1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Dünyanın En Zengin 20 Türk İş İnsanı

Dünyanın En Zengin 20 Türk İş İnsanı
0

Her zaman en zenginleri merak ediyoruz… Bazen o konuma nasıl geldikleri, ne kadar paraya sahip oldukları ve ne iş yaptıklarını öğrenmek amacıyla aslında sık sık incelememiz gereken bir liste. Ayrıca başarı hikayelerine konu olmak için aslında zenginlerin yolundan gitmek mantıklı bir fikir.

Bu kapsamda Dünyanın En Zengin 20 Türk İş İnsanı’na göz atalım istedik… İşte adlarını sık sık duyduğumuz isimlerin, kısa hayat hikayeleri ile birlikte en zengin Türkler. (Veriler Forbes’ten alınmıştır)

1. MURAT ÜLKER – 4.2 Milyar Dolar

murat-ülker

Türkiye’nin en zengin iş insanı Murat Ülker’dir. Uzun bir süredir listenin ilk sırasında yer alan Ülker, 320’den fazla markanın sahibi olan Yıldız Holding’in başında yer alıyor. Yıldız Holding’in ürünleri arasında bisküvi, çikolata, kek, sakız ve şeker, yemeklik yağ ve margarin, süt ürünleri, dondurulmuş gıdalar, ekmek, et ve alkolsüz içecekler yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRZengin Olmanın YollarıNasıl Zengin Olunur

2. ERMAN ILICAK – 3.5 Milyar Dolar

erman-ılıcak

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe yer alan Rönesans Holding’in başında yer alan isimdir. Erman Ilıcak, Rönesans Holding’in yüzde 5’ini geçtiğimiz yıl Dünya Bankası’na 4.3 milyar dolar karşılığında satarak önemli bir işe de imza atmıştı. Holding’in dünyanın 20’den fazla ülkesinde projeleri bulunuyor.

3. HÜSNÜ ÖZYEĞİN – 2.9 Milyar Dolar

hüsnü-özyeğin

Türkiye’nin uzun yıllardır en zenginler listesinde yer alan Hüsnü Özyeğin, finans alanında yer almaktadır. Fiba Holding’in başında yer alan Özyeğin, son olarak Londra’da milyarlarca dolar yatırım ile yatırım bankası DOME Group’u kurmuştur.

4. MUSTAFA KÜÇÜK – 2.7 Milyar Dolar

mustafa-küçük

1997 yılında Lc Waikiki’nin küçük ve orta hisselerini satın alarak şirketin en büyük hissedarı olan Mustafa Küçük, Türkiye’nin en zengin 4’ncü iş insanıdır. Günümüzde Lc Waikiki’nin Türkiye’de 400’ü aşkın, dünyanın 39 ülkesinde de 300’ü aşkın satış noktası bulunmaktadır.

5. SEMAHAT SEVİM ARSEL – 2.6 Milyar Dolar

semahat-sevim-arsel

Ana sektörleri enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim malları ve finans olan Koç Holding’in en büyük hissedarı olan Semahat Sevim Arsel, Türkiye’nin en zengin kadınıdır. Arsel’n kardeşi Rahmi Koç ve Suna Kıraç da milyarderler listesinde yer almaktadır.

6. MUSTAFA RAHMİ KOÇ – 2.5 Milyar Dolar

mustafa-rahmi-koç

Ana sektörleri enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim malları ve finans olan Koç Holding’in onursal yönetim kurulu başkanı olan Mustafa Rahmi Koç, şirketi 2003 yılında oğlu Mustafa Koç’a devretmişti. Mustafa Koç, 2006 yılında Kalp Krizi nedeniyle hayatını kaybettkten sonra holdingin başına Ömer Koç geçti.

7. ŞARIK TARA – 2.5 Milyar Dolar

şarık-tara

Şarık Tara, Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Enka İnşaat’ın en büyük hissedarıdır. Enka İnşaat, geçirdiği dönüşüm ile birlikte günümüzde Enerji sektörünün de lider şirketlerinden biri haline gelmiştir.

8. FERİT FAİK ŞAHENK – 2.4 Milyar Dolar

Ferit-Faik-Şahenk

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Ferit Faik Şahenk, turizm, emlak ve medya sektörünün lider firmalarından biri olan Doğuş Holding’in başkanıdır. Şirket 2013 yılında Yunanistan, İtalya, İspanya, Hırvatistan ve İsviçre’de 7 otel satın alarak turizm sektöründeki gücüne güç katmıştır. Ferit Faik Şahenk, Türkiye’nin en zengin 3’ncü ismi Hüsnü Özyeğin ile birlikte 2017 yılında bir yatırım bankası olan DOME Group’u kurmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Büfe açtı ayda 9 bin lira kazanıyor

9. FİLİZ ŞAHENK – 2.3 Milyar Dolar

filiz-şahenk

Türkiye’nin en zengin 9’ncu ismi olan Filiz Şahenk, Doğuş Holding’in giyim ve turizm kollarının başında yer almaktadır.

10. SUNA KIRAÇ – 2.2 Milyar Dolar

suna-kıraç

Enerji, otomobil, dayanıklı tüketim malları ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un en genç kızı olan Suna Kıraç, 2000 yılından beri ALS hastalığı nedeniyle sadece gözleriyle iletişim kurabilmektedir.

11. HAMDİ ULUKAYA – 1.8 Milyar Dolar

hamdi-ulukaya

1994 yılında ABD’ye giden Hamdi Ulukaya burada aldığı küçük bir kredi ile yoğurt firması kurdu. 2007 yılında yıllık 1 milyar dolardan fazla ciro elde etmeye başlayan Chobani firmasının sahibi olan Hamdi Ulukaya, dünyanın en zengin 11’nci Türk iş insanıdır.

12. SEZAİ BACAKSIZ – 1.7 Milyar Dolar

sezai-bacaksız

1976 yılında üniversiteden arkadaşı Nihat Özdemir ile birlikte Limak İnşaat’ı kuran Sezai Bacaksız, günümüzde Türkiye’nin en büyük inşaat ve enerji devleri arasında yer almaktadır. Limak İnşaat son olarak İstanbul’un 3. havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumun da bir parçası olmuştur.

13. ŞEFİK YILMAZ DİZDAR – 1.7 Milyar Dolar

şefik-yılmaz-dizdar

Türkiye’nin en büyük hazır giyim perakendecilerinden LC Waikiki’nin ortaklarındandır. LC Waikiki’nin yıllık yaklaşık cirosu 3 milyar doların üzerinde.

14. MEHMET NAZİF GÜNAL – 1.7 Milyar Dolar

mehmet-nazif-günal

Türkiye’nin farklı bölgelerinde 10 adet 5 yıldızlı otelin sahibiolan Mehmet Nazif Günal, isminin baş harflerinden oluşan MNG Holding’in sahibidir. Firma günümüzde özellikle kargo sektöründeki gücü ile tanınmaktadır.

15. NİHAT ÖZDEMİR – 1.7 Milyar Dolar

nihat-özdemir

Sezai Bacaksız ile birlikte Limak İnşaat’ın ortaklarındandır.

16. MELİH ABDÜLHAYOĞLU – 1.6 Milyar Dolar

Melih-abdülhayoğlu

Türk olmasına rağmen yurt dışında milyarderler listesine girmeyi başaran 2’nci isim olan Melih Abdülhayoğlu, dijital güvenlik ürünleri üreten Comodo bilişim firmasının sahibidir. SSL sertifikaları konusunda dünyanın en büyük firması olan Comodo’nun yüzde 50’si 2017 yılında ABD’li bir şirkete satıldı.

17. AHMET ÇALIK – 1.6 Milyar Dolar

ahmet-çalık

Enerji, otomotiv, telekom sektörlerinde faaliyet gösteren Çalık Holding’in kurucusu.

18. TURGAY CİNER – 1.6 Milyar Dolar

turgay-ciner

Madencilik, enerji, cam, kimyasallar, medya, denizcilik ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren Ciner Grubu’nun başında olan isimdir.

19. BÜLENT ECZACIBAŞI – 1.5 Milyar Dolar

bülent-eczacıbaşı

Türkiye ve Avrupa’da inşaat ürünleri konusunda 13 farklı işletmeye sahip olan Eczacıbaşı Holding’in başkanıdır. Eczacıbaşı Holding’in bir diğer önemli faaliyet konusu da sağlıktır.

20. FARUK ECZACIBAŞI – 1.5 Milyar Dolar

faruk-eczacıbaşı

Eczacıbaşı Holding’in Bülent Eczacıbaşı ile ana ortaklarındandır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap