1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

E-Ticaret Mağazanızın Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 5 Harika Yol

E-Ticaret Mağazanızın Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 5 Harika Yol
0

Bir e-ticaret mağazanız varsa, mağazayı geliştirip satışları artırmak için muhtemelen çok zaman ve para harcıyorsunuz. Araştırmak, analiz etmek, fikirler denemek tam da yapmanız gereken şey, tamamen doğru yoldasınız. Karlı İş Fikirleri platformu olarak sık sık girişimci ve yatırımcılara e-ticarete odaklanmalarını öneriyoruz, bu doğrultuda eğer e-ticarete başladıysanız, mağazanızın başarılı olması için de birçok ipucumuz var.

1. E-POSTA LİSTENİZİ GELİŞTİRİN

Dünyada 2,5 milyar insan e-posta kullanıyor. Önümüzdeki 2 yılda ise söz konusu rakamın 2,9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu, neredeyse internet kullanıcılarının yüzde 80’i anlamına geliyor. Böylelikle e-posta pazarlaması, tüm dünyada en hızlı ve en etkili şekilde sağlanabilecek bir pazarlama yöntemi fırsatı sağlayacak. e-Ticaret sitenizin satışlarını artırmak istiyorsanız, e-posta listenizi geliştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

MUTLAKA İNCELEYİNE-Ticaret Yapmak

E-posta pazarlaması, işletme sahiplerinin çok sayıda tüketiciye ulaşmalarını kolaylıkla sağlar. Özellikle küçük işletme sahipleri için, Email, TV, radyo gibi geleneksel pazarlama kanallarından daha iyi bir seçimdir. e-Posta listenizi geliştirken, müşterilerin tamamına aynı kategoriye eklemeyin, hangi müşterinin hangi ürünler ile ilgileneceğini baz alarak bülteninizi geliştirin.

2. İPUÇLARINI KULLANIN

e-Ticaret sitenizde yükselmeyi istiyorsanız, tüm dünyada kabul gören birçok farklı teknik vardır. Bu tekniklerin ne kadarını uygulayabilirseniz, o kadar yüksek potansiyel elde edersiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

 • Henüz ürünü satışa koymadan önce, ürünün trend bir ürün olduğunu ve daha iyisinin çıkmadığını bilmekte yarar var. Yanlış ürünler için yola koyulmadığınıza emin olun.
 • Müşterilerinizi tanımaya çalışın, her bir müşteri, etrafındaki insanlar ile birlikte aynı anda yüzlerce müşteri anlamına gelir. Ürünü nasıl kullanacakları konusunda yardımcı olun ve nelere ihtiyaçları olacaklarını öğrenmeye ve ürünü neden aldıklarını anlamaya çalışın.
 • Müşteriniz yalnızca bir ürüne ihtiyacı olduğunu söylüyorsa, onu sıkıp başka ürünler için tavsiyede bulunmayın. Bu her müşteriyi bıktırır.
 • Aciliyet oluşturmaya çalışın. Sınırlı süre için bir ürünün fiyatını indirdiyseniz, bundan müşterilerinizin haberinin olmasını sağlayın. Ürün sayfasına bir geri sayım sayacı koyabilirsiniz.
 • Bir e-ticaret sitesinde memnuniyet oranını yükseltmenin en iyi yollarından biri hediye göndermektir. Çok ucuza hatta maddi değeri olmasa bile en küçük hediyeler dahi müşteriyi memnun eder. Örneğin son dönemde, e-ticaret siteleri küçük çikolata paketleri yaptırıp, sipariş kutusuna eklemektedir.
 • Ürün fiyatlarını belirlerken, 7 ve 9 büyülü rakamlarını kulanın.
 • Ürün sayfalarında, ürünleri kullananlardan gelen hikayelere ve kullanım örneklerine yer verin. Böylelikle bir ürün hakkında fikri olmayan bir müşteri, ürünü aldıktan sonrasını bile hayal etmeye başlayabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2020'de Yüksek Oranda Büyüme Beklenen 4 Sektör

3. SEO YAPIN

Elbete e-ticaret platformlarında en çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu Arama Motoru Optimizasyonu’dur. (SEO) İnsanlar bir ürüne ihtiyaç duyduklarında bunu genellikle arama motorlarında ararlar. Genellikle de bunu Google’yi kullanarak gerçekleştirirler. Google’de özellikle ilk sayfada olmak markanıza büyük değer katacaktır ve hiç ummadığınız anda çok ciddi satışlar elde etmenizi sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRStoksuz E-ticaret Dropshipping

SEO çok kapsamlı bir konudur ve bu konuda bilginiz yoksa profesyonel destek almanızı da öneriyoruz. Eğer kendi başınıza başlangıç seviyesinde yola koyulmak istiyorsanız, önerilerimiz;

 • Bilgilendirici ve anahtar kelimeyle alakalı başlık etiketleri, meta açıklamaları, optimize edilmiş etiketler oluşturmak, tıklama oranını ve nitelikli web trafiğini artırmaya yardımcı olur.
 • Web sitenizin mobil sürümünü ve mağaza uygulamalarını oluşturun. Ayrıca tüm platformlarda Responsive adı verilen duyarlı tasarıma sahip olmasını sağlayın.
 • Ürün sayfalarında, ürünler için açıklayıcı makalaler sağlayın.
 • e-Ticaret sitenizin Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, Instagram gibi sosyal medya hesaplarını açın ve buralardan bağlantı alın.

4. YORUMLAR ALIN

e-Ticaret sitelerinde satışları artıran ve internet sitelerine en çok güven veren konulardan biri yorum ve inceleme almaktır. Şu anda dünyada en çok satış yapan internet siteleri aynı zamanda en çok yorum alan sitelerdir. Bu doğrultuda yorum almak çok değerlidir. Yorum almak konusunda sorunlar yaşıyorsanız, en çok önerdiğimiz şey; yorumlar üzerinden kullanıcılara puanlar vermek ve bu puanları alışveriş çeklerinde kullanmalarını sağlamaktır.

Yorum almanızı sağlayacak diğer yöntemler ise;

 • Yorum bölümünü basitleştirin ve tüm düzeydeki kullanıcıların kullanabileceği şekilde geliştirin,
 • E-posta ile kullanıcılara ulaşarak, yorumda bulunmalarını isteyin
 • Sosyal medyada sizi takip eden takipçilerinizden sattığınız ürünlere yorumlar yapmalarını isteyin, eğe yeterli geri dönüş alamıyorsanız, birkaç çekiliş yaparak hediye verebilirsiniz.

5. RAKİP ARAŞTIRMASI YAPIN

e-Ticaret sitelerinde 1 numara olmak istiyorsanız, yapmanız gereken en önemli konulardan biri de rakip araştırması yapmaktır. Sizinle aynı kategoride satış yapan diğer siteler, sizden neyi daha iyi yapıyor? İşte tam olarak cevap bulmanız gereken soru bu.

Hatta birçok e-ticaret bölümünde sırf bu konuda çalışan personeller bulunur ve bu personeller rakip sitelerden çeşitli zamanlarda alışveriş yaparak, ne yaptıklarını incelemeye çalışır. Burada devreye teorik bilgiler girmez, her rakip elbette farklıdır ve bu nedenle ya kendi başınıza, ya da profesyonel olarak inceleme yapmalısınız. Her inceleme yaptığınızda yeni bir şey keşfedeceğinize eminiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2021 için 101+ e-Ticaret İş Fikri

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir