1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Duygusal Zeka: Başarılı İş Liderlerinin Temel Özelliği

Duygusal Zeka: Başarılı İş Liderlerinin Temel Özelliği
0

Duygusal zeka (EQ olarak da bilinir) stresi azaltmak, etkili iletişim kurmak, başkalarıyla empati kurmak, zorlukların üstesinden gelmek ve kişisel çatışmaları/krizleri yatıştırmak için kendi duygularınızı olumlu şekillerde anlama, kullanma ve yönetme becerisidir.

Duygusal zeka, daha güçlü ilişkiler kurmanıza, okulda ve işte başarılı olmanıza, kariyer ve kişisel hedeflerinize ulaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Duygusal zeka ek olarak iş ve kişisel hayatınızda daha bilinçli kararlar vermenize de yardımcı olur.

İş dünyasının ilk gününden itibaren bir insanın iş dünyasındaki başarısının temel prensibi, kişinin kendi becerisine bağlıdır. Kısaca daha iyi, daha akıllı ve daha bilgili olan insanlar işlerinde başarılı olacaktır. Peki ya duygu bunun neresinde? Duygusal zeka işte tam olarak burada devreye giren önemli bir faktör.

İşyerinde yüksek duygusal zekaya sahip takım arkadaşları, ekip için birçok değerli fayda sağlar. Birincisi, insanlarla, gruplar halinde veya ekip projelerinde çalışma olasılıkları çok daha yüksektir. Duygusal zeka, onlara başkalarıyla bağlantı kurma, güven oluşturma ve projelerin başarılı olmasına yardımcı olan dostane profesyonel bağlar kurma yolları sunar.

Duygusal Zekanın 5 Faktörü

Öz yönetim: Kişinin kendi duygu ve davranışlarını kontrol etmesidir. Öz yönetime sahip olan insanlar duygularını sağlıklı olarak yönlendirebilir, inisiyatif alabilir ve değişen koşullara uyum sağlayabilir.

Öz farkındalık:  Kendi duygularınızın, düşüncelerinizin ve davranışlarınızın farkında olma halidir. Böylelikle güçlü ve zayıf yönlerinizi bilir ve özgüveniniz artar.

Sosyal farkındalık: Genellikle empati olarak da adlandırılır. Empatiye sahip insanlar diğer insanların duygularını, ihtiyaçlarını ve endişelerini anlayabilir. Böylelikleri onları duygusal açıdan yönlendirebilir ve değişen durumlara (çatışma-kriz) daha iyi refleks sağlayabilir.

İlişki yönetimi: Duygusal zekanın sağladığı en iyi verim ilişki yönetimi konusundaki başarıdır. İş dünyasında ilişki yönetimi neredeyse her şeydir. İnsanlarla iletişim kurmadan, ilham almadan veya vermeden; iyi bir başarı elde etmeniz çok zor olasılıktır.

Motivasyon: Duygusal zekanın önemli bir verimi de motivasyon sağlanmasıdır. İyi bir duygusal zeka size aynı zamanda önemli düzeyde motivasyon sağlar. Üstelik EQ aracılığıyla başka insanlara da motivasyon sağlama becerisine sahipsinizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yapay Zekanın Yok Edeceği ve Edemeyeceği Meslekler

Duygusal Zeka ve Liderlik

Duygusal Zeka her açıdan bir liderin sahip olması gereken özelliklerden bir tanesidir. Potansiyel liderlerin ve yöneticilerin daha iyi yönetim ve liderlik becerisinin temelinde yatan özelliklerden biri olan duygusal zeka olmadan yüksek düzeyde teknik bilgi birikimi, akıllı bir eleştirel zihin ve başarılı teknik çalışmalarla dolu bir özgeçmişin çok fazla önemi yoktur.

Açıkça belirtmek gerekir ki iyi bir lider için tek gerekli olan şey teknik uzmanlıklar olsaydı; içinde bulunduğumuz dünya çok farklı bir yerde olurdu. Unutulmamalıdır ki dahi bireyler bile iyi yönetici olamazlar. Yönetim, takım uyumu konusunda başarı ister; bunu sağlamak için de duygusal zekanın önemi çok yüksektir. Bir departmandaki, şirketteki veya organizasyondaki insanları hem kişisel hem de teknik olarak anlamak ve aynı hedefe yönlendirmek için EQ bir ihtiyaç değil tam anlamıyla zorunluluktur.

Çalışanlarıyla ilişki kurabilen, duygularını tanıyan ve yaklaşımlarını buna göre değiştiren, sakin ve odaklanmış kalarak çatışmaları ve zorlukları yönetebilen liderler, yönetime güvenebilecek bir ekibi etkin bir şekilde oluşturabilirler. Durumlara sadece mantıksal değil duygusal düzeyde de ele almanız gerekir.

Yetinmeyin, Gelişin

İyi bir lider olmak için kendinizi Duygusal yönden geliştirmeli ve iyi bir IQ dışında EQ’nun da ciddi önem arz ettiğini anlamalısınız. Doğrusu, içinde bulunduğumuz dünya bir bireyin IQ konusundaki gelişiminin, EQ’ya oranla daha kolay olduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Son Derece Başarılı Girişimciler ve Yatırımcıların Yaptığı 7 Şey

Duygusal Zeka konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Duygusal Zeka’nın 5 faktörünü iyi bir şekilde öğrenmeli, anlamalı ve kendinizi geliştirmek için her bir başlık için araştırmalar gerçekleştirmeli ve IQ’da olduğu gibi önemli çalışmalar ve çaba ortaya koymalısınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir