E-Kitap Yazarak Para Kazanmak İstiyorum!

e kitap yazmak

Sadece kitap değil yeni haliyle e-kitap yazarak da eşsiz düzeyde para kazanabilirsiniz. Özellikle rehber e-kitapları son yıllarda yazarlarına ciddi düzeyde gelir sağlıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar artık fiziksel kitaplar kadar e-kitaplara da ilgi duymaya başladı. Siz de kendinizi geliştirerek, bir e-kitap yazarak bu trend aracılığıyla para kazanabilirsiniz.

E-Kitapları yazmak, normal bir kitaba göre çok daha kolay ve satışa sunması birkaç saatinizi almaktadır. Üstelik e-kitapları satışa sunmak için herhangi bir sermayeye de ihtiyacınız yok.

E-KİTAP NEDİR?

e-Kitaplar (elektronik kitap) genel olarak cep telefonu, tablet ve bilgisayar aracılığıyla okunabilen kitaplardır. Fiziksel olarak bulunmaz ve dileyen herkes tarafından kolaylıkla yazılabilir. Dijital olarak sunulan e-kitaplar, çeşitli platformlar aracılığıyla ücretsiz veya çeşitli ücretler karşılığında indirilebiliyor.

Öncelikle “Ben Ne Anlarım Kitap Yazmaktan!” diyorsanız dahi bu pasif gelir fikrine göz atmalısınız. Çünkü E-Kitap yazmak düşündüğünüz kadar zor değil. Her insanın başkalarının ilgisini çekebilecek çok iyi anladığı bazı konular vardır. Örneğin siz arabalardan çok iyi anlıyor olabilirsiniz ve bu bildiklerinizi hemen 50 sayfalık bir E-Kitaba dökebilirsiniz. Üstelik bu kitabı basmak için yayınevi yayınevi dolaşmanız ve ciddi masraflar altına imza atmanız gerekmez. Anında satışa sunarak dünyanın her yerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

E-KİTAP NASIL YAZILIR?

E-Kitap yazmak için öncelikle bir iki aylığına ücretsiz e-kitaplara göz atmanızda büyük fayda var. Bu e-kitapların nasıl hazırlandığı ve hangilerinin çok sattığını öğrenin. 1-2 aylık sürenin ardından kısa kısa 3-4 sayfalık ilginizi çeken konularda denemeler yapın ve bu e-kitapları aileniz, arkadaşlarınıza gönderin. Olumlu ve olumsuz geri dönüşlerle birlikte e-kitabınızı yazmaya devam edin.

e-kitabınızı satın alacak kişiler yazarlar ve eleştirmenler olmayacak; aileniz ve arkadaşlarınız gibi güzel bir konuda bilgi sahibi olmak, girişim veya deneyim okumak isteyen insanlar olacak. Çok fazla panik olmayın ve kitap yazmanın çok zor olduğu fikrine kapılmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 42 Gerçek Para Kazanma Yolu!

E-Kitabı yazmak için Ms Word programı bile yeterlidir. MS Word programının kullanımı çok basittir. Youtube üzerinden binlerce Word programını kullanmayı öğreten videolar mevcuttur. 1-2 saat içerisinde Word’un kullanımını tam olarak çözmüş olacaksınız. Son dönemde cep telefonları üzerinden de e-kitap yazılmasını sağlayan programlar ortaya çıktı. Bunları keşfetmek için de uygulama marketinize göz atabilirsiniz.

ŞIK BİR KAPAK ve AÇIKLAMA YAZIN

Fiziksel kitapların satışında önemli rol oynayan konulardan biri de kitapların kapakları ve iyi bir önsöze sahip olmasıdır. Aynı durum e-kitaplar için de ciddi düzeyde geçerlidir. E-kitabınız için profesyonel bir grafikerden de destek alabileceğiniz şekilde şık bir kapak hazırlayın. Ayrıca bu kitabınız çok iyi anlatan bir açıklama ve önsöz de hazırlamayı mutlaka ama mutlaka ihmal etmeyin.

AÇIKLAYICI ve NET OLUN

Fiziksel kitapların aksine e-kitaplarda edebiyat kaygısı çok daha düşüktür. e-kitaplar genellikle roman gibi tercihler dışında oldukları için genellikle “bilgi” içerikli olur. Eğer siz de “bilgi” içerikli bir e-kitap hazırladıysanız mutlaka açıklayıcı, yönlendirici olun ve net bir dil kullanmaya özen gösterin.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Kitabınızın her türden insan tarafından rahatlıkla okunabilmesi ve anlaşılır olması önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dolar Kazanmak

EN ÇOK SATAN E-KİTAP TÜRLERİ

Türkiye ve dünyada en çok satan kitap türleri sırasıyla: Sağlık, fitness, İş, Aşk ve finans’tır

Siz de bu ana başlıklar altında “çok köşede kalmış” dahi olsa güzel bir konuya değinerek güzel bir e-kitap hazırlayabilirsiniz. e-Kitaplar 1 sayfadan da oluşabileceği gibi bin sayfadan da oluşabiliyor. Herhangi bir sayfa sınırı yok.

E-KİTAP NASIL SATILIR

E-Kitap satmanın birçok farklı yolu vardır.

+ İlk yol, aracılık yapan E-Ticaret sitelerini kullanmaktır. Birçok E-Ticaret platformu e-kitap satışına da izin vermekte. e-kitap satışlarından bu e-ticaret platformları ortalama yüzde 10 komisyon almaktadır.

+ E-Kitap satmanın bir diğer yolu ise sosyal medyadır. Sosyal medya hesaplarınıza reklam yaparak bu e-kitaplarınızı şahsi profilinizden yada e-kitap üzerine açılan bir sosyal medya sayfasından satışa sunabilirsiniz. Dijital bir varlık olması nedeniyle e-kitapların sosyal medya satışı yüksektir.

+ E-kitapları satmanın en popüler yollarından bir diğer ise, e-kitap üzerine bir web sitesi açmaktır. E-Kitap satanların büyük bir kısmı bu kitaplarını web sitesi açarak satmaktadır. Web sitesi kurmak eskiye nazaran çok daha kolaydır. Hemen 25 Dakikada Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur rehberi aracılığıyla kendi web sitesini kurabilir ve e-kitaplarınızın satışını yapabilirsiniz.

Web sitesi üzerinden satış yapmayı planlayanların kapıda ödeme üzerinden ilerlemesini öneriyoruz.

+ E-kitaplar son dönemde en çok ise e-kitap mağazalarından satışa sunuluyor. En çok satış yapılan e-kitap servisleri Amazon Kindle ve Google Kitaplar’dır. Amazon Kindle’de kitap satışına başlamak için 25 Dolar ücret ödemeniz gerekirken, Google Kitaplar’da e-kitabınızı listelemek için herhangi bir ek ücret ödemeniz istenmiyor.

Her iki serviste de satışlar için elde ettiğiniz gelir banka hesaplarınıza yapılıyor.

E-KİTAP’TAN NE KADAR KAZANIRIM

Öncelikli olarak yazabileceğiniz onlarca e-kitap hiçbir zaman satılmayabilir, bunu net olarak bilmeniz gerekir. Çok büyük bir piyasa ve ciddi rekabetler ile karşı karşıya kalacaksınız. Satış olmazsa tüm masraflarınız boşa gider ve hiç para kazanamayabilirsiniz. Ancak bu size harika bir deneme olur ve bir sonraki e-kitabınızda neleri doğru yapmanız gerektiği hakkında size eşsiz bilgiler ve deneyimler sağlayacak.

E-Kitapların ortalama fiyatları 5 ila 75 TL arasındadır. Örneğin sizin kitabınız 20 TL ücretle satılıyor olsa, maliyetiniz neredeyse sıfır olduğu için hemen hemen bu ücretin tümü size kar olarak yansıyacak. Günde 2-3 kitap satışıyla bile aylık 1500 liranın üzerinde para kazanabilirsiniz. Ayrıca bu sistem bir süreden sonra otomatikleşir ve siz ek bir masraf yapmadan, çaba harcatmadan düzenli olarak para kazandırır. (Pasif Gelir)

E-Kitap yazanlara en büyük önerimiz “yılmamaktır“. Her yazdığınız e-kitap ciddi düzeyde para kazandıracak diye bir şey yok. Bildiğiniz konularda iyi bir eser ortaya çıkarmaktan yılmayın. Bazı yazarların 20-30 e-kitabı bulunurken yalnızca 1 tanesinin dahi satıldığı oluyor.

Kitap sektöründe bir kitabınızın çok satması dolayısıyla diğer kitaplarınıza da ilgi artacaktır. Çok iyi bir eser çıkartmak için her defasında daha fazla çaba göstermeniz önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde Yapılabilecek En İyi 10 İş Fikri

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık