Düşüşe Geçen Piyasa: Dizel Motorlu Araçlar
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Düşüşe Geçen Piyasa: Dizel Motorlu Araçlar

0

Tüm dünyada dizel motorlu araçların kullanımı gittikçe sınırlandırılıyor. Birçok Avrupa ülkesi önümüzdeki birkaç yıl içerisinde dizel motora sahip araçların kullanımını da yasaklamayı planlıyor. Son dönemde birçok araç firmasının Dizel yerine Hibrit motorlu araçlara yöneldiğini de görmek mümkün. Bu kapsamda dizel motorlu araçlara yönelik iş sektörlerinde gün geçtikçe düşüş bekleniyor.

Türkiye’de çok uzun yıllardır daha az yakıt maliyeti oluşturması nedeniyle dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha fazla tercih ediliyordu. Ancak 2019 yılı ile birlikte motorin fiyatının benzin fiyatını bile geçmesiyle bu yakıt avantajı büyük ölçüde yitirildi. Bu kapsamda hem dünyada hem de Türkiye’de yaşanan gelişmeler ile birlikte dizel motorlu araçlara yönelim gittikçe azalıyor.

HİBRİT ÖNE GEÇİYOR

Dünyanın en önemli arama motoru olan Google’nin “arama ilgisi istatistiklerine” göre, Türkiye’de 2014 yılından itibaren insanların aramalarına yönelik veriler incelendiğinde, Hibrit’e yönelik aramaların ciddi oranda arttığı gözlemleniyor. 2019 yılının ilk ayları itibarıyla da en yüksek ilgi düşüşü Dizel’de gerçekleşirken, Benzin aramalarında da hafif düşüş yaşanıyor.

DİZELE YÖNELİK YATIRIMLAR AZALTILMALI

Eğer direkt veya dolaylı olarak dizele yönelik bir işletmeniz varsa, bu yatırımlarınızı azaltmaya gitmeniz mantıklı olabilir. Ek olarak motorlara yönelik çalışmalarda da bulunuyorsanız, yine Dizele yönelik ek yatırımlarınızı planlarken söz konusu değişiklikleri göz önünde bulundurun.

HİBRİTE YÖNELİN

Tüm dünyada hibrit (hybrid) motorlu araçlara çok ciddi yönelim var. Özellikle dünyanın en çok tercih edilen araçlarından biri olan Toyota Corolla’nın Dizel motorundan vazgeçip Hibrit motoruna yönelmesiyle birlikte Hibrit motorlu araçların en yüksek satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

Hibrit motorlar hem çevre için daha sağlıklı hem de yakıt tasarrufu konusunda dizel ve benzinli araçlara göre en az 3 adım önde.

İlginizi Çekebilir