Ek İş Amacıyla Başlayıp Zengin Oldular!
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Ek İş Amacıyla Başlayıp Zengin Oldular!

1

Balıkesir Edremit’te yaşayan basketbol antrenörü ile bir esnaf, 3 yıl evvel ek iş amacıyla başladıkları bu iş fikri ile kısa sürede zengin oldu.

Balıkesir’de yaşayan 2 arkadaş, ek iş amacıyla istiridye mantarı üretimine başladı. Uzun süre araştırmaları sonrası başladıkları yetiştiricilik işinde kısa sürede yıllık 20 ton istiridye mantarı üretmeyi başardılar. Pazar sorunu yaşamadıklarını ifade eden girişimciler, mantarların kilogramını 20 liradan pahalıya rahatlıkla satabiliyor.

Ek gelir amacıyla yaptıkları üretimde ilk sene bilgi yetersizliği nedeniyle istedikleri verimi alamayan genç girişimciler, çareyi internette buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Karlı Tarım Ürünleri

Yaptıkları araştırmalarla bu üründen nasıl verim alınacağını öğrenen girişimcilerden Ziya Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiçbir kimyasal madde kullanmadan ürettikleri istiridye mantarını, kırmızı etin üçte bir fiyatına sattıklarını söyledi.

Bu yıl 20 tonluk rekolteye ulaştıklarını dile getiren Türkmen, şöyle devam etti:

“Bu iş artık öncelikli işimiz haline geldi. Bölgede bu işi yapan tesis yok. İstiridye mantarı, kompostlarda yetişen bir ürün. Kompostların içinde de sadece ham pamuk ve mantar tohumları bulunuyor. Tamamen organik biçimde üretiyoruz. Biz onların yetişmesi için bu çadırların içinde gerekli iklimi sağlıyoruz. Çadırlarımızın biri 10 ton kompost alıyor. İki çadırımız var. Protein ve fosfatça zengin mantarımızdan gelirimiz ek kazancın üzerine çıktı.”

ek

Mantar üretiminin zor olduğunu, ancak kazancının üreticisini mutlu ettiğini belirten Öztürk, “İstiridye mantarının en güzel tarafı, üretimi esnasında hiçbir kimyasal maddenin kullanılmamasıdır. Literatüre bakıldığında, dünya üzerinde istiridye mantarından zehirlenme vakasının yaşanmadığı bilinmektedir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRZengin Olmanın YollarıNasıl Zengin Olunur

Pazar oluşturmakta zorlanmadıklarını vurgulayan Öztürk, “Deneme yanılma yöntemiyle acemiliğimizi yendik. Üretim ve pazarlama konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. İstiridye mantarına, çevre illerde hizmet veren otel ve restoranlar ilgi gösteriyor. Evlere de son aylarda girmeye başladı. Halihazırda pazarı olan bir ürün ve bu da en büyük avantajımız.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  1. WHAFF Rewards android ve ios uygulamsıyla boş zamanlarınızda uygulama görevlerini yaparak para kazanın uye olduğunuzda JR38022 bu kod ile giriş yaparsanız 0,300$ hesabınıza hemen yatar.

Bir yanıt yazın