1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Emekliler İçin En İyi 8 İş Fikri

Emekliler İçin En İyi 8 İş Fikri
1

Emekli olduktan sonra muhtemelen yalnızca emekli maaşı ile hayatınızı kaliteli bir şekilde geçiremeyeceğinizi fark etmiş olmalısınız. Eğer ek bir gelir sahibi değilseniz yalnızca emekli maaşı ile geçinmek bile zor olabilir. Bu kapsamda emekliler için yapılabilecek bir çok ek iş fikirleri var. Bu işlerden hangisinin sizler için daha iyi olduğunu belirlemek ise becerilerinize, deneyimlerinize ve daha önce yaptığınız işlere bağlı olarak tercih edilebilir.

Yaşınızdan dolayı emekli olduysanız tam zamanlı çalışmak sağlığınızı kötü etkileyebilir. Bu nedenle sağlık koşullarınıza uygun işler daima öncelikleriniz arasında yer almalı.

İşte ilginizi çekebilecek en iyi seçenekler…

1. ÖZEL ŞÖFÖR

özel-şöför

Bir ehliyetiniz varsa öncelikleriniz arasında yer alması gereken bir iş fikri. Özel şöförlük yaparak ek gelir kazanabilirsiniz, üstelik sağlık koşullarınızı da çok fazla etkilemeyecektir. Özel şöför arayanların çoğu genellikle deneyim ve güvenlik ister. Bu iki koşulu karşıladığınız sürece rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Araç sürmeyi seviyorsanız ve sürekli dışarıda kalmak bir sorun olmuyorsa, özel şöförlük yapabilirsiniz. Türkiye’de özel sektör istihdamının her geçen gün artış gösterdiğini de belirtmekte yarar var.

2. SEYAHAT TURU REHBERİ

rehber

Gezmeyi seviyor musunuz? Cevabınız evet ise, bunu paraya dönüştürebilirsiniz. Seyahat turu rehberleri son dönemde 2 kişilik kafileler için bile elzem bir ihtiyaç olmaya başladı. Seyahat turu rehberliği yapmak için gezeceğiniz yerler hakkında önemli bilgiler elde etmeniz ve bunu insanlara aktarabilmeniz gerekiyor.

Eğer İngilizce diline sahipseniz yabancılar için de verebileceğiniz bu hizmet ile ciddi gelirler kazanabilirsiniz. Türkiye’nin birçok bölgesinde turistik yerler bulunuyor. Bu kapsamda tur operatörleri ile iletişime geçerek rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Bir seyahat turu rehberi olacaksanız elbette yolculuktan da keyif alıyor olmanız da gerekir.

3. ÇOCUK – BEBEK BAKIMI

bakıcı

Evde kalmaktan hoşlanan bir emekliyseniz tercih edebileceğiniz bir iş fikri. Çocuk ve bebek bakımı yaparak ek gelir kazanabilirsiniz. İnsanlar genellikle bu konuda yaşı büyük insanlara daha fazla güveniyor. Bu psikolojik bir durum ancak kesinlikle bir avantaj. Çocuk ve bebek bakıcılığı yapmak için elbette sağlık koşullarınızın uygun olması da gerekecek. Zira bir çocuğun bakımı için sık sık enerji harcayacaksınız.

Çocuk ve bebek bakımına yönelik binlerce ajans var. Bu ajanslara başvurabileceğiniz gibi büyük bir site gibi bir alanda yaşıyorsanız, ilan panolarına birkaç ilan yapıştırmak da yeterli olabilir.

4. BOYAMA – İÇ DEKORASYON

boyacı

Boyama ve iç dekorasyon hizmetleri konusunda deneyim sahibiyseniz eğer bu konuda hizmet sağlayabilirsiniz. Çoğunlukla emekliler tarafından yapılan iç dekorasyon hizmetine de öncelik verebilirsiniz. Bu konuda deneyim sahibi olmanız gerekiyor. Ancak birkaç aylık eğitim ile birlikte harika bir iç dekorasyon uzmanı olabilirsiniz.

5. ÇEVİRİ HİZMETLERİ

çeviri

Çoğunlukla yazmak veya konuşmak üzerine gerçekleşen çeviri hizmeti sağlayabilirsiniz. Ne kadar çok yabancı dil bilirseniz o kadar iş alma şansınız olur. Çeviri hizmetlerinde profesyonelleşip kendi ofisini kuran birçok emekli var. Bunlar arasına girebileceğinizi unutmayın, önemli bir iş kolu olduğunu belirtelim.

Ayrıca bir yabancı dile sahipseniz yapabileceğiniz çok farklı gelir kazandıracak işler var. Bu işlere İngilizce Öğrenilerek Para Kazanma rehberinden ulaşabilirsiniz.

6. EL İŞİ

elişi

El işleri yaparak ek gelir kazanabilirsiniz. Bir emekli için son dönemdeki en önemli tavsiyeler arasında yer alıyor. Sadece Filografi sanatı üzerine uzmanlaşarak bile ciddi gelirler kazanabilirsiniz.

El işi becerilerine sahip değilseniz eğer ücretsiz olarak Halk Eğitim Kursları’nda onlarca farklı dalda eğitim görebileceğinizi belirtelim. İster erkek ister kadın olun, keyifli bir vakit geçirebileceğiniz harika bir iş fikri olarak el işi sanatlarına yönelmenizi öneriyoruz. Daha fazla satış yapabilmek için Instagram üzerinden de bir sayfa açıp, ürünlerinizi burada listeleyebilirsiniz.

7. ÖZEL DERS

özel-ders

Günlük 100 – 200 liralık ek kazançlar sağlayabileceğiniz harika bir iş fikri daha! Herhangi bir konuda ders verebilecek düzeydeyseniz eğer bu konuda hizmet sağlayabilirsiniz. Örneğin matematik, piyano, golf, tenis, çello gibi özel derslere yönelik ciddi talepler var.

Özel ders hizmetlerinde birkaç iş aldıktan sonra referanslar ile ciddi bir talep görebilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bir rehberimiz var, rehbere ÖZEL DERS VERMEK bağlantısından ulaşabilirsiniz.

8. BAYİLİK ALMAK

Bir miktar sermaye sahibiyseniz eğer bir bayilik de alabilirsiniz. Türkiye’de her konuda bayilik veren binlerce firma var. Bu firmalardan biri muhakkak sizin şartlarınıza uygundur. Bu firmalara göz atarak herhangi birinden bayilik alabilirsiniz. Bu firmalara göz atmak için BAYİLİK VEREN FİRMALAR kategorisine göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. İyi günler karlı üretim imalat veya hizmet işini söylermisiniz 50bin lira limit var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir