1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

E-Ticarete Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Konu

E-Ticarete Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gereken 5 Konu
0

E-ticaret kapsamlı ve çağın en değerli iş fikirleri arasında yer alıyor. Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız ve başlangıç seviyesinde bulunuyorsanız, dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Ancak biz bu rehberde en çok dikkat etmeniz gereken 5 önemli hususa değineceğiz.

Öncelikli olarak e-ticaret hakkında fikriniz yoksa veya başlangıç konusunda önemli bir kaynağa ihtiyaç duyuyorsanız, E-Ticaret Yapmak İstiyorum adlı rehberimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Rehberde nasıl başlayacağınızdan, nasıl satış yapacağınıza kadar ayrıntılı bilgiler sağladık.

Şimdi e-ticarete başlamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken 5 önemli hususa değineceğiz…

1. ZAMAN ve EMEK

Hayattaki hiçbir başarı tesadüf değildir. Bu en önemli mottonuz olmak zorundadır. E-ticaret sitesini kurduktan birkaç hafta sonra bu işten vazgeçen on binlerce girişimci bulabilirsiniz. Bunun en büyük nedeni e-ticaretin yalnızca bir platform kurmak olduğunu düşünenler nedeniyle yaşanıyor. E-Ticaret yapmak ve bunda başarılı olmak isteyenler, bir perakende mağazası işletir gibi sabah erkenden uyanıp işin başına geçmeli ve özellikle ilk zamanlarda minimum 12 saat mesai yapmalıdır. Aksi durumda gününü küçük bir kısmını e-ticaret portalına vererek, başarıya ulaşmanız çok düşük bir olasılıktır. Yeterli bütçeniz varsa birkaç personel istihdam ederek bu süreci daha rahat yönetebilirsiniz.

2. HEDEFLERİ BELİRLEMEK

En önemli ikinci husus ise hedefleri iyi belirlemektir. Hedefleri doğru planlayarak hem zamandan hem de paranızdan tasarruf edersiniz. Örneğin, aylık milyonlarca liralık satış hedefi ile yola çıkanların yapması gerekenler çok farklı iken, Anadolu’da küçük bir mağazasının satışlarını yüzde 10-20 artırmak amacıyla e-ticarete girmek isteyenlerin yapmaları gereken farklıdır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Her iki durumda da iyi bir planlama yapmalı ve mutlak suretle bir iş planı ile bu hedefleri kayıt altına almalısınız. Böylelikle en çok odaklanmanız gereken konuları daha iyi belirleme şansınız olacak.

3. BÜTÇEYİ DOĞRU KULLANMAK

e-ticarete başlayanların sıklıkla en çok sorun yaşadığı konuların başında bütçe – sermaye geliyor. Bir e-ticaret sitesini kurmak ve işletmek için gerekli belirli bir sermaye yoktur. Günümüzde tamamen ücretsiz olarak e-ticaret yapmanızı sağlayan platformlar da bulunur. Ancak kendi ekibinizi kurmak, ofis tutmak, şirket açmak, altyapı satın almak ve en önemlisi ürün depolamak maliyetli bir konudur. Bu nedenle bütçenizi doğru planlamanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Küçük Ölçekli En Karlı 15 İmalat ve Üretim Fikirleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: E-Ticaret Mağazanızın Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 5 Harika Yol

Eğer yeterli bütçeniz yoksa, bu durumda ekip kurmak ve ürün depolamaktan büyük ölçüde vazgeçmeniz gerekebilir. Günümüzde küçük e-ticaret portallarının büyük kısmı çok az ürün depolamaktadır. Ayrıca ilk dönem e-ticaret portallarının birçoğunda yalnızca 2 kişi çalışır.

Bütçeyi doğru kullanabilmek için hedefleri doğru belirlemeniz de gerekir.

4. VERGİ MÜKELLEFİ OLMAK

Günümüzde yeni düzenlemeler ile birlikte vergi mükellefi olmak çok basittir ve eskiye nazaran daha az maliyetlidir. Ne kadar küçük olursa olsun mutlak suretle bir e-ticaret sitesi kurduğunuz zaman vergi mükellefi olmanızı öneririz. Öncelikle bir hizmet veya ürün satışı gerçekleştirdiğiniz zaman mutlak suretle fatura kesmeniz gerekir, fatura kesmek için de vergi mükellefi olmanız gerekir. Müşteri faturayı görmediği zaman size büyük ihtimalle artık güvenmeyecektir. İkinci konu olarak, e-ticaret sitelerinde artık sanal pos bir gerekliliktir ve sanal pos almak için de vergi mükellefi olmanız gerekir. Son olarak da kaliteli e-ticaret alyapısı sağlayan işletmelerin birçoğu şirket olmayanlara satış yapmamaktadır.

5. ALTYAPI ve TASARIM

E-ticaret platformlarının başarısını doğrudan etkileyen en önemli konuların başında kullanacağınız e-ticaret sitesinin altyapısıdır. Satış, kargo, pazarlama, faturalandırma, SEO gibi neredeyse bütün süreçleri artık e-ticaret platformlarından yönetmeniz gerekiyor, bu nedenle altyapıyı tercih ederken iyi araştırma yapmanızı öneririz. Birçok e-ticaret altyapısı sağlayan işletme, müşterilerine eğitim de sağlamaktadır. Mutlak suretle eğitim veren işletmeleri tercih etmenizi öneririz.

Ayrıca kullanacağınız altyapıya ek olarak, e-ticaret platformunun iyi bir tasarım ile donatılması ve kullanıcıların ilgisini çekmesi çok önemlidir. Bunun için harcayacağınız bütçe, büyük ihtimalle en iyi masrafınız olacak.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir