmek gerekiyor. E-Ticaret hakkında ayrıntılı bilgiler “E-Ticaret Yapmak İstiyorum: Ne Satabilirim?” bağlantısında bulunabilir.

KARGO ŞUBESİ ALMAK

Ülkemizde büyük 6-7 kargo şirketi bulunuyor. Bu kargo şirketlerinin tamamı 81 ilde yer alıyor. Ancak her ilde artık 1 şube yeterli bir rakam değil. Birçok şirketinin bir ilde onlarca kargo şubesi bile bulunuyor. Sizde bu konudaki eksiklikleri bularak para kazandıran bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz. Kargo şubesi almak son zamanların ciddi karlı işleri arasında yer alıyor. Çünkü Türkiye’de kargo sayısı düzenli olarak her yeni gün artmaya devam ediyor. Sektörde yer edinmek için ciddi şirketler 200 bin liradan fazla teminat mektubu isterken, daha düşük markalarda bu rakam 100 bin liraya kadar düşüyor. Ortalama iş yapan bir kargo şubesi aylık 50 bin lira para kazanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

PARA KAZANDIRAN 245 İŞ FİKRİ

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (34)

 1. çiğköfte sektörü halen revaçta az yatırım çok kar bayilik için

 2. İnşaat sektöründe dayılık yapacak bir adam arıyorum.

 3. öncelikle herkeze merhaba ben SEMİH YILDIZ AVM stanları görseller gibi plexsi gibi işlerde tam donanımlı bir şirketimiz vardır isterseniz bayilerinize mini stantlar yapıyoruz dijital baskı dış cephe sahne ve dekor işleri yapıyoruz…
  İSİM: SEMİH
  SOY İSİM :YILDIZ
  CEP NO: 0543 761 82 88
  @: semih_p_yildiz@hotmail.com

 4. büşra fikirlerin nedir-

 5. Avm lerde stand acmak için nerelere başvurmak lazım yada ne şekilde yapacaz detaylı bilgi lütfen

 6. 20 Nisan 2018

  Az yatırımla yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız bize ulaşın.

 7. EVDE PAKETLEME İŞLERİ YAPABİLİRİM CEVAP BEKLİYORUM.

 8. Sahlepi Konya’da yetiştirebilir miyiz teşvikler için KOSGEB’e mi başvurmamız gerekiyor

 9. Oyuncak işi mahallede tutarmı bilgisi olan varsa cevap bekliyorum

 10. 19 Eylül 2017

  Fitness salonu açmak istiyorum Mardin de çok fazla yok ve insanlar istiyor. Ama çok sermaye lazım ne yapacağımı bilmiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir