1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz

Efsanevi Ses Sanatçısı Aretha Franklin’den 8 İlham Verici Söz
0

Pek çoğumuz bilmez fakat inanılmaz ‘’Respect’’ şarkısını ilk kez kayda alan Aretha Franklin değildir. Otis Redding, şarkıyı ilk kez kayda alan büyük bir yetenektir. Fakat Aretha şarkıyı söylediğinde Otis ‘’şarkımı kaybettim’’ demiştir.

Gösterişli kariyeri sırasında, Soul müziğin kraliçesi müzik endüstrisinin en yüksek onurlarına erişmiştir: 18 Grammy ödülü, Grammy Hayat Boyu Başarı ve Efsane ödülleri ve 1987’de Rock’n Roll Hall of Fame’e kabul edilen ilk kadın olmak gibi… 1990’larda Kennedy Center tarafndan onurlandırılan seçkinlerdendi ve Ulusal Sanat Madalyası sahibi de oldu.

2005’te memleketi Michigan’da, 19 yıl önce Michigan Eyaletinin sesini ‘’değer biçilemez bir doğal güzellik’’ olarak anmasından sonra, eyaletin Rock And Roll Efsaneleri arasına alınmıştır. Aynı yıl Başkanlık Özgürlük Madalyası da almıştır.

Franklin, Başkan Barack Obama’nın 2009’daki ünlü yemin töreninde de sahne almıştır. 2016’da New Yorker’a verdiği bir demeçte Obama, Franklin ve onun mirası hakkındaki görüşlerini şöyle aktarmıştır:

‘’ Kimse Afrika-Amerikalıların ruhu ve blues, R&B ve Rock and Roll arasındaki bağlantıyı onun gibi kuramamıştır—büyük zorlukların ve acıların nasıl böyle umut, hayat ve güzellik dolu bir şeye dönüştüğünü de onun gibi aktaramamıştır. Aretha söylemeye başladığında Amerikan tarihinin gözleri dolar. Amerikan olmanın ne demek olduğunu çok iyi kavrıyor, en alt tabakadan en üstüne, iyiden kötüye, sentezleyerek, barştırarak, büyüleyerek…’’

Müziğin gücü ve işiyle ilgili Franklin’in 8 ilham verici ünlü sözü:

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

– Şarkılarımın kadınlar için birer marş haline geleceğini bilmiyordum. Fakat çok mutluyum. Kadınlar büyük olasılıkla sözlerimde hemen kendilerini buldular. Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğrenebiliriz, müziğimden ilham alınması ve müziğimin amaçlara eşlik etmesi mükemmel bir şey.

– Müzik değişiyor, ve ben de yanında değişeceğim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2022'de Para Kazanmanızı Sağlayacak En Kârlı E-ticaret İş Fikirleri

– Birinin yüzünü gülümsetebiliyorsam bile bana yeter. İnsanların birbirini anlamasına yardımcı olma adına müzik evrenseldir, evrensel ve bulaşıcı.

– Ben gerçekçilere müzik yapıyorum. Müziğimi olduğu gibi kabul edebilenlere.

– Bana hangi kaydımı bir zaman kapsülüne koymak istediğimi sordular ve onlara ‘’Respect’’ (Saygı) cevabını verdim. Çünkü tüm insanlar saygı ister, küçük çocuklar ve bebekler bile. İnsan olarak birbirimizden saygı görmek hakkımız.

– Her zaman yarı emeklilikteyim, asla tam olarak emekli olmayacağım. Kim sadece bir yerde oturmak ister ki? Ben insanları seviyorum. Sahne almayı seviyorum. Bu hep böyleydi, hep de böyle olacak.

– Her doğum günü bir hediyedir. Diğer her gün de.

– Her zaman bir yerlerde şarkı söylüyor olacağım.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir