Elon Musk Kimdir? İlham Verici Başarı Hikayesi
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Elon Musk Kimdir? İlham Verici Başarı Hikayesi

0

Elon Musk’un ilham verici başarı hikayesine göz atmalısınız…

Öncelikle, ELON MUSK KİMDİR?

Elon Musk

Dünyanın son dönemdeki en başarılı girişimcileri arasında yer alan Elon Musk, Tesla Motors’un baş mimarı, SolarCity’nin başkanı ve Paypal’ın kurucu ortağı olarak ün salmış bir girişimci, işletme sahibi, yatırımcı, mühendis ve mucittir.

Musk, 2017 yılı itibariyla 19.7 Milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 21. kişisi konumunda bulunuyor (Forbes)

Ünlü girişimci Silikon Vadisi’nde, PayPal, SpaceX ve Tesla Motors olmak üzere, 1 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip üç şirket kurmayı başaran ikinci girişimci olarak biliniyor. (ilki James Clark)

Elon, SolarCity, Tesla Motors ve SpaceX gibi dünyanın ve insanlığın son dönemde en çok ilgi duyduğu şirketlerin projelerinde aktif olarak yer aldı. Bu projelerin ortak hedefleri ise küresel ısınmayı azaltmak, Mars’ta insan kolonisi kurmak ve insan soyunun yok olma riskini ortadan kaldırmaktır.

Önemli bir hayırsever olarak da bilinen Elon Musk, Musk Vakfı’nı kurdu ve bu vakıf özellikle güneş enerjisi üzerine dünya üzerinde çeşitli çalışmaları yapmaktadır.

Ailesi: Maye (anne), Errol (babası), Tosca (kardeş) ve Kimbal Musk (kardeşi). İki kez evlendi ve altı çocuğu var.

KÜÇÜKLÜĞÜ

Elon-Musk-çocukluğu

Ünlülerin her biyografisinde hayatlarından önemli bölümler bulunur ve bu da onları önemli başarılara götürür. Elon’un da benzer öyküleri var!

Elon, 28 Haziran 1971’de model ve diyetisyen bir anne ve elektromekanik mühendisi babanın bir çocuğu olarak doğdu. Anne babası 1980’de boşandıktan sonra Elon genellikle babası ile birlikte yaşamaya başladı. Bu sıralarda Elon, Commodore VIC-20 ile bilgi işlem alanına ilgi duymaya başladı.

Elon, kendi başına bilgisayar programlamayı öğrenmiş ve yarattığı Blastar adlı video oyunu kodunu PC Ofis Teknolojisi adlı bir dergiye 500 dolara satmıştı.

Çocukluk yıllarında, Elon şiddetli bir zorbalıkla karşılandı ve bir merdiven basamağına atıldığında bile hastaneye kaldırıldı ve karartılıncaya kadar dövüldü.

Pretoria’daki bir ortaokuldan mezun olduktan sonra Elon evinden ayrıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Hemde ailesinin desteği olmadan!

İlk olarak 1989’da annesinin akrabalarının yaşadığı Kanada’nın Montreal kentine taşındı ve bir Kanada vatandaşlığına sahip oldu. Montreal’da çok düşük ücretli işler ile ayakta kalmayı başardı.  19 yaşındayken Queens Üniversitesi’ne (Ontario) taşındı.

Elon Musk iki yıl Ontario’da eğitim gördü ve nihayet 1992’de Birleşik Devletler’e taşınma şansını elde etti. Pennsylvania Üniversitesi’nden bir burs aldı.

Fizik bölümünde Bachelor of Science derecesini tamamlamış ve sonra Wharton School’da Ekonomi bölümünden mezun olmuştur.

1995 yılında Elon, nihayet uygulamalı fizik ve malzeme biliminde doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne taşındı; ancak İnternet, yenilenebilir enerji ve dış mekan alanlarındaki girişimci isteklerini takip etmek için iki gün sonra programı terk etti.

Ve her şey burada başladı!

ELON MUSK’UN YÜKSELİŞİ

Stanford’dan ayrıldıktan sonra Elon ve kardeşi Kimbal, babalarından 28.000 dolar borö aldılar ve 1995’te Zip2 adlı bir yazılım şirketi kurdular.

İnternet gelişmeye başlamıştı ve gazeteler yeni aracın en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini anlamaya çalışıyorlardı.

ZIP2

Musklar gazete yayıncılarına yardım etmeye karar vererek Zip2 adlı bir çevrimiçi şehir rehberi geliştirdiler. Yeni çevrimiçi rehber, New York Times ve Chicago Tribune dahil olmak üzere sektördeki önemli oyunculardan iş almayı başardı.

4 yıl sonra, Şubat 1999’da Elon ve Kimbal Musk, Zip2’yi 307 milyon dolar nakit, 34 milyon dolar hisse senedi opsiyo ile birlikte Compaq’a sattı. Elon, bu satıştan yüzde 7’lik hissesi için 22 milyon dolar kazandı.

X.COM

Satıştan kısa bir süre sonra, Zip2 satışından 10 milyon dolar harcayarak Elon, X.com adlı başka bir girişim kurdu!

X.com, PayPal adlı bir havale servisine sahip olan Confinity ile yaklaşık bir yıl içinde birleşmiş olan çevrimiçi finansal hizmetler ve e-posta ödeme şirketiydi.

Birleştirilmiş şirket ağırlıklı olarak PayPal hizmetine odaklandı.

elon-paypal
Peter Thiel (solda) ve Elon Musk (sağda)

Ekim 2000’de Elon, genel sekreterlik görevinden uzaklaştırıldı. Bunun nedeni, PayPal’ın Unix tabanlı altyapısını Microsoft Windows’a taşımaya yönelik arzusu üzerine diğer şirket liderleriyle yaşanan anlaşmazlıklardı.

Bütün bunlar, Elon’un ilk tatilini yaptığı 2000 yılının sonlarında yaşandı. Havaalanında hala Avustralya’ya giden yolda uçuşta iken, PayPal’ın kurulu onu görevden aldı ve Peter Thiel’i yeni CEO yaptı.

Ve Ekim 2002’de Paypal, 1.5 milyar ABD dolarına eBay’a satıldı. Bu satıştan Elon, yüzde 11.7 hissesi için 165 milyon dolar gelir elde etti.

Fakat PayPal, Musk için yolu sonu değildi; aksine, çok daha iddialı projelerin başlangıcıydı. Bunlardan biri Uzay araştırmaları! Elon, her zaman insanları farklı gezegenlere götürmek istedi.

SpaceX

Ve 2001’de de bunu yerine getirmeye karar vererek bunun üzerine SpaceX adlı şirketi kurdu.

Musk, Kaliforniya merkezli şirketin CEO ve CTO’su olarak roket teknolojisini geliştirmeye odaklandı.

Kuruluşundan bu yana, şirket birkaç başarı için çok sayıda haber yaratmaya başladı. Şirketin İlk iki fırlatma araçları (Falcon 1 ve Falcon 9 roketi) ve ilk uzay aracı (Dragon) olarak önemli başarılara imza attı.

SpaceX, yedi yıl içinde, bir Falcon aracı ailesi ve Dragon çok amaçlı uzay araçları için ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) ile anlaştı.

Ayrıca SpaceX, 2006 yılında SpaceX Falcon 9 lansmanı aracının ve Dragon uzay aracının geliştirilmesi ve test edilmesiyle NASA’dan kargo Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınması için bir sözleşme imzaladı.

Şuanda SpaceX, dünyanın en büyük özel roket motor üreticisidir.

Halen Elon, 2022 yılında kırmızı gezegene gitmeyi hedefleyen daha büyük Mars Colonial Transporter (MCT) uzay aracının ilk insansız uçuşu üzerinde çalışıyor. Bunu, 2024 yılında ilk insanlı MCT Mars uçuşu izleyecek.

TESLA MOTORS

Martin Eberhard ve Marc Tarpenning, 2003 yılında Tesla Motors’u kurdu.

Her ikisi de şirketin erken gelişiminde aktif rol oynadı. Şubat 2004’te, Elon Musk projeye 70 milyon dolarlık yatırım yaparak dahil oldu. Yönetim kurulu başkanı oldu ancak Elon, şirketin günlük iş faaliyetlerine karışmadı.

Ancak 2008 yılındaki krizde mecburen Tesla Motors’un CEO görevine geçmek zorunda kaldı.

Tesla Motors, 2010 yılında, Amerikan piyasasında ilk halka arzını gerçekleştirmek için harekete geçti. Tesla, 10 yıl boyunca kârsız olmasına rağmen, NASDAQ’da 17 $ hisse fiyatı ile listelendi ve 225 milyon dolardan fazla yatırım çekti.

elon-nasdaq

Tesla’nın finansal başarısının asıl nedeni EPA testinde tek şarj ile 426km gidebilen üst sınıf sedan Tesla Model S oldu. Model S’in üretimi Haziran 2012’de başladı, başlangıç fiyatı 69.900 dolardı.

O günden bu yana, şirket, dört kapılı Model S sedan, Model X, Mercedes B-Class Electric Drive, Mercedes A Class, ve Toyota RAV4 EV için elektrikli aktarma organları sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli modeller geliştirmeye başladı.

29 Ocak 2016 itibarıyla Musk yaklaşık 28.9 milyon Tesla hissesine (şirketin yaklaşık% 22’si) sahiptir ve Steve Jobs ve Mark Zuckerberg’e benzer şekilde yıllık 1 dolar maaş alır.

 

İlginizi Çekebilir